Jarmila Krebsová "> Příprava projektů v oblasti životního prostředí byla posílena spoluprácí mezi Rakouskem, Německem a Českou republikou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/priprava-projektu-v-oblasti-zivotniho-prostredi-byla-posilena-spolupraci-mezi-rakouskem-nemeckem-a-ceskou-republikou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Příprava projektů v oblasti životního prostředí byla posílena spoluprácí mezi Rakouskem, Německem a Českou republikou

29. listopadu 2004 | MŽP ČR
Autor: Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
Pátek 26. listopad 2004 značí konec úspěšného Twinningového projektu „Finanční nástroje pro implementaci Acquis v oblasti životního prostředí“. Projekt v hodnotě 25 mil Kč. (€ 799 538) byl financován Evropskou Unií v rámci národního programu Phare.

Hlavním cílem Twinningového projektu financovaného z programu Phare bylo napomoci České republice při plnění požadavků nejnákladnější legislativy Evropské Unie v oblasti životního prostředí prostřednictvím přípravy „zásobníků“ kvalitně připravených investičních projektů. Druhým cílem projektu bylo zajistit, aby Česká republika v po-přístupové fázi co nejlépe využila prostředky dostupné z fondů EU. Ty se pro období 2004-2006 pohybují ve výši přes 600mil €.

Projekt se zaměřil na tři oblasti: voda, odpady a ovzduší. Největší investiční potřeba je právě v oblasti voda (okolo 70 miliard Kč do roku 2010) a právě v této oblasti vynaložil projekt nejvíce úsilí. Twinningový projekt úzce spolupracoval se dvěma pilotními kraji (Královehradeckým a Plzeňským) na vytvoření zásobníků projektů. Tyto dva kraje byly také vítaným „testovacím místem“ pro vytvoření metodického pokynu, jenž byl posléze vydán a aplikován v rámci celé České republiky. Od konce roku 2003 bylo pomocí seminářů za účasti všech krajských úřadů a ostatních účastníků procesu rychle a efektivně zajištěno seznámení s výsledky projektu, přičemž se na těchto seminářích účastnilo přes 200 zainteresovaných osob.

V oblasti odpadů pracoval projekt s výše zmíněnými kraji na vytvoření návrhů pro části plánů krajského odpadového hospodářství. Přístup aplikovaný v tomto procesu byl zahrnut do národní metodiky, jejíž schválení Ministerstvem životního prostředí se očekává do konce roku 2004.

Projekt byl zakončen sérií školících seminářů pro přípravu projektů z oblasti odpadů a vodního hospodářství, ve kterých byly prezentovány přístupy a nástroje vyvinuté v průběhu projektu. Celkem 178 českých expertů z celé řady relevantních institucí bylo proškoleno a zpětná vazba od účastníků seminářů vyzněla velmi pozitivně. V návaznosti na tyto semináře a po shrnutí práce realizované v projektu vydal Twinningový projekt (jak v tištěné verzi tak na elektronickém nosiči) souhrnné manuály pro přípravu projektů v oblasti odpadů a vodního hospodářství a dokončil manuál pro finanční a ekonomickou analýzu vodohospodářských projektů Fondu Soudržnosti.

Výsledky projektu mohou být nahlíženy z perspektivy síly projektového zásobníku, jenž má nyní Česká republika k dispozici – ve stádiu přípravy zde existuje dvakrát tolik projektů než dostupných finančních prostředků. Výzvou u projektů proto zůstává pokračování v dalším zlepšování parametru nákladové efektivnosti tak, aby se zmenšily náklady jež nesou čeští občané při dosahování souladu s legislativou EU.

Twinningový poradce zodpovědný za projekt p.Tim Young komentuje: "Bylo pro mne potěšením pracovat s celou řadou českých, rakouských a německých partnerů, kteří přispěli k úspěchu tohoto projektu. Přestože dosažení výsledků vyžadovalo tvrdou práci, bylo pro mne velkým osobním zadostiučiněním, že její výsledky byly přímo použity v praxi.

Česká republika nyní disponuje celou řadou nástrojů zajišťujících nejlepší využití evropských peněz pro dosažení souladu s evropskou legislativou. Nicméně je zapotřebí ještě mnoho úsilí pro prosazení plného využití těchto nástrojů – nedostatek dotační podpory v porovnání k investiční potřebě tuto výzvu pouze zdůrazňuje. Rok 2010 bude klíčový z hlediska souladu s celou řadou důležitých směrnic ES a z pohledu časové náročnosti od přenesení projektu od „stolu“ až k jeho oficiálnímu zahájení je tento rok přímo za dveřmi!"
Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist