https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pozadavek-mzp-na-teplarnu-ceske-budejovice-ekologizovat-provoz
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Calla a Jihočeské matky: Požadavek MŽP na Teplárnu České Budějovice: ekologizovat provoz

18. června 2010 | Calla a Jihočeské matky
Teplárna České Budějovice, a.s., která dnes pořádá svoji valnou hromadu, bude muset v souvislosti se záměrem instalace kondenzační turbíny TG6 v provozovně na Novohradské ulici učinit řadu opatření ke zmenšení dopadů na životní prostředí. Vyplývá to ze závěrů zjišťovacího řízení v procesu EIA (hodnocení vlivů na životní prostředí), které vydalo Ministerstvo životního prostředí[1]. Tyto podmínky by nyní měl převzít Krajský úřad Jihočeského kraje v rámci svého povolovacího procesu. Přestože sdružení Calla a Jihočeské matky nachází ve vydaných podmínkách řadu svých požadavků, nesouhlasí se závěrem, že projekt nebude dále komplexně posouzen podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

K podmínkám Ministerstva životního prostředí patří také:

1. „Projekční přípravu záměru směřovat na dosažení účinnosti pro nejlepší dostupné techniky (BAT) dle relevantních referenčních dokumentů o nejlepších dostupných technikách (BREF), a to i s ohledem na snížení emisí oxidu uhličitého.“
Komentář Cally a Jihočeských matek: Vzhledem k chystanému maření tepla do atmosféry dojde ke snížení celkové energetické účinnosti provozu, což je v protikladu k požadavkům na BAT. Z důvodu navýšení absolutního množství spalovaného hnědého uhlí o avizovaných téměř 25 tisíc tun, dojde i k adekvátnímu navýšení emisí skleníkových plynů. Dnešní podoba projektu tedy bude muset být přepracována.

2. „Zpracovat aktuální rozptylovou studii pro maximální výkon zdroje hodnotící provoz po uvedení nového zařízení do provozu a srovnání těchto hodnot se současným stavem, zaměřit se především na imisní příspěvky u nejbližší obytné zástavby, jakož i v dalším území.“
Komentář Cally a Jihočeských matek: Ve srovnání s emisemi z lokálního vytápění v Českých Budějovicích, které byly v roce 2007: 26,8 tun u prachu a 50,8 tun oxidu siřičitého vypustí uhelné kotle na Novohradské ještě před navýšením z nové turbíny 48,6 tun prachu a 1902 tun oxidu siřičitého ročně. Již dnes emise SO2 z provozu na Novohradské (1902 tun ročně) nesplňují povolený emisní strop (1881 tun ročně) [2, 3].

3. „V rámci navazujících řízení zpracovat na základě aktualizované rozptylové studie aktuální studii vlivů na lidské zdraví s doplněním hodnocení vlivů benzo(a)pyrenu a se zaměřením na synergické a kumulativní vlivy dalších škodlivin (např. z dopravy) na lidské zdraví. Tuto projednat s příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví a případně po vzájemné dohodě přijmout opatření ke snížení vlivu záměru na lidské zdraví.“
Komentář Cally a Jihočeských matek: Na části území Českých Budějovic je dnes překračována hodnota imisního limitu pro benzo(a)pyren.

4. „V dalším stupni řízení snížit emisní strop pro tuhé znečišťující látky na 70 t/r. Dále požadujeme dodržet emisní limit TZL ve formě ročního hmotnostního toku do 57,5 t/r. Zaměřit se na možné snížení emisního stropu také u dalších znečišťujících látek.“
Komentář Cally a Jihočeských matek: Současné emisní limity pro tuhé znečišťující látky a SO2 nejsou v souladu s parametry pro nejlepší dostupné techniky pro uhelné granulační kotle.

5. „Elektrostatický odlučovač provozovat v režimu maximální účinnosti.“
Komentář Cally a Jihočeských matek: Doposud nebyl z ekonomických důvodů provozován na 100 % a tedy množství vypouštěných tuhých znečišťujících látek bylo větší, než bylo nutné, byť v rámci dnes platných schválených limitů.

6. „Maximální navýšení provozu TG6 důsledně omezit v souladu s oznámením (na 1.470 hod/rok), tzn. nepřesáhnout 4.820 hod/rok.“
Komentář Cally a Jihočeských matek: V rámci povolovacího procesu se objevily úvahy provozovatele o delším, než oznámeném provozu. To by v důsledku vyššího množství spalovaného uhlí vedlo k dalšímu navýšení všech produkovaných emisí.

7. „Instalovat a nejpozději do 31. 12. 2016 zprovoznit odsiřovací systém k dalšímu snížení emisí SO2.“
Komentář Cally a Jihočeských matek: Požadujeme odsíření obou uhelných kotlů, jejichž provoz je uvažován i po roce 2020. Podle analýzy NATURCHEM, a.s.[3] již nyní emise oxidu siřičitého z provozu na Novohradské (1902 tun ročně) nesplňují povolený emisní strop (1881 tun ročně). Tím méně pak po navýšení o dalších 147 tun po zprovoznění kondenzační turbíny TG6 vlivem vyššího množství spalovaného uhlí. Z vyjádření představitelů Teplárny České Budějovice a.s. doposud vyplývalo, že s odsířením neuvažují a emisní strop i nadále hodlají řešit administrativním rozdělením emisí mezi provozy Novohradská a Vráto. To ovšem neodpovídá další z podmínek ministerstva a vydanému stanovisku krajského úřadu, kdy kompenzační opatření za nový kotel ve Vrátě budou činěna v provozovně na Novohradské.

8. „V rámci instalace TG6 a nových chladících věží vybudovat i nové monitorovací a měřící místo odpadní vody vypouštěné do Mlýnské stoky. Teplota vody ve výpusti nepřekročí teplotu 25 ºC.“
Komentář Cally a Jihočeských matek: Z důvodu chystaného maření tepla v chladicích věžích bude se i více oteplená voda vypouštět do Mlýnské stoky. Proto požadavek na lepší monitorování dodržování již vydaných limitů lze jen uvítat.

9. „Vzhledem k absenci lesní vegetace nebo rozsáhlejších výsadeb zvýšit, s ohledem na stanovištní podmínky a prostorové možnosti objektu, podíl dřevin, ať již ve formě solitérní nebo liniové výsadby. …“
Komentář Cally a Jihočeských matek: Podmínka je v souladu s opatřením 4.2.2.1. v přijatém Programu ke zlepšení kvality ovzduší Jihočeského kraje[2], které ale zatím bohužel nebylo v praxi běžně využíváno.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Jsme pro využívání a rozvoj teplárenství s technologií vysoceúčinné kogenerace, tedy společného využití elektřiny a tepla. Záměr českobudějovické teplárny, který za cenu navýšení spotřeby hnědého uhlí a vyšších emisí vypustí část tepla bez užitku do vzduchu, však podporu nezasluhuje. Svým pojetím nepatří do energetiky 21. století.“

Daniela Magersteinová z Jihočeských matek řekla: „Vydané podmínky Ministerstva životního prostředí zasahují do dosavadních úvah investora Teplárny České Budějovice a.s. Z pozice účastníka řízení budeme požadovat jejich naplnění v rámci dalších povolovacích řízení.“


Další informace mohou poskytnout:
Edvard Sequens, Calla – tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Daniela Magersteinová, Jihočeské matky – tel.: 603 516 067, jihoceske.matky@ecn.cz


Poznámky:
[1] Závěry zjišťovacího řízení podle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí na http://tomcat.cenia.cz/eia/download.jsp?view=eia_cr&id=MZP300&file=zjistovaciDOC
[2] 2. aktualizace Programu ke zlepšení kvality ovzduší Jihočeského kraje schválená 30. března 2010, viz: http://www.kraj-jihocesky.cz/index.php?par[id_v]=10&par[lang]=CS&par[id_normy]=1045
[3] Výpočet množství emisí ze zdroje Teplárna České Budějovice a.s., Novohradská před a po navýšení spotřeby hnědého uhlí, NATURCHEM s.r.o., 7. června 2010

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist