Petra Schnitzerová "> Program Netopýří výzkumníci zahájen – využijte badatelské batůžky a vyrazte za dobrodružstvím - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/program-netopyri-vyzkumnici-zahajen-vyuzijte-badatelske-batuzky-a-vyrazte-za-dobrodruzstvim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Program Netopýří výzkumníci zahájen – využijte badatelské batůžky a vyrazte za dobrodružstvím

10. června 2022 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323


Unikátní možnost seznámit se blíže s okřídlenými savci přináší program Netopýří výzkumníci, který připravila Česká společnost pro ochranu netopýrů. Školní třídy i jiné dětské skupiny si mohou zdarma vypůjčit batůžky s ultrazvukovými detektory a dalšími pomůckami a vydat se za netopýry do večerní přírody. Své zážitky pak mohou sdílet v rámci soutěže o nejlepší blogový příspěvek. První dva batůžky jsou k dispozici ve Stanici přírodovědců DDM hl. města Prahy, další výpůjční místa přibudou postupně také na jihu Čech a na Moravě.

Nový vzdělávací program Netopýří výzkumníci přináší školním třídám i dalším dětským kolektivům (přírodovědné kroužky, skautské oddíly, tábory apod.) příležitost poznat blíže tajemný svět netopýrů prostřednictvím moderní techniky – ultrazvukových detektorů. „Tyto přístroje umožňují poslouchat pro lidi neslyšitelné vysokofrekvenční hlasy, pomocí kterých se netopýři potmě orientují. Některé druhy netopýrů je podle těchto echolokačních signálů možné dokonce i určovat. Detektory jsou však poměrně drahé, a proto jsme připravili program, v rámci kterého si zájemci mohou tyto přístroje zdarma vypůjčit a vyzkoušet,“ vysvětluje Petra Schnitzerová, koordinátorka programu. Výzkumnické batůžky obsahují tři ultrazvukové detektory, silnější baterku, příručku k práci s detektorem a klíčem k určování netopýrů podle hlasů, knihu „Poznáváme naše savce“ a tipy na vycházky v okolí. První dva batůžky si lze od června zapůjčit v pražské Stanici přírodovědců, v průběhu roku přibudou výpůjční místa i na dalších místech republiky – v Třeboni, Českých Budějovicích, Olomouci a Brně,“ doplňuje Schnitzerová.

Všechny kolektivy, které si pozorování pomocí detektorů vyzkouší, se mohou navíc zapojit do soutěže o nejlepší blogový příspěvek. Stačí, když zaznamenají své zážitky z vycházky za netopýry formou krátkého textu, který doplní ilustračními fotografiemi či kreslenými obrázky. Uzávěrka prvního kola soutěže je 20. října 2022. Veškeré informace o programu, výpůjčních místech i vyhlášení soutěže lze nalézt na webu napude.sousednetopyr.cz v sekci „Hrajte si s netopýry“, případně na facebookovém profilu Náš soused netopýr.

Program Netopýří výzkumníci je realizován v rámci rozsáhlejšího projektu ČESON financovaného Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, část aktivit byla podpořena také Hlavním městem Prahou. „Doufáme, že možnost nahlédnout do fascinujícího světa netopýrů pomocí moderní techniky pomůže zvýšit zájem o tyto zranitelné živočichy a rozšíří řady jejich fanoušků. Budování pozitivního vztahu široké veřejnosti k této skupině živočichů je významnou součástí naší práce, neboť mnoho druhů žije v blízkosti člověka a obývá úkryty v lidských stavbách. Ochota řešit vstřícně případné konfliktní situace s okřídlenými nájemníky tak často představuje rozhodující ochranářský faktor,“ uzavírá druhá z autorek programu, Eva Cepáková.
Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist