https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/predstaveni-protipovodnovych-opatreni-prichazi-pet-minut-po-dvanacte
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika Děčín: Představení protipovodňových opatření přichází pět minut po dvanácté

16. března 2010 | Arnika Děčín
Až po zveřejnění informací o podobě protipovodňových opatření občanskými sdruženími a po nátlaku veřejnosti se zítra uskuteční veřejné setkání s primátorem města a zástupci investora. Prezentace projektu protipovodňových opatření, jejichž součástí má být také dvoumetrová betonová zeď v parku, přichází v době, kdy již běží stavební řízení na stavbu protipovodňové zdi na Mariánské louce, a je před vydáním rozhodnutí o pokácení stromů a dřevin.

Čas pravidelných setkání s primátorem, která obvykle začínají od 17 hodin byl navíc nečekané změněn na 15. hodinu. „Sice se z údajných kapacitních důvodů změnilo i místo konání - z magistrátu bylo přesunuto do Společenského domu Střelnice - ale patnáctá hodina rozhodně není pro zaměstnané občany nejvhodnější. Spíše se zdá, že odpovědní zástupci města se bojí názoru svých občanů a diskuzi s nimi vést příliš nechtějí,“ podotkl Kamil Repeš z děčínské pobočky Arniky.

Vedení Děčína přitom má s veřejnými diskuzemi zkušenost. Když se například rozhodovalo o tom, zda na Mariánské louce bude koupaliště nebo park, organizovalo město veřejné diskuze, prezentace a ankety. "Před rozhodnutím o stavbě zdi a podobě protipovodňových opatření, bylo však ze strany města podezřelé ticho a mnoho lidí o tomto záměru nemělo do této chvíle ani tušení,“ upozornil Kamil Repeš.

Na veřejném setkání budou mít lidé také možnost podpořit petici NE děčínské zdi, kterou minulý týden zveřejnilo několik děčínských sdružení a iniciativ včetně Arniky. Petice požaduje zastavení příprav stavebních prací a přepracování projektu tak, aby protipovodňová opatření jednak efektivně chránila město a jeho obyvatele a současně aby nepoškodila historické památky a cennou zeleň.

„Věříme, že přesto nakonec zvítězí zdravý rozum a zástupci města nedopustí devastaci Mariánské louky, která je spolu se zámkem výkladní skříní Děčína. Znamenalo by to totiž vítězství několika politiků a úředníků nad zájmy děčínské veřejnosti,“ dodal k projektu Kamil Repeš.

Veřejné setkání, jehož náplní bude prezentace protipovodňových opatření v Děčíně se koná v úterý 16. března od 15 hodin ve Společenském domě Střelnice.


5 důvodů, proč by na Mariánské louce neměla stát protipovodňová zeď?

1. Jedná se o oblíbené oddychové místo občanů Děčína.

2. Stavba nevratně poškodí památky a revitalizovaný park.

3. Záměr nebyl dostatečně projednán s občany, ačkoliv se intenzivně projednává od roku 2007.

4. Zeď je koncipována na 50letou vodu, ale budova polikliniky, kterou má zeď chránit, je stavěna na 100letou vodu a takovou ochranu tedy nepotřebuje.

5. Není vyřešena ani ekonomická stránka následné údržby: kdo bude platit údržbu zdi, která má životnost až 100 let.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist