Jan Mikulička "> Práce na opravách krajských silnic pokračují. Stát přispěl více než dvěma sty miliony, podpoří i cyklostezku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prace-na-opravach-krajskych-silnic-pokracuji.stat-prispel-vice-nez-dvema-sty-miliony-podpori-i-cyklostezku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Práce na opravách krajských silnic pokračují. Stát přispěl více než dvěma sty miliony, podpoří i cyklostezku

22. září 2023 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička
Práce na rekonstrukcích krajských komunikací pokračují. Liberecký kraj vybral firmu, která opraví silnici číslo II/286 z Lomnice nad Popelkou do Košťálova. Celková délka rekonstruovaného úseku převyšuje pět kilometrů, pracovat se bude ve čtyřech etapách.

„Cesta mezi Lomnicí nad Popelkou a Košťálovem, která pro tamní obyvatele představuje důležitou dopravní spojnici, dlouhodobě není v dobrém stavu a jsem rád, že se nám podařilo dodavatele vysoutěžit,“ řekl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Na silnici jsou trhliny a výtluky, které mohou být pro řidiče nebezpečné. „Dojde k její kompletní rekonstrukci. V celém úseku se opraví nezpevněné krajnice, obnovou projde i systém odvodnění cesty. Na některých úsecích se osadí svodidla a obnovou projdou i autobusové zastávky,“ nastínil Sviták.

Během některých etap rekonstrukce bude nutná úplná uzavírka silnice. Doprava do Lomnice nad Popelkou a Košťálova pak povede objížďkou po silnicích číslo II/286, II/284 a III/28310.

Vítězem výběrového řízení se stala pardubická firma M – SILNICE. Nabídla nejnižší cenu, která činí 67.487.096,88 korun včetně DPH.

Jako v jiných letech, i letos přispívá na opravu silnic druhé a třetí třídy Státní fond dopravní infrastruktury. Letos jde o částku 242.896.000 korun. „Je to více, než byl náš předpoklad. Očekávali jsme částku okolo 162 milionů,“ řekl Sviták.

Tuto sumu kraj doplní o 35.101.000 korun, které uspořil při různých dřívějších silničních stavbách. „Například při rekonstrukci silnice číslo III/26219 v Žandově to bylo pět a půl milionu, u silnice číslo II/289 mezi Cimbálem a Příkrým šest milionů a při rekonstrukci silnice číslo III/27810 v Šimonovicích 3,8 milionu,“ nastínil Sviták.

Díky tomu získá kraj víc peněz na rekonstrukce dalších silnic, popřípadě mostů. Například na silnici číslo II/260 z Tuhaně na hranici kraje poputuje 30.044.770 korun, na most číslo 289-002 přes řeku Jizeru v Semilech 91.897.160 korun, na most číslo 283-016 v Košťálově 30.417.000 korun a silnici číslo III/27915 v Modřišicích 17.941.880 korun.

Sedmi a půl milionem podpoří Státní fond dopravní infrastruktury také výstavbu cyklotrasy podél silnice I/13 v obci Bílý Kostel nad Nisou, jež je součástí Cyklostezky svaté Zdislavy. Ta by měla být po dočasném přerušení v loňském roce, vyplývajícím z potřeby úprav trasy, hotová letos v říjnu. Kraj na tuto stavební akci ze svého rozpočtu vyčlení 5,2 milionu korun.

Celková délka Cyklostezky svaté Zdislavy je 37 kilometrů. Při návrhu její trasy se z velké části využilo tras, kudy dřív vedly koridory železniční i silniční dopravy. Cyklisté se tak projedou po místech, jimiž před desítkami let jezdily vlaky na zrušené trati z Jablonného v Podještědí do Svoru a po opuštěné státní silnici nedaleko Jítravy.

Cyklostezka napomáhá tomu, aby se chodci i cyklisté cítili na cestách bezpečněji. Pro Liberecký kraj je důležité umožnit bezpečné cyklistické propojení Chrastavy, Bílého Kostela, Jítravy, Jablonného v Podještědí, Kunratic, Cvikova a Svoru, kudy vede rušná silnice číslo I/13 směrem na Děčín. Chceme zajistit dobré podmínky nejen pro rekreační cyklisty, kteří objevují krásu Lužických hor, ale i pro ty, kteří na kole dojíždějí za prací,“ prohlásil Sviták.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist