Radek Drahný "> Přečtěte si ke Dni Země novinky o krkonošské přírodě a vyrazte za ní - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prectete-si-ke-dni-zeme-novinky-o-krkonosske-prirode-a-vyrazte-za-ni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Přečtěte si ke Dni Země novinky o krkonošské přírodě a vyrazte za ní

22. dubna 2024 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Oslavy Dne Země každoročně připadají na 22. dubna. Letos kromě řady akcí a programů pro školy, které v těchto dnech organizujeme, jsme u příležitosti dnešního svátku připravili uvedení tří nových titulů, které Správa KRNAP vydala. Jsou jimi Atlas neživé přírody Krkonoš, Životopis Krkonoš a Krkonoše v době ledové. Jak názvy napovídají, všechno to jsou tiskoviny spojené se „zemí“, s její historií a současností.

Atlas neživé přírody Krkonoš doplňuje již dříve vydané tituly Atlas krkonošských rostlin, Atlas krkonošské fauny, Atlas krkonošských mechorostů, lišejníků a hub. Na rozdíl od nich se věnuje neživé přírodě Krkonoš a čtenáři přehledně představuje na 400 objektů od hornin, přes skalní, lavinové, glaciální, krasové, až po antropogenní tvary. Autorem knihy je emeritní pracovník Správy KRNAP, geomorfolog Vlastimil Pilous.

Druhou novinkou je Životopis Krkonoš autorů Radovana Vlčka a Michala Skalky, která čtenáře seznámí nejen se všemi zdejšími „výjimečnostmi a podivnostmi“, ale především čtenářům vysvětlí, proč je najdeme právě tady, a ne nikde jinde.

Poslední novinkou jsou Krkonoše v době ledové z pera Mileny Kociánové a Davida Krauseho. Tato brožura má za cíl přiblížit čtenáři náhled do vývoje přírodního prostředí Krkonoš v poslední době ledové a následném období v širších souvislostech.

Všechny nové tiskoviny i Atlas krkonošských mechorostů, lišejníků a hub jsou zdarma ke stažení na naše webu: https://www.krnap.cz/sprava/ke-stazeni/tiskoviny/ případně v tištěné verzi na našich akcích. Jeji výroba byla podpořena podpořeného prostředky ze Státního fondu životního prostředí České republiky, resp. Operačního programu Životní prostředí.

Kromě toho přijměte pozvání na nejbližší akce, které i v rámci Dne Země pořádáme pro veřejnost. Jsou jimi Vítání ptačího zpěvu. Tuto tradiční ornitologickou akci spojenou s pozorováním ptáků pořádáme v sobotu 27. dubna v zámeckém parku ve Vrchlabí a 4. května s místem srazu na parkovišti Vejsplachy (u skluzavky). Ornitologové vyrazí na tři komentované vycházky v 7:30, 9:00 a 10:30.

Den Země se slavil poprvé v roce 1970 z iniciativy amerických politiků a studentů. Akce si klade za cíl otevřít veřejnou diskusi ohledně zlepšení stavu životního prostředí, zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. V roce 1990 se z oslav dne Země stala největší organizovaná demonstrace v historii. Oslav se zúčastnilo 200 milionů lidí ze 140 států světa. 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. V České republice se akce ke Dni Země pořádají od roku 1991.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist