https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prehlidka-filmu-jima-jarmusche-iii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Kino Máj Doksy: Přehlídka filmů Jima Jarmusche III.

2. dubna 2017 | Kino Máj Doksy
Autor: Miloslav Lomič, tel: 776 550 862
V úterý 18. dubna v 17.30 hod. bude v kině Máj v Doksech pokračovat unikátní Přehlídka filmů režiséra Jima Jarmusche. Kolekce sedmi snímků krále amerického nezávislého filmu bude v tento den pokračovat jeho dvěma nejvíce diváckými a nejúspěšnějšími snímky NOC NA ZEMI a MRTVÝ MUŽ.
Součástí večera je malé občerstvení ve foyer kina o přestávce mezi filmy.

Vstupné na každý film 90 Kč, pro členy filmových klubů i pro každého diváka, který si zakoupí vstupenku na oba filmy sleva – 70 Kč/film.

18. úterý od 17.30 hod.
Noc na Zemi
Komedie, Francie/Německo/USA /Velká Británie/Japonsko, 1991, 129 minut, režie Jim Jarmusch. Druhý Jarmuschův barevný film je členěn do pěti povídek, odehrávajících se paralelně během jedné noci v různých časových pásmech v pěti velkých městech (Los Angeles, New York, Paříž, Řím, Helsinky) a v odpovídajících jazycích. Aktéry jsou místní taxíkáři a jejich pasažéři. Anglicky s titulky. Vstupné 90,- (pro členy filmových klubů i pro každého, kdo zakoupí vstupenku na oba filmy 70,-) Do 12 let nevhodný

18. úterý od 20.00 hod.
Mrtvý muž
Western, USA/Německo/Japonsko, 1995, 121 minut, režie Jim Jarmusch. William Blake putuje za prací na západ vlakem. Když neuspěje, stává se po sérii nehod štvancem. Zbloudilý a vážně zraněný se setkává s podivným, odevšad vyobcovaným indiánem, který se jmenuje Nikdo. V existenciálním psychedelickém filmu s legendárním soundtrackem od Neila Younga exceluje Johnny Depp, Iggy Pop a John Hurt. Anglicky s titulky. Vstupné 90,- (pro členy filmových klubů i pro každého, kdo zakoupí vstupenku na oba filmy 70,-) Do 12 let nevhodný

Počínaje prvotinou Trvalá dovolená a konče téměř o čtvrtstoletí novějším snímkem Kafe a cigára tvoří přehlídka díla, kterými se Jarmusch etabloval do pozice jednoho z nejvýraznějších autorských tvůrců současného filmu.

Jim Jarmusch, rodák z Ohia, pomáhal utvářet moderní podobu amerického nezávislého filmu. Originalitou svých snímků, které natáčí již více než třicet let, však toto teritorium dalece přesahuje. Na svých filmech se režisér, pro něhož je obrazem lidské existence cesta, vyprávěcím principem dialog a klíčovým tématem kulturní rozdíly, podílí jako scenárista a někdy jako střihač, producent či kameraman. Velký důraz klade Jarmusch na hudební stránku filmů, kterou mu pomáhají vytvářet významné muzikantské individuality.

Kolekce snímků představí průřez Jarmuschovou tvorbou. Nechybí režisérova prvotina Trvalá dovolená (Permanent Vacation, USA, 1980), černobílá epizoda ze života tuláka, který zažívá letmá setkání s dalšími outsidery. Uvedeno bude minimalistické a cenami ověnčené komediální drama Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise, USA/Německo, 1984), sžíravě ironický příběh poameričtěného emigranta, který se dotýká zaběhnutých představ o Americe jako zemi snů, a „neo-beatnická noirová komedie“ s Tomem Waitsem a Roberten Benignim Mimo zákon (Down by Law, USA/Německo 1986).

Diváci nepřijdou ani o Jarmuschovy povídkové filmy. Prvním z nich je povídková pocta italské a japonské kultuře Tajuplný vlak (Mystery Train, USA/Japonsko, 1989). Ceněný snímek představuje tři příběhy, které se odehrávají stejné noci ve stejném městě, jsou na sobě nezávislé, a přesto spolu humorně komunikují. Nechybí slavná Noc na zemi (Night on Earth, Francie/Německo/USA/Velká Británie/Japonsko, 1991), soubor pěti omediálních příběhů, probíhajích paralelně na různých kontinentech v různých časových zónách a jazycích. Jedním z divácky nejvděčnějších filmů jistě bude snímek Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, USA, 2003). Jedenáct černobílých mikropříběhů, v nichž diskutují jejich protagonisté nad šálkem kávy a za vydatného pokuřování cigaret, točil Jarmusch postupně již od roku 1986 a v roce 2003 z nich poskládal celovečerní film, v němž se setkají významné umělecké osobnosti – Tom Waits, Iggy Pop, Bill Murray a další.

Sedmičku filmů završuje kultovní Mrtvý muž (Dead Man, USA/Německo/Japonsko, 1995). V existenciálním psychedelickém westernu s legendárním soundtrackem od Neila Younga exceluje Johnny Depp, Iggy Pop či John Hurt.
Miloslav Lomič, tel: 776 550 862 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist