Radek Drahný "> Pracoviště Dřevovýroby dokončuje nové panely nových naučných stezek - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pracoviste-drevovyroby-dokoncuje-nove-panely-novych-naucnych-stezek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Pracoviště Dřevovýroby dokončuje nové panely nových naučných stezek

8. dubna 2015 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Právě v tyto dny pracuje dílna dřevovýroby Správy KRNAP na plné obrátky. Na podzim sundané panely, cedule a piktogramy jsou již opravené a s novým nátěrem čekají na svou opětovnou instalaci do terénu. Dřevovýroba nyní dokončuje výrobu nových panelů šesti naučných stezek, které vznikly v rámci projektu Usměrnění návštěvnosti v Krkonošském národním parku vzhledem k zájmům ochrany přírody - III. etapa.

"V Krkonošském národním parku dlouhodobě prosazujeme turistickou infrastrukturu ze dřeva. Tedy z materiálu, který je ekologický, stylový a obnovitelný," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. "Po celých horách je více než 3 600 kusů vybavení, které slouží návštěvníkům hor k orientaci, k ponaučení i k odpočinku," dodal. Správa Krkonošského národního parku věnuje značné úsilí, aby návštěvníci Krkonoš na svých cestách našli kvalitní turistickou infrastrukturu. Panely je třeba vždy před zimou sundat, aby se v drsných klimatických podmínkách hor zbytečně nezkracovala jejich životnost. Na pracovišti Dřevovýroby pak poškozené panely během zimy opraví. Nejčastěji je třeba povrch zbrousit a opatřit ochranným nátěrem. "Životnost dřevěného vybavení je zhruba pět let, pravidelnou údržbou dokážeme tuto životnost prodloužit a naopak, pokud bychom dřevěné panely nechali napospas drsnému klimatu, které na horách vládne, tak by nevydržely ani těch pět let," upřesnil Hřebačka.

V posledních týdnech navíc kolegové v Mladých Bukách pracují na výrobě čtyř desítek nových panelů šesti naučných stezek (Černohorské rašeliniště, Rýchory, Krkonošská tundra, Hříběcí, Labský důl, Čertův důl). Některé z nich byly v provozu prakticky beze změny i 30 let jako například Černohorské rašeliniště. Nynější panely jsou zpracovány podle nejnovějších trendů v interpretaci. "V celé České republice je mnoho naučných stezek s informačními cedulemi, které nikdo nečte. Jsou přesycené informacemi o tom, co na oné naučné stezce uvidíte, co tam žije, roste a viděli byste, kdybyste na ní strávili dny a týdny. Běžný návštěvník se na takovou informační ceduli podívá, prohlédne si obrázek třeba motýla, pokývá hlavou a jde dál. Zapamatuje si, že na stezce lítá motýl a že na ceduli je toho o něm hodně napsáno," shrnuje současný stav s naučnými stezkami v České republice Michal Skalka, autor obsahu uvedených panelů a vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP. "Na šesti obnovených naučných stezkách Správy KRNAP se nedozvíte všechno na daném místě, ale jen to, co je důležité a zajímavé. Každá z těchto naučných stezek je vždy zaměřena na něco jiného. Krkonošská tundra je o tom, co dělá z Krkonoš místo s nejdrsnějším podnebím ve střední Evropě; Labský důl - o tom, co v Krkonoších vytvořily ledovce; Slezská stezka - o významu obchodní stezky pro život lidí na horách; Černohorské rašeliniště -co je rašeliniště, jak zabíjí i je zabíjeno; Rýchory - proč vznikly rezervace na Rýchorách dříve než Krkonošský národní park a Čertova strouha o 100 let staré snaze našich předků bránit se povodním," popsal Skalka nové panely krkonošských naučných stezek. Na každé ceduli najde návštěvník kromě krátkého informačního textu také ilustrační obrázek a jednoduchou otázku. Nad správnou odpovědí může hloubat, než dojde k další ceduli, kde je uvedena. Každá cedule také obsahuje přehled tísňových čísel, kam mají volat lidé v nouzi.

"Na podporu těchto obnovených naučných stezek jsme také pro návštěvníky vytvořili brožuru Naučné stezky Krkonošského národního parku, kterou mohou získat na zdejších informačních centrech nebo si stáhnout na našem webu (www.krnap.cz/data/File/letaky_brozury/stezky1_web_m.pdf)", uvedl ředitel Hřebačka.

Výroba těchto stezek a vydání brožury bylo podpořeno prostředky z Operačního programu Životní prostředí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist