Jaromír Bláha "> Povodni na Vydře pomohlo kácení - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/povodni-na-vydre-pomohlo-kaceni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Povodni na Vydře pomohlo kácení

24. září 2004 | Hnutí DUHA
Autor: Jaromír Bláha, tel: 731 463 929
Kácení kůrovcem napadených stromů a obrovské holiny, které se kvůli němu rozšiřují, přispěly k povodni na řece Vydře. Na bavorské straně Šumavy, kde se v národním parku nekácelo, napršelo stejné množství deště, ale žádné povodňové nebezpečí nevzniklo.

Druhý stupeň povodňové pohotovosti byl vyhlášen na Vydře, ale nikoli na jiných šumavských řekách. Povodí Vydry je nejen větší, ale především jeho část byla vykácena vinou plošného porážení kůrovcem napadených lesů. Vznikly zde rozsáhlé holiny, odkud voda rychle odtéká.

Naopak na bavorské straně národního parku, kde se nekácelo, zůstaly plochy souší, které chrání nejen mladé stromky, ale také půdu, jež vsakuje vodu. Rovněž tlející dřevo pohlcuje vodu, takže i les s uschlými stromy funguje jako houba. Naopak na holině země vinou slunečního svitu a větru ztrácí pórovitou strukturu a na povrchu se vytvoří krusta. Voda se nemůže vsáknout a odtéká pryč.

Les bez problémů zadrží 80-120 mm srážek. Na Šumavě a v Bavorském lese spadlo včera 40 mm deště. Dle vyjádření německého národního parku [1] takto velká srážka neznamená žádné riziko povodní ani v lese, který napadl kůrovec a kde je velké množství souší. Stejné množství srážek (40 mm) způsobilo ovšem na Vydře pod vykácenými holinami povodňový stav.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Plošné zásahy proti kůrovci nejen zničily vzácnou přírodu národního parku, ale zvyšují také ohrožení povodněmi. Kácení toto nebezpečí zvýšilo, protože z obrovských holin voda rychle odtéká. Půda vypražená sluncem a vyšlehaná větrem přichází o houbovitou strukturu, kterou má v lese nebo v plochách mrtvých souší, a nenasakuje vodu. Snad už žádný další ministr neudělá takovou chybu, aby nechal vykácet rozsáhlé plochy lesa na vrcholech hor v národním parku. Dokonce i kdyby se kůrovcová kalamita vinou sucha a oteplování opakovala, je lepší v národním parku ponechat kůrovce bez zásahu, než zničit přírodu těžbou dřeva a vinou holin se vystavovat nebezpečí povodní."

Kontakt:
Jaromír Bláha: NOVÉ TELEFONNÍ ČÍSLO 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Reiner Pöhlmann, tiskový mluvčí národního parku, osobní komunikace 24.9.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist