https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-babis-odmitl-predstavit-konkretni-navrhy-k-viceletemu-financnimu-ramci-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Premiér Babiš odmítl představit konkrétní návrhy k víceletému finančnímu rámci EU

19. února 2020 | Česká pirátská strana
Na mimořádném summitu Evropské rady bude projednáván návrh víceletého finančního rámce na období 2021-2027, který čelí dlouhodobě kritice premiéra Babiše. Piráti se dnes na Výboru pro evropské záležitosti opakovaně ptali, jaké konkrétní návrhy premiér na summitu představí. Andrej Babiš však nepřednesl jediný konstruktivní návrh a odmítl i žádost o předání informací ze svých podkladů, v nichž údajně konkrétní návrhy má.

„Kritiku současného návrhu víceletého finančního rámce jsme si od premiéra Babiše přečetli už v jeho hlášení Čau lidi z 2. února, kdy uvedl, že se mu nelíbí celkové navýšení rozpočtu a zároveň snížení kohezních fondů. Nepředstavil však jediný konkrétní návrh, se kterým do vyjednávání půjde a odmítl předat poslancům materiál, který vydával za seznam svých požadavků,” komentoval František Kopřiva, místopředseda Výboru pro evropské záležitosti.

Na priority premiéra Babiše se Kopřiva tázal v interpelaci už 13. února. Na těch ale premiér chyběl. Proti unijnímu rozpočtu se premiér vymezuje již delší dobu, během ní ale nebyl schopný představit žádný návrh dohody.

„Je otázkou, zda je hlavním zájmem Andreje Babiše Česká republika, nebo dotace velkým agrokomplexům. Babiš má spojence v rámci Visegrádu, ale pomáhá tím spíše zájmům Polska a Maďarska. Polsko z unijních prostředků postavilo dálniční síť, v Česku se eurofondy využily např. na dálnici D3, která ale stále není dostavěná,” doplnil Kopřiva.

Návrh víceletého finančního rámce na období 2021-2027 reaguje na změny, kterými EU prochází. Kromě migrační krize a odchodu Spojeného království z unie se změny promítnou i do vyšší podpory inovací, vědy a výzkum a snížení prostředků na politiku soudržnosti nebo do zemědělství. Návrh finančního rámce také počítá s masivními investicemi, které jsou určené na spravedlivou transformaci v rámci boje s klimatickou změnou nebo např. na pomoc při rekvalifikaci pracovníků po uzavření dolů.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist