https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prestane-ods-s-trapnym-a-ostudnym-zdrzovanim-ratifikace-klimaticke-dohody-z-parize-zitra-ji-uz-popate-projedna-snemovna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, Care ČR, Centrum pro dopravu a energetiku, Glopolis, Greenpeace ČR a Klimatická koalice: Přestane ODS s trapným a ostudným zdržováním ratifikace klimatické dohody z Paříže? Zítra ji už popáté projedná Sněmovna

Poslanecká sněmovna bude zítra už popáté projednávat ratifikaci klimatické dohody z Paříže [1]. Ačkoli s její ratifikací už souhlasila vláda [2] i Senát [3] a přestože devadesát obcí, kde žije čtvrtina obyvatel České republiky, se nedávno zapojilo do symbolické akce na ochranu klimatu Hodina Země [4], samotná ratifikace stále drhne ve Sněmovně. Tam ji už několik měsíců opakovaně blokují poslanci ODS.

Česká republika by se ratifikací dohody připojila k hlavnímu trendu světové ochrany klimatu a moderní ekonomiky. Globální dohoda však neuvádí konkrétní cíle pro jednotlivé státy, proto jsou třeba domácí zákony a konkrétní opatření. Ta si každá země volí podle svých potřeb a možností. V pětiletých cyklech budou státy společně vyhodnocovat globální pokrok v řešení klimatické změny a předkládat aktualizované národní cíle.

Podle studie, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo životního prostředí, by bylo snížení emisí o více než 80 % v příštích třech desítkách let ekonomicky výhodné, posílilo by zaměstnanost v energetice i energetickou bezpečnost země [5].

Poslanci ODS, kteří ratifikaci dohody opakovaně zdržují, nemohou ani případným zablokováním ratifikace v ČR zvrátit trend globální a evropské ekonomiky. Nemohou ani zastavit snižování znečištění (a tím i posilování ekonomiky a bezpečnosti) v ČR. Mohou docílit "pouze" mezinárodní ostudy pro Českou republiku. Prakticky mohou jen dosáhnout toho, že ČR bude na okraji navazujících mezinárodních jednání a náš hlas bude uplatňován jen prostřednictvím Evropské unie.

Vládní koalice však hazarduje s důvěryhodností země a její prosperitou, když nyní mlčky přihlíží hrozícímu podkopání Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu. To by nastalo, pokud státní ČEZ prodá dosluhující uhelnou elektrárnu Počerady kontroverznímu finančníkovi a uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který ji chce provozovat další desítky let. K vystoupení proti rizikovému a ekonomicky a strategicky nevýhodnému prodeji vyzývají premiéra i celou vládu lékaři, vědci (jako například ředitel Ústavu výzkumu globální změny - CzechGlobe - Akademie věd ČR prof. Michal V. Marek), známé osobnosti i ekologické organizace [6].

Vláda také selhala v otázce nastartování rozvoje obecních a občanských obnovitelných zdrojů a nestihla přijmout tzv. antifosilní zákon, který by pomohl naší zemi snížit znečištění. Měla by tedy alespoň prosadit ratifikaci klimatické dohody, aby se příští vláda mohla naplno pustit do konkrétních a účinných opatření ke snižování emisí.

Premiér Bohuslav Sobotka před přijetím dohody přímo v Paříži uvedl:
"[Změna klimatu] Ohrožuje naši národní bezpečnost i ekonomickou prosperitu, má negativní dopady na boj proti chudobě i na potravinovou bezpečnost a je jednou z příčin migrace. … Proto je nezbytné, abychom aktivity zaměřené na snižování emisí skleníkových plynů i adaptaci včlenili do národního rozvojového plánu. … Je zřejmé, že tyto kroky si vyžádají nemalé finanční zdroje, technologickou podporu i posílení kapacit. Musíme si však uvědomit, že jde o investice do naší budoucnosti."

Klára Sutlovičová z analytického centra Glopolis řekla:
"Všechny sousední státy již klimatickou dohodu z Paříže ratifikovaly. Pokud se chce ODS dál ztrapňovat, je to její volba, ale ať z té mezinárodní ostudy laskavě vynechá naši zemi."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Naše země si kvůli exhibici poslanců ODS zadělává na mezinárodní ostudu. Ale ani politika vlády není příliš dobrá. Silné proklamace o řešení změny klimatu by měly provázet stejně silné činy - jako prosazení antifosilního zákona, rozběhnutí obnovitelných zdrojů či jasný plán uzavírání zastaralých uhelných elektráren. Bohužel zatím nepřicházejí. Prosazení ratifikace klimatické dohody z Paříže je v tuto chvíli nutné minimum. Připravuje půdu pro konkrétní opatření ke snižování emisí a vyčištění smogu."

Jan Koubek Kejzlar, ředitel CARE Česká republika, řekl:
"Oddalovat přijetí klimatické dohody Českou republikou, to nezmění z globálního pohledu vůbec nic. Platnost nezávisí na českém hlasu ani na politické diskusi uvnitř hranic. Přijetí dohody ovšem ukáže, že za hranice dokážeme dohlédnout a přijmout díl mezinárodní odpovědnosti v otázkách změny klimatu."


Kontakty:
Jan Koubek Kejzlar, ředitel CARE Česká republika, 739 324 019, jan.kejzlar@care.cz,
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Radka Matějčková, koordinátorka Klimatické koalice, 778 767 964, radka.matejckova@veronica.cz
Klára Sutlovičová, Glopolis, 702 145 177, sutlovicova@glopolis.org

Poznámky:
[1] Přelomová dohoda byla uzavřena v Paříži, kde se v prosinci 2015 státy světa shodly, že postupně ukončí závislost na fosilních palivech a provedou opatření pro zastavení růstu teploty Země na relativně bezpečné úrovni. V dubnu 2016 ji Česká republika podepsala a v září 2016 vláda doporučila ratifikaci. V listopadu 2016 dohodu ratifikovalo dostatek států (včetně USA, Číny, Indie a dalších více než 80 států světa), aby dohoda mohla v listopadu 2016 vstoupit v globální platnost.
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vlada-doporucila-ratifikaci-parizske-klimaticke-dohody-komentar-hnuti-duha
[3] http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/senat-schvalil-ratifikaci-parizske-klimaticke-dohody/1475263
[4] http://www.zmenaklimatu.cz/cz/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy/1518-hodina-zeme-2017-ochrana-klimatu-potrebuje-nasi-podporu
[5] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/antifosilni-zakon-bezpecnejsi-efektivnejsi-cistsi-energetika-take-o-14-000-pracovnich-mist
[6] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/04/vyzva_vlade-_pocerady_nepockaji2.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist