https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prijmete-pozvani-na-medobrani-2016-do-hostinneho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Přijměte pozvání na Medobraní 2016 do Hostinného

15. června 2016 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Již tuto sobotu se uskuteční další ročník hostinského Medobraní, které si za poslední leta získalo oblibu mezi veřejností. Děti i dospělí se mohou těšit v zahradě Františkánského kláštera - Městském muzeu od 10 do 14 hodin na bohatý program.

V 10 hodin bude akce slavnostně zahájena otevřením nové venkovní včelařská expozice, věnované včelímu obydlí - úlu, kterou vás provedou její autoři. Připraveny jsou ochutnávky různých tuzemských i zahraničních medů, naučně zábavné soutěže pro děti, které přichystali děti ze včelařského kroužku Hostinských včelaříků. Ve 12 hodin včelaříci předvedou, jak se pracuje se včelstvem a jak se odebírá med. Ve 13 hodin vám ukážou vytáčení medu. Po celou dobu akce si zájemci budou moci zakoupit místní medy, medové občerstvení a ozdobit si medové perníčky.

Včelaření v Hostinném má svoji tradici. Přesvědčit se o tom můžete právě ve zdejším muzeu, kde je vystaven umělecky cenný soubor osmi více jak 200 let starých, vyřezáváním a polychromií bohatě zdobených včelích úlů, tzv. klátů. Byl na konci 18. století zhotoven členy řádu sv. Františka, kteří se kromě provozování klášterní lékárny a péče o rozsáhlou užitkovou zahradu věnovali i včelaření. Včely jim poskytovaly med, který býval v minulosti jediným sladidlem, vosk k výrobě svící a propolis a mateří kašičku k výrobě tinktur či mastí.

Hlavní význam včely však spočívá především v opylení zemědělských plodin a kulturně pěstovaných rostlin. Pokud bychom měli vyčíslit současný ekonomický přínos včelaření, tak na včelí produkty připadá pouze 10-20% podíl. Naopak hodnota opylovací činnosti tvoří 80 až 90 % ekonomického přínosu chovu včel. Proto má včelaření v obhospodařované krajině nezastupitelný význam.

Včely jsou vzorem píle. Kdosi spočítal, že pro vznik 1 kg květového medu, musí včely navštívit 3 miliony květů a nalétat vzdálenost, která se rovná až šesti letům kolem Země... Veškerou svoji potravu však včelstvo získává na principu trvalé udržitelnosti. Vztah včela - květ je harmonický. Včely květy, z kterých sbírají pyl a nektar, nijak nepoškozují.

Včela medonosná, podobně jako čmeláci, vosy a mravenci patří mezi společenský hmyz. Žije v koloniích, v kterých platí jasná pravidla a dělba práce. Pro svoji dokonalou péči o potomstvo, velkou schopnost učit se a vysokou úroveň vzájemné komunikace mezi jednotlivými členy společenství je právě včela medonosná považována za jednoho z nejdokonalejších živočichů a je stavěna na úroveň nás savců.

Chov včel je v poslední době velmi populární a mnoho lidí si pořizuje včelstva na své zahrady či chalupy. Včelaření však není pouhé medaření (Tedy jen získávání a prodej medu.), ani pouhá romantická idyla bzučícího úlu. Je to i vytrvalá a nikdy nekončící práce, spousta času, boj s včelími chorobami a parazity, z nichž mnohé v posledních desetiletích rozšířil sám člověk. Včelám škodí i nadměrné a plošné užívání chemických postřiků, příliš časté kosení luk a trávníků, vyřezávání vrb a dalších keřů, jejichž následkem ztratí najednou včely zdroje potravy a strádají…

Právě na medobraní můžete poznat všechny stránky včelaření a nahlédnout "pod pokličku" chovu včel.
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist