https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pracovnici-zachranne-stanice-archa-zachranili-temer-1500-obojzivelniku-pri-jejich-pravidelne-jarni-migraci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: Pracovníci Záchranné stanice ARCHA zachránili téměř 1500 obojživelníků při jejich pravidelné jarní migraci

30. dubna 2018 | ZOO Liberec
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA se již 10 let věnuje záchranným transferům obojživelníků při jejich jarní migraci na rozmnožiště. Existuje řada míst, kde každé jaro putují žáby a čolci do rybníků přes rušné silnice, na kterých mnoho z nich uhyne pod koly automobilů. Na těch nejfrekventovanějších cestách staví pracovníci ARCHY speciální zábrany se zabudovanými kbelíky, do nichž obojživelníci při svém tahu napadají a ochranáři je pak mohou bezpečně přenést na druhou stranu silnice.

ARCHA buduje zábrany každoročně na dvou lokalitách – v Harcově u pivovaru Vendelín a v liberecké čtvrti Kunratice. „V Kunraticích by toto opatření nebylo nutné, kdyby řidiči respektovali zákaz vjezdu. Bohužel mnoho neukázněných řidičů tuto zkratku využívá z důvodu budování nové silnice z Lukášova a bez našeho zásahu by zde docházelo doslova k žabím masakrům. V letošním roce jsme v Harcově přenesli pouhých 208 obojživelníků (jejich stavy se zde bohužel z dosud neznámých příčin snižují), za to v Kunraticích jsme naopak nasbírali rekordní počet 1276 obojživelníků. Kyblíky vybíráme vždy několikrát denně“, vysvětluje Ivana Hancvenlová z ARCHY.

Počet přenesených jedinců bude ve skutečnosti ale mnohem vyšší, protože se do záchrany žabích jedinců často bohužel zapojuje i veřejnost. „Přestože jsou na bariérách připevněné informační tabule s žádostí, aby lidé žáby sami nevybírali, tak i letos jsme v Kunraticích takového aktivního občana přistihli. Lidé si bohužel neuvědomují, že tím žabkám více uškodí, než pomohou. Pro tyto zásahy je přesně daná metodika, kterou musíme dodržovat. Každý rok žádáme úřady o povolení k provedení transferu a o obojživelnících vedeme důkladnou evidenci. Je pro nás velmi důležité vědět, kolik obojživelníků se v kterém kyblíku zachytí, protože podle toho se rozhodujeme o počtu a umístění nádob, aby nedocházelo k jejich přeplňování. Když přijedeme k prázdným pastem, může to budit dojem, že tudy táhne jen málo žab a bariéry tedy není třeba vůbec stavět“, dodává Hancvenclová.

Na rozdíl od laiků mohou pracovníci Centra pro zvířata v nouzi v případě nálezu zraněné žáby také poskytnout odbornou pomoc, a především přesně určit počet a druh zachycených jedinců. „Na obou lokalitách se nám letos podařilo přenést celkem 869 ropuch obecných, 532 skokanů hnědých, a také neobvykle vysoký počet čolků – 53 obecných a 30 horských“, doplňuje Hancvenclová.

Letošní transfer obojživelníků trval od 4.4. do 25.4.

Kontakt pro novináře:
Ing. Ivana Hancvenclová, Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec – ARCHA, tel. 728 040 610
Barbara Tesařová, tel: 778 717 788 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist