Miroslav Kohel "> Pro Šumavu je za pět minut dvanáct - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pro-sumavu-je-za-pet-minut-dvanact
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ŠumavaPro: Pro Šumavu je za pět minut dvanáct

22. dubna 2011 | ŠumavaPro
Autor: Miroslav Kohel, tel: 603 949 849
21. dubna, 11:55, před budovou MŽP ČR, Praha: Platforma ŠumavaPro svolala veřejné shromáždění, na kterém předala ministrovi životního prostředí výzvu k záchraně Národního parku Šumava.
Tomáš Chalupa dnes oznámil stanovisko ke kácení a užívání chemických prostředků v nejcennějších oblastech Národního parku Šumava, které byly dosud ponechány přírodě. Pokud by nyní došlo k zahájení kácení bez předchozího posouzení vlivu na přírodu, šlo by o ilegální činnost. Území Národního parku je totiž součástí sítě evropsky významných chráněných území NATURA 2000, kde takové posouzení české zákony striktně vyžadují. Výsledek nezávislého odborného posouzení s velkou pravděpodobností kácení znemožní.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA rozhodnutí ministra Chalupy komentoval takto: „Stanovisko ministra počítá s redukcí území ponechaného přírodě. Považujeme to za krok zpět. Podle našeho názoru musí být řešením změna zonace - scelení roztříštěných prvních zón do kompaktních celků tak, aby i nadále tvořilo území ponechané přírodě 30% rozlohy národního parku a byly vytvořeny podmínky pro jeho rozšíření na více než polovinu do roku 2030.“
Zástupci platformy ŠumavaPro (1) dnes ministrovi Chalupovy předali výzvu k záchraně Národního parku Šumava (viz příloha) a aktuální seznam signatářů.
K této výzvě se již připojilo 41 organizací a přes 2800 jednotlivých signatářů (viz příloha). Jde o organizace s místní (Přátelé Šumavy, Okrašlovací spolek Zdíkovska, Společnost Vlídné vidiny aj.) i celostátní působností (Česká společnost ornitologická, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA či Zelený kruh). Výzvu podporují vědci jako např. prof. RNDr. František Krahulec CSc. z Botanického ústavu Akademie věd či doc. Ing. Karel Spitzer CSc. z Entomologického ústavu Akademie věd a mnoho dalších. Podepsaly ji i další významné osobností - dramatik a první prezident ČR Václav Havel (2), spisovatel Ivan Klíma, herečky Bára Štěpánová a Eva Holubová, spisovatel, dramatik a dlouholetý prezident Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Stránský, kněz Tomáš Halík, stínový ministr životního prostředí ČSSD Václav Zemek, poslanec Věcí veřejných Viktor Paggio a další poslanci, senátor ČSSD Miroslav Krejča, předseda Strany zelených Ondřej Liška, filmová dokumentaristka Olga Sommerová či nakladatel Lumír Kolíbal.
S podobnými výzvami se na ministra Chalupu nedávno obrátili vědci a odborníci (3), sedm bývalých ministrů životního prostředí (4) i mezinárodní organizace zabývající se ochranou přírody (5).

Shromáždění před MŽP moderoval herec Petr Vacek. Z významných signatářů promluvil Prof. RNDr. Pavel Kindlmann DrSc., ředitel Centra pro výzkum biodiverzity z Přírodovědecké fakulty University Karlovy Praha, Mgr. Jan Dušek z koalice nevládních organizací pro Naturu 2000, Mgr. Pavel Světlík, kazatel Církve bratrské a ředitel A Rocha v ČR. Na shromáždění vystoupil také Michal Hořejší, zástupce studentské iniciativy "Věříme vědcům, ne kmotrům".

Pavel Kindlmann shromáždění zahájil slovy: „Mezi všemi českými vědci, publikujícími na mezinárodní úrovni v oborech majících co do činění s ochranou přírody, panuje jednoznačná shoda v tom, že ekosystémy horských smrčin a rašelinišť, které jsou podstatnou součástí bezzásahových území Národního parku Šumava, jsou zcela unikátní v rámci celé Evropy a patří mezi několik málo posledních zbytků relativně neporušené a člověkem téměř nedotčené přírody na tomto kontinentu. Jsou pro nás – a doufejme, že budou i pro naše potomky – vzácným muzeem toho, jak zde vypadaly původní ekosystémy po tisíce let, až do příchodu člověka. Pro kulturního člověka 21. století je proto naprosto nemyslitelnou představou provádět v těchto územích jakékoliv úmyslné zásahy.“
Jan Dušek konstatoval: "Horská smrčina napadená kůrovcem neumírá. Vžitá představa o mrtvém lese, který musíme lidskou činností obnovit, je mylná. Šumavské lesy nejsou tlející mršinou, jsou mnohem více fénixem rodícím se z vlastního popela. Takový je princip přirozené obnovy, který je nutné alespoň na drobné části republiky podpořit. Nevládní organizace hrají nyní více než jindy důležitou roli prostředníka mezi vědeckou komunitou a občany stejně jako mají za úkol komunikovat s politiky."
"Příroda je pro nás křesťany především božím stvořením. A toto stvoření má v sobě úžasné ochranné mechanismy. Z boží moudrosti existuje v přírodě spousty těchto velmi složitých, sebezáchovných, ale i přesně a komplexně fungujicích biologických procesů. Tyto mechanismy většinou však působí v dlouhodobých termínech. Šikovně a bez pomoci člověka. K jejich poznávání potřebujeme hodně odvahy a trpělivosti“, uvedl Pavel Světlík.
„Věříme vědcům, ne kmotrům - Iniciativa, která si klade za cíl do rozhovorů o budoucnosti NPŠ vrátit hlas odborné veřejnosti v té míře, kterou si zaslouží. Nechceme se smířit s tím, aby o způsobu spravování v mnohých ohledech takto cenného území rozhodovaly úzké skupiny lidí, jejichž zájmy nepřesahují horizont několika málo let a rámec vlastního profitu.“, doplnil Michal Hořejší.

Kontakt:
Miroslav Kohel, mluvčí platformy ŠumavaPro, e-mail: info@sumavapro.cz, tel: 603 949 849, www.sumavapro.cz


Poznámky:
1) Platforma ŠumavaPro spojuje organizace, vědce a osobnosti, kteří vyzývají ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby nepustil těžařské firmy do některých nejcennějších částí Národního parku Šumava a nenechal vykácet lesy ponechané přírodě. Apelují také, aby zabránil zástavbě, která by poškodila přírodně cenné lokality či krajinu. Důvodem vzniku platformy jsou obavy z plánovaných kroků ředitele parku Jana Stráského, které popírají smysl existence národního parku.
2) Václav Havel se k výzvě připojil mezi prvními. Své stanovisko vyjádřil slovy:„ Situaci, kdy v nejcennějších částech NP Šumava mají určovat vývoj pily dřevorubců místo divoké přírody, považuji za skandální.“
3) Dopis České společnosti pro ekologii, který podepsaly desítky vědců, byl koncem března zaslán premiérovi a dalším ústavním činitelům. Text dopisu na http://dopis.cspe.cz/index.php?lang=cz&page=letter
4) Iniciátorem otevřeného dopisu je Ladislav Miko, ministr životního prostředí v úřednické Fischerově vládě, který je v současnosti zástupcem generálního ředitele na generálním ředitelství pro ochranu zdraví a spotřebitele Evropské komise. Podepsala jej také Chalupova náměstkyně Rut Bízková, která rezignovala na svou funkci počátkem dubna. Text dopisu na https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/otevreny-dopis-7-exministru-zivotniho-prostredi-ministrovi-chalupovi
5) Ředitelé 37 národních organizací sdružených v evropském a středoasijském partnerství BirdLife předevčírem zaslali výzvu premiérovi Petru Nečasovi, aby zabránil hrozícímu zničení Šumavy, jedné z posledních nedotčených lesních oblastí, které v Evropě zůstaly. Plán ředitele šumavského národního parku Jana Stráského na kácení v oblastech ponechaných přírodě označili za vandalství. Text výzvy na http://www.birdlife.cz/index.php?ID=2119

Příloha:
Vážený pane ministře,
obracíme se na vás s výzvou k záchraně Národního parku Šumava.
Národní parky chrání klenoty české přírody – v případě Šumavy je to pestrá mozaika rašelinišť a podmáčených smrčin, zbytky horských pralesů, ledovcová jezera. Žije zde naše poslední životaschopná populace tetřeva hlušce a domov tu mají i další ohrožená zvířata jako rys ostrovid, datlík tříprstý, puštík bělavý, perlorodka říční, či vzácný motýl žluťásek borůvkový. V tajemných rašeliništích, ve tlejícím dřevě a v pralesních půdách dosud nezničených holosečemi, objevili vědci drobné živočichy a houby, které se nevyskytují nikde jinde na světě.
Hlavním posláním národního parku je zachovat na významné ploše nerušený vývoj přírody. Nejen proto, že jej vzácné druhy rostlin, živočichů a hub potřebují. Ale také proto, abychom my, lidé, viděli divadlo přírody v jeho nekonečných proměnách a poznali i porozuměli tomu, jak se mění v závislosti na změnách prostředí. Národní park právě proto – ku prospěchu místních obcí – obdivují miliony návštěvníků.
Udivilo nás, že jste jako ministr životního prostředí jmenoval ředitelem Národního parku Šumava člověka, který poslání parku nerespektuje: bývalého politika Jana Stráského, který opakovaně prohlašuje, že „příroda je nepřítel, a proto se musí proti ní bojovat“. Ale nejvíce nás znepokojují záměry, které Jan Stráský oznámil. Proto Vás pane ministře vyzýváme, abyste při vědomí zodpovědnosti, kterou nesete, nepřipustil porušování českých zákonů i mezinárodních dohod a pravidel péče o národní parky. Žádáme Vás, abyste neprodleně:
• Zajistil ochranu nedotčené přírody – tedy nepřipustil kácení a těžbu dřeva v území ponechaném přírodě ve stávajícím rozsahu 30% plochy národního parku a vytvořil podmínky pro jeho postupné rozšiřování na více než polovinu rozlohy do roku 2030.
• Zajistil bezpodmínečnou ochranu vzácných druhů a lokalit evropského významu chráněných soustavou Natura 2000.
• Zabránil zastavění národního parku – tzn. neumožnil žádné převody pozemků v majetku státu na soukromé osoby a nepřipustil výstavbu ve volné krajině (mimo intravilány obcí).
• Nepřipustil použití pesticidů v lesích národního parku.
• Zajistil obnovení vědecké sekce Rady národního parku a respektování odborných názorů a principu předběžné opatrnosti při správě parku.
• Zachoval transparentní systém zadávání zakázek – tzv. „minitendry“ a nedopustil vytunelování národního parku převodem práva hospodaření na obecně prospěšnou společnost.
Žádáme Vás, abyste zastavil i další nevratné kroky ve využití chráněného území před přijetím zákona o Národním parku Šumava, který má pravidla péče upřesnit. Vyzýváme Vás, abyste zajistil otevřenou diskusi a umožnil rovnocennou účast na přípravě zákona vědcům, nevládním organizacím, obcím, krajům a zástupcům ministerstva. Bez široké shody všech těchto skupin nedovolte zákon předložit vládě.
Národní parky a rezervace patří k našemu kulturnímu a přírodnímu dědictví. Nedovolte v Národním parku Šumava necitlivé zásahy, které nebude možno vrátit. Divokou přírodu vytvořit neumíme, můžeme ji jenom chránit. Nenechejte přetavit zdejší šperky české přírody v zisky těžařských společností a developerů.
SIGNATÁŘI – ORGANIZACE, VĚDCI, OSOBNOSTI a další téměř tři tisícovky OBČANŮ

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist