Tiskové zprávy
ŠumavaPro: Pro Šumavu je za pět minut dvanáct
21. dubna, 11:55, před budovou MŽP ČR, Praha: Platforma ŠumavaPro svolala veřejné shromáždění, na kterém předala ministrovi životního prostředí výzvu k záchraně Národního parku Šumava.
Tomáš Chalupa dnes oznámil stanovisko ke kácení a užívání chemických prostředků v nejcennějších oblastech Národního parku Šumava, které byly dosud ponechány přírodě. Pokud by nyní došlo k zahájení kácení bez předchozího posouzení vlivu na přírodu, šlo by o ilegální činnost. Území Národního parku je totiž součástí sítě evropsky významných chráněných území NATURA 2000, kde takové posouzení české zákony striktně vyžadují. Výsledek nezávislého odborného posouzení s velkou pravděpodobností kácení znemožní.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA rozhodnutí ministra Chalupy komentoval takto: „Stanovisko ministra počítá s redukcí území ponechaného přírodě. Považujeme to za krok zpět. Podle našeho názoru musí být řešením změna zonace - scelení roztříštěných prvních zón do kompaktních celků tak, aby i nadále tvořilo území ponechané přírodě 30% rozlohy národního parku a byly vytvořeny podmínky pro jeho rozšíření na více než polovinu do roku 2030.“
Zástupci platformy ŠumavaPro (1) dnes ministrovi Chalupovy předali výzvu k záchraně Národního parku Šumava (viz příloha) a aktuální seznam signatářů.
K této výzvě se již připojilo 41 organizací a přes 2800 jednotlivých signatářů (viz příloha). Jde o organizace s místní (Přátelé Šumavy, Okrašlovací spolek Zdíkovska, Společnost Vlídné vidiny aj.) i celostátní působností (Česká společnost ornitologická, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA či Zelený kruh). Výzvu podporují vědci jako např. prof. RNDr. František Krahulec CSc. z Botanického ústavu Akademie věd či doc. Ing. Karel Spitzer CSc. z Entomologického ústavu Akademie věd a mnoho dalších. Podepsaly ji i další významné osobností - dramatik a první prezident ČR Václav Havel (2), spisovatel Ivan Klíma, herečky Bára Štěpánová a Eva Holubová, spisovatel, dramatik a dlouholetý prezident Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Stránský, kněz Tomáš Halík, stínový ministr životního prostředí ČSSD Václav Zemek, poslanec Věcí veřejných Viktor Paggio a další poslanci, senátor ČSSD Miroslav Krejča, předseda Strany zelených Ondřej Liška, filmová dokumentaristka Olga Sommerová či nakladatel Lumír Kolíbal.
S podobnými výzvami se na ministra Chalupu nedávno obrátili vědci a odborníci (3), sedm bývalých ministrů životního prostředí (4) i mezinárodní organizace zabývající se ochranou přírody (5).
Shromáždění před MŽP moderoval herec Petr Vacek. Z významných signatářů promluvil Prof. RNDr. Pavel Kindlmann DrSc., ředitel Centra pro výzkum biodiverzity z Přírodovědecké fakulty University Karlovy Praha, Mgr. Jan Dušek z koalice nevládních organizací pro Naturu 2000, Mgr. Pavel Světlík, kazatel Církve bratrské a ředitel A Rocha v ČR. Na shromáždění vystoupil také Michal Hořejší, zástupce studentské iniciativy "Věříme vědcům, ne kmotrům".
Pavel Kindlmann shromáždění zahájil slovy: „Mezi všemi českými vědci, publikujícími na mezinárodní úrovni v oborech majících co do činění s ochranou přírody, panuje jednoznačná shoda v tom, že ekosystémy horských smrčin a rašelinišť, které jsou podstatnou součástí bezzásahových území Národního parku Šumava, jsou zcela unikátní v rámci celé Evropy a patří mezi několik málo posledních zbytků relativně neporušené a člověkem téměř nedotčené přírody na tomto kontinentu. Jsou pro nás – a doufejme, že budou i pro naše potomky – vzácným muzeem toho, jak zde vypadaly původní ekosystémy po tisíce let, až do příchodu člověka. Pro kulturního člověka 21. století je proto naprosto nemyslitelnou představou provádět v těchto územích jakékoliv úmyslné zásahy.“
Jan Dušek konstatoval: "Horská smrčina napadená kůrovcem neumírá. Vžitá představa o mrtvém lese, který musíme lidskou činností obnovit, je mylná. Šumavské lesy nejsou tlející mršinou, jsou mnohem více fénixem rodícím se z vlastního popela. Takový je princip přirozené obnovy, který je nutné alespoň na drobné části republiky podpořit. Nevládní organizace hrají nyní více než jindy důležitou roli prostředníka mezi vědeckou komunitou a občany stejně jako mají za úkol komunikovat s politiky."
"Příroda je pro nás křesťany především božím stvořením. A toto stvoření má v sobě úžasné ochranné mechanismy. Z boží moudrosti existuje v přírodě spousty těchto velmi složitých, sebezáchovných, ale i přesně a komplexně fungujicích biologických procesů. Tyto mechanismy většinou však působí v dlouhodobých termínech. Šikovně a bez pomoci člověka. K jejich poznávání potřebujeme hodně odvahy a trpělivosti“, uvedl Pavel Světlík.
„Věříme vědcům, ne kmotrům - Iniciativa, která si klade za cíl do rozhovorů o budoucnosti NPŠ vrátit hlas odborné veřejnosti v té míře, kterou si zaslouží. Nechceme se smířit s tím, aby o způsobu spravování v mnohých ohledech takto cenného území rozhodovaly úzké skupiny lidí, jejichž zájmy nepřesahují horizont několika málo let a rámec vlastního profitu.“, doplnil Michal Hořejší.
Kontakt:
Miroslav Kohel, mluvčí platformy ŠumavaPro, e-mail: info@sumavapro.cz, tel: 603 949 849, www.sumavapro.cz
Poznámky:
1) Platforma ŠumavaPro spojuje organizace, vědce a osobnosti, kteří vyzývají ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby nepustil těžařské firmy do některých nejcennějších částí Národního parku Šumava a nenechal vykácet lesy ponechané přírodě. Apelují také, aby zabránil zástavbě, která by poškodila přírodně cenné lokality či krajinu. Důvodem vzniku platformy jsou obavy z plánovaných kroků ředitele parku Jana Stráského, které popírají smysl existence národního parku.
2) Václav Havel se k výzvě připojil mezi prvními. Své stanovisko vyjádřil slovy:„ Situaci, kdy v nejcennějších částech NP Šumava mají určovat vývoj pily dřevorubců místo divoké přírody, považuji za skandální.“
3) Dopis České společnosti pro ekologii, který podepsaly desítky vědců, byl koncem března zaslán premiérovi a dalším ústavním činitelům. Text dopisu na http://dopis.cspe.cz/index.php?lang=cz&page=letter
4) Iniciátorem otevřeného dopisu je Ladislav Miko, ministr životního prostředí v úřednické Fischerově vládě, který je v současnosti zástupcem generálního ředitele na generálním ředitelství pro ochranu zdraví a spotřebitele Evropské komise. Podepsala jej také Chalupova náměstkyně Rut Bízková, která rezignovala na svou funkci počátkem dubna. Text dopisu na https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/otevreny-dopis-7-exministru-zivotniho-prostredi-ministrovi-chalupovi
5) Ředitelé 37 národních organizací sdružených v evropském a středoasijském partnerství BirdLife předevčírem zaslali výzvu premiérovi Petru Nečasovi, aby zabránil hrozícímu zničení Šumavy, jedné z posledních nedotčených lesních oblastí, které v Evropě zůstaly. Plán ředitele šumavského národního parku Jana Stráského na kácení v oblastech ponechaných přírodě označili za vandalství. Text výzvy na http://www.birdlife.cz/index.php?ID=2119
Příloha:
Vážený pane ministře,
obracíme se na vás s výzvou k záchraně Národního parku Šumava.
Národní parky chrání klenoty české přírody – v případě Šumavy je to pestrá mozaika rašelinišť a podmáčených smrčin, zbytky horských pralesů, ledovcová jezera. Žije zde naše poslední životaschopná populace tetřeva hlušce a domov tu mají i další ohrožená zvířata jako rys ostrovid, datlík tříprstý, puštík bělavý, perlorodka říční, či vzácný motýl žluťásek borůvkový. V tajemných rašeliništích, ve tlejícím dřevě a v pralesních půdách dosud nezničených holosečemi, objevili vědci drobné živočichy a houby, které se nevyskytují nikde jinde na světě.
Hlavním posláním národního parku je zachovat na významné ploše nerušený vývoj přírody. Nejen proto, že jej vzácné druhy rostlin, živočichů a hub potřebují. Ale také proto, abychom my, lidé, viděli divadlo přírody v jeho nekonečných proměnách a poznali i porozuměli tomu, jak se mění v závislosti na změnách prostředí. Národní park právě proto – ku prospěchu místních obcí – obdivují miliony návštěvníků.
Udivilo nás, že jste jako ministr životního prostředí jmenoval ředitelem Národního parku Šumava člověka, který poslání parku nerespektuje: bývalého politika Jana Stráského, který opakovaně prohlašuje, že „příroda je nepřítel, a proto se musí proti ní bojovat“. Ale nejvíce nás znepokojují záměry, které Jan Stráský oznámil. Proto Vás pane ministře vyzýváme, abyste při vědomí zodpovědnosti, kterou nesete, nepřipustil porušování českých zákonů i mezinárodních dohod a pravidel péče o národní parky. Žádáme Vás, abyste neprodleně:
• Zajistil ochranu nedotčené přírody – tedy nepřipustil kácení a těžbu dřeva v území ponechaném přírodě ve stávajícím rozsahu 30% plochy národního parku a vytvořil podmínky pro jeho postupné rozšiřování na více než polovinu rozlohy do roku 2030.
• Zajistil bezpodmínečnou ochranu vzácných druhů a lokalit evropského významu chráněných soustavou Natura 2000.
• Zabránil zastavění národního parku – tzn. neumožnil žádné převody pozemků v majetku státu na soukromé osoby a nepřipustil výstavbu ve volné krajině (mimo intravilány obcí).
• Nepřipustil použití pesticidů v lesích národního parku.
• Zajistil obnovení vědecké sekce Rady národního parku a respektování odborných názorů a principu předběžné opatrnosti při správě parku.
• Zachoval transparentní systém zadávání zakázek – tzv. „minitendry“ a nedopustil vytunelování národního parku převodem práva hospodaření na obecně prospěšnou společnost.
Žádáme Vás, abyste zastavil i další nevratné kroky ve využití chráněného území před přijetím zákona o Národním parku Šumava, který má pravidla péče upřesnit. Vyzýváme Vás, abyste zajistil otevřenou diskusi a umožnil rovnocennou účast na přípravě zákona vědcům, nevládním organizacím, obcím, krajům a zástupcům ministerstva. Bez široké shody všech těchto skupin nedovolte zákon předložit vládě.
Národní parky a rezervace patří k našemu kulturnímu a přírodnímu dědictví. Nedovolte v Národním parku Šumava necitlivé zásahy, které nebude možno vrátit. Divokou přírodu vytvořit neumíme, můžeme ji jenom chránit. Nenechejte přetavit zdejší šperky české přírody v zisky těžařských společností a developerů.
SIGNATÁŘI – ORGANIZACE, VĚDCI, OSOBNOSTI a další téměř tři tisícovky OBČANŮ
Tomáš Chalupa dnes oznámil stanovisko ke kácení a užívání chemických prostředků v nejcennějších oblastech Národního parku Šumava, které byly dosud ponechány přírodě. Pokud by nyní došlo k zahájení kácení bez předchozího posouzení vlivu na přírodu, šlo by o ilegální činnost. Území Národního parku je totiž součástí sítě evropsky významných chráněných území NATURA 2000, kde takové posouzení české zákony striktně vyžadují. Výsledek nezávislého odborného posouzení s velkou pravděpodobností kácení znemožní.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA rozhodnutí ministra Chalupy komentoval takto: „Stanovisko ministra počítá s redukcí území ponechaného přírodě. Považujeme to za krok zpět. Podle našeho názoru musí být řešením změna zonace - scelení roztříštěných prvních zón do kompaktních celků tak, aby i nadále tvořilo území ponechané přírodě 30% rozlohy národního parku a byly vytvořeny podmínky pro jeho rozšíření na více než polovinu do roku 2030.“
Zástupci platformy ŠumavaPro (1) dnes ministrovi Chalupovy předali výzvu k záchraně Národního parku Šumava (viz příloha) a aktuální seznam signatářů.
K této výzvě se již připojilo 41 organizací a přes 2800 jednotlivých signatářů (viz příloha). Jde o organizace s místní (Přátelé Šumavy, Okrašlovací spolek Zdíkovska, Společnost Vlídné vidiny aj.) i celostátní působností (Česká společnost ornitologická, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA či Zelený kruh). Výzvu podporují vědci jako např. prof. RNDr. František Krahulec CSc. z Botanického ústavu Akademie věd či doc. Ing. Karel Spitzer CSc. z Entomologického ústavu Akademie věd a mnoho dalších. Podepsaly ji i další významné osobností - dramatik a první prezident ČR Václav Havel (2), spisovatel Ivan Klíma, herečky Bára Štěpánová a Eva Holubová, spisovatel, dramatik a dlouholetý prezident Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Stránský, kněz Tomáš Halík, stínový ministr životního prostředí ČSSD Václav Zemek, poslanec Věcí veřejných Viktor Paggio a další poslanci, senátor ČSSD Miroslav Krejča, předseda Strany zelených Ondřej Liška, filmová dokumentaristka Olga Sommerová či nakladatel Lumír Kolíbal.
S podobnými výzvami se na ministra Chalupu nedávno obrátili vědci a odborníci (3), sedm bývalých ministrů životního prostředí (4) i mezinárodní organizace zabývající se ochranou přírody (5).
Shromáždění před MŽP moderoval herec Petr Vacek. Z významných signatářů promluvil Prof. RNDr. Pavel Kindlmann DrSc., ředitel Centra pro výzkum biodiverzity z Přírodovědecké fakulty University Karlovy Praha, Mgr. Jan Dušek z koalice nevládních organizací pro Naturu 2000, Mgr. Pavel Světlík, kazatel Církve bratrské a ředitel A Rocha v ČR. Na shromáždění vystoupil také Michal Hořejší, zástupce studentské iniciativy "Věříme vědcům, ne kmotrům".
Pavel Kindlmann shromáždění zahájil slovy: „Mezi všemi českými vědci, publikujícími na mezinárodní úrovni v oborech majících co do činění s ochranou přírody, panuje jednoznačná shoda v tom, že ekosystémy horských smrčin a rašelinišť, které jsou podstatnou součástí bezzásahových území Národního parku Šumava, jsou zcela unikátní v rámci celé Evropy a patří mezi několik málo posledních zbytků relativně neporušené a člověkem téměř nedotčené přírody na tomto kontinentu. Jsou pro nás – a doufejme, že budou i pro naše potomky – vzácným muzeem toho, jak zde vypadaly původní ekosystémy po tisíce let, až do příchodu člověka. Pro kulturního člověka 21. století je proto naprosto nemyslitelnou představou provádět v těchto územích jakékoliv úmyslné zásahy.“
Jan Dušek konstatoval: "Horská smrčina napadená kůrovcem neumírá. Vžitá představa o mrtvém lese, který musíme lidskou činností obnovit, je mylná. Šumavské lesy nejsou tlející mršinou, jsou mnohem více fénixem rodícím se z vlastního popela. Takový je princip přirozené obnovy, který je nutné alespoň na drobné části republiky podpořit. Nevládní organizace hrají nyní více než jindy důležitou roli prostředníka mezi vědeckou komunitou a občany stejně jako mají za úkol komunikovat s politiky."
"Příroda je pro nás křesťany především božím stvořením. A toto stvoření má v sobě úžasné ochranné mechanismy. Z boží moudrosti existuje v přírodě spousty těchto velmi složitých, sebezáchovných, ale i přesně a komplexně fungujicích biologických procesů. Tyto mechanismy většinou však působí v dlouhodobých termínech. Šikovně a bez pomoci člověka. K jejich poznávání potřebujeme hodně odvahy a trpělivosti“, uvedl Pavel Světlík.
„Věříme vědcům, ne kmotrům - Iniciativa, která si klade za cíl do rozhovorů o budoucnosti NPŠ vrátit hlas odborné veřejnosti v té míře, kterou si zaslouží. Nechceme se smířit s tím, aby o způsobu spravování v mnohých ohledech takto cenného území rozhodovaly úzké skupiny lidí, jejichž zájmy nepřesahují horizont několika málo let a rámec vlastního profitu.“, doplnil Michal Hořejší.
Kontakt:
Miroslav Kohel, mluvčí platformy ŠumavaPro, e-mail: info@sumavapro.cz, tel: 603 949 849, www.sumavapro.cz
Poznámky:
1) Platforma ŠumavaPro spojuje organizace, vědce a osobnosti, kteří vyzývají ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby nepustil těžařské firmy do některých nejcennějších částí Národního parku Šumava a nenechal vykácet lesy ponechané přírodě. Apelují také, aby zabránil zástavbě, která by poškodila přírodně cenné lokality či krajinu. Důvodem vzniku platformy jsou obavy z plánovaných kroků ředitele parku Jana Stráského, které popírají smysl existence národního parku.
2) Václav Havel se k výzvě připojil mezi prvními. Své stanovisko vyjádřil slovy:„ Situaci, kdy v nejcennějších částech NP Šumava mají určovat vývoj pily dřevorubců místo divoké přírody, považuji za skandální.“
3) Dopis České společnosti pro ekologii, který podepsaly desítky vědců, byl koncem března zaslán premiérovi a dalším ústavním činitelům. Text dopisu na http://dopis.cspe.cz/index.php?lang=cz&page=letter
4) Iniciátorem otevřeného dopisu je Ladislav Miko, ministr životního prostředí v úřednické Fischerově vládě, který je v současnosti zástupcem generálního ředitele na generálním ředitelství pro ochranu zdraví a spotřebitele Evropské komise. Podepsala jej také Chalupova náměstkyně Rut Bízková, která rezignovala na svou funkci počátkem dubna. Text dopisu na https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/otevreny-dopis-7-exministru-zivotniho-prostredi-ministrovi-chalupovi
5) Ředitelé 37 národních organizací sdružených v evropském a středoasijském partnerství BirdLife předevčírem zaslali výzvu premiérovi Petru Nečasovi, aby zabránil hrozícímu zničení Šumavy, jedné z posledních nedotčených lesních oblastí, které v Evropě zůstaly. Plán ředitele šumavského národního parku Jana Stráského na kácení v oblastech ponechaných přírodě označili za vandalství. Text výzvy na http://www.birdlife.cz/index.php?ID=2119
Příloha:
Vážený pane ministře,
obracíme se na vás s výzvou k záchraně Národního parku Šumava.
Národní parky chrání klenoty české přírody – v případě Šumavy je to pestrá mozaika rašelinišť a podmáčených smrčin, zbytky horských pralesů, ledovcová jezera. Žije zde naše poslední životaschopná populace tetřeva hlušce a domov tu mají i další ohrožená zvířata jako rys ostrovid, datlík tříprstý, puštík bělavý, perlorodka říční, či vzácný motýl žluťásek borůvkový. V tajemných rašeliništích, ve tlejícím dřevě a v pralesních půdách dosud nezničených holosečemi, objevili vědci drobné živočichy a houby, které se nevyskytují nikde jinde na světě.
Hlavním posláním národního parku je zachovat na významné ploše nerušený vývoj přírody. Nejen proto, že jej vzácné druhy rostlin, živočichů a hub potřebují. Ale také proto, abychom my, lidé, viděli divadlo přírody v jeho nekonečných proměnách a poznali i porozuměli tomu, jak se mění v závislosti na změnách prostředí. Národní park právě proto – ku prospěchu místních obcí – obdivují miliony návštěvníků.
Udivilo nás, že jste jako ministr životního prostředí jmenoval ředitelem Národního parku Šumava člověka, který poslání parku nerespektuje: bývalého politika Jana Stráského, který opakovaně prohlašuje, že „příroda je nepřítel, a proto se musí proti ní bojovat“. Ale nejvíce nás znepokojují záměry, které Jan Stráský oznámil. Proto Vás pane ministře vyzýváme, abyste při vědomí zodpovědnosti, kterou nesete, nepřipustil porušování českých zákonů i mezinárodních dohod a pravidel péče o národní parky. Žádáme Vás, abyste neprodleně:
• Zajistil ochranu nedotčené přírody – tedy nepřipustil kácení a těžbu dřeva v území ponechaném přírodě ve stávajícím rozsahu 30% plochy národního parku a vytvořil podmínky pro jeho postupné rozšiřování na více než polovinu rozlohy do roku 2030.
• Zajistil bezpodmínečnou ochranu vzácných druhů a lokalit evropského významu chráněných soustavou Natura 2000.
• Zabránil zastavění národního parku – tzn. neumožnil žádné převody pozemků v majetku státu na soukromé osoby a nepřipustil výstavbu ve volné krajině (mimo intravilány obcí).
• Nepřipustil použití pesticidů v lesích národního parku.
• Zajistil obnovení vědecké sekce Rady národního parku a respektování odborných názorů a principu předběžné opatrnosti při správě parku.
• Zachoval transparentní systém zadávání zakázek – tzv. „minitendry“ a nedopustil vytunelování národního parku převodem práva hospodaření na obecně prospěšnou společnost.
Žádáme Vás, abyste zastavil i další nevratné kroky ve využití chráněného území před přijetím zákona o Národním parku Šumava, který má pravidla péče upřesnit. Vyzýváme Vás, abyste zajistil otevřenou diskusi a umožnil rovnocennou účast na přípravě zákona vědcům, nevládním organizacím, obcím, krajům a zástupcům ministerstva. Bez široké shody všech těchto skupin nedovolte zákon předložit vládě.
Národní parky a rezervace patří k našemu kulturnímu a přírodnímu dědictví. Nedovolte v Národním parku Šumava necitlivé zásahy, které nebude možno vrátit. Divokou přírodu vytvořit neumíme, můžeme ji jenom chránit. Nenechejte přetavit zdejší šperky české přírody v zisky těžařských společností a developerů.
SIGNATÁŘI – ORGANIZACE, VĚDCI, OSOBNOSTI a další téměř tři tisícovky OBČANŮ
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk