https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/priciny-ohrozeni-motaka-luzniho-a-moznosti-jeho-ochrany
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Příčiny ohrožení motáka lužního a možnosti jeho ochrany

19. září 2013 | AOPK ČR
V letošním roce se v Královéhradeckém kraji podařilo lokalizovat sedm hnízdících párů motáka lužního (5 párů na Náchodsku, 1 pár na Jičínsku a 1 pár na Královéhradecku). Přes ochranná opatření na jejich hnízdech byly úspěšné pouze 2 páry a do přírody bylo vyvedeno 6 mláďat.

Vzhledem k tomu, že vyvádění mláďat motáka lužního spadá do termínu letních zemědělských sklizňových prací, může být podstatná část hnízd zničena vysečením ještě před vyvedením mláďat. Proto byl v našem regionu realizován projekt „ochrany hnízd motáka lužního“, v rámci kterého byla hnízda motáků aktivně vyhledávána a ve spolupráci s hospodařícími zemědělci zajišťována jejich ochrana jak před vysečením, tak před predací. Projekt realizuje občanské sdružení TYTO za finanční podpory AOPK ČR z prostředků Programu péče o krajinu. Inovativním prvkem zmíněného projektu je ochrana hnízd pomocí ohrádky z pletiva čtvercového půdorysu (2x2 m) zhotovené kolem hnízda. Tímto je zvýšena bezpečnost hnízda před predátory i před vysečením v období žní, kdy se mláďata rozlézají do plodiny v okolí hnízda. Ohrádky z pletiva kolem hnízd jsou ponechány až do vylétnutí posledního mláděte z hnízda.

V Královéhradeckém kraji početnost hnízdní populace motáka lužního kolísá. V roce 2013 bylo lokalizováno celkem 7 hnízdících párů. Z důvodu nedostatku potravy a nepřízně počasí byly úspěšné pouze dva páry, které do přírody vyvedly celkem 6 mláďat (2 x 3 mláďata), na jednom oploceném hnízdě došlo k úhynu jediného mláděte kvůli jeho vyhladovění a na dalším oploceném hnízdě byla mláďata zničena pravděpodobně člověkem se psem. Zbývající tři páry byly neúspěšné z důvodu nedostatku potravy. Výsledky projektu dokládají důležitost ochranných opatření na hnízdech tohoto dravého ptáka, který by bez lidské pomoci z naší kulturní zemědělské krajiny brzy vymizel.

Antonín Chrz, Václav Pavel a Karel Poprach
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist