https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/programova-konference-stat-se-nemuze-vzdat-odpovednosti-vuci-obcanum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SOCDEM: Programová konference: Stát se nemůže vzdát odpovědnosti vůči občanům

7. října 2023 | SOCDEM
Sociální demokraté dnes v Hradci Králové uspořádali programovou konferenci. Do řady probíraných témat se promítlo rozdělení společnosti a zhoršující se situace nejzranitelnějších, ale i střední třídy. To musí být pro vládní politiky, kteří na krizi nenalezli systematické řešení, varováním. Sociální demokracie důrazně připomíná, že stát, který nedovede plnit své základní služby vůči občanům, ztrácí důvěru. Stát se své odpovědnosti nemůže zříkat, shodli se účastníci sobotního setkání.

Probíraná témata programové konference kopírují nejpalčivější problémy dneška. Konec prohlubování rozdílů mezi společenskými skupinami, růst minimální mzdy, odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů, podpora bydlení, zajištění kapacit ve školách, a také odmítnutí privatizace nemocnic – to byla některá z témat, k nimž se dnes účastníci konference vyjadřovali nejčastěji.

Průběh programové debaty upřesňuje Michal Šmarda, předseda Sociální demokracie: „Nešlo o úpravu aktuálního programu, ale o rozpracování témat, které jsou předmětem široké debaty o reformách, úsporách, modernizaci a efektivitě státu. Naše jednání jsme rozdělili do šesti částí, které se věnují postavení lidí ve společnosti, daňovému systému, životnímu prostředí, řízení obcí a státní správy a globálním otázkám.“

Témata jednotlivých skupin, které se sešly v dopoledních hodinách, shrnuli v odpoledních příspěvcích jejich moderátoři, místopředsedové Sociální demokracie.

Místopředsedkyně Daniela Ostrá vyjadřuje hlavní postoje SOCDEM v oblasti vzdělávání, které bylo předmětem debatu panelu Lidé a společnost: „Chudoba v rodině a místo bydliště jsou dnes hlavní příčiny vzdělávacích nerovností. Stát proto musí garantovat dostupné vzdělání všem bez rozdílu. Odmítáme školné v jakékoliv podobě, ať už se mu říká zápisné, či jinak a žádáme stabilní, předvídatelné a důstojné odměňování pedagogických i nepedagogických pracovníků. Sociální demokracie chce, abychom investovali do školství minimálně tolik, kolik je průměr zemí OECD. To je o několik desítek miliard korun navíc.“

Neméně závažným problémem současnosti je zdravotnický systém. Igor Bruzl jmenuje zásadní nedostatky, kterým dnes čelí jak personál, tak pacienti: „Lidé se právem obávají, že zdravotní péče může být ohrožena, zvedá se průměrný věk lékařů i sester a systému hrozí kolaps. Shodli jsme se na tom, že jedním z hlavních kroků je snížení administrativní zátěže lékařů, je třeba zlepšit možnost zapojení zahraničních lékařů, zrychlit vzdělávání lékařů a zvýšit motivaci k práci ve stáním nebo krajském sektoru. U sester chceme návrat systému 4+0, aby byla sestra po 4 letech schopná sloužit běžnou péči u lůžka, a ne se další 3 roky vzdělávat, aby se mohla vrátit do praxe.“

„Základem naší debaty byl fakt, že stát selhává v ochraně zdravé hospodářské soutěže, a že jsou to oligarchové, kteří profitují z krizí. Jejich vliv a zisky nadále rostou, zatímco střední třída a nejslabší stále chudnou, protože na důsledky krize doplácejí nejvíc,“ shrnuje téma bydlení za skupinu Lidé a společnost Josef Říha.

Na jeho slova navazuje i místopředseda Karel Machovec, moderátor pracovního bloku Hospodářský model: „Reformy v ČR nemohou proběhnout bez změny daňového systému. Chceme vyšší podporu menších a středních podniků, dotace korporacím považujeme za nesmysl. Další velké téma je transformace energetického průmyslu nebo vznik sociálně-klimatického fondu, který by měl pomoci nejchudším v době krize, kterou jsme prošli.“

Lukáš Ulrych, místopředseda strany a předseda Mladých sociálních demokratů, vedl panel s názvem Odolné ekosystémy. „Otázky životního prostředí musí být řešeny komplexně spolu se zemědělskou a sociální politikou. Výkyvy počasí, sucha, záplavy, to vše má dopad na životy lidí v mnoha oblastech,“ zmiňuje Ulrych témata, která se ocitla v debatě.

„Na mezinárodním poli probíhají turbulentní změny a Česká republika na ně musí umět reagovat. Z našeho pohledu jsou to otázky týkající se dalšího vývoje Evropské unie, společné bezpečnosti a podoby její strategické autonomie,“ říká za skupinu Globální rozvoj Lubomír Zaorálek.

Panel Dobré vládnutí se věnoval prohlubující se oligarchizaci státu a zvyšování vlivu byznysu na politiku. „Je nutné se věnovat formě i obsahu vládnutí. Fungující obce, kraje i stát jsou pro společnost klíčové,“ shrnuje závěry Jan Chvojka.

Jak má vypadat dialog občanů s politiky, jak zapojit veřejnosti do rozhodování nebo jak řešit dostupnost služeb, probírali účastníci panelu s názvem Velkoměsta. „Řízení města musí probíhat ve prospěch jeho obyvatel. Čelíme tlaku společenských změn, které jako první dopadají právě na velká města a jeho obyvatele. Je třeba, aby města byla místem, kde chceme žít. Změny nesmí probíhat chaoticky a bez návaznosti, aby lidem ve městech pomáhaly, a naopak nekomplikovaly jejich život,“ uzavírá za jednotlivé programové skupiny Břetislav Štefan.

Cílem Sociální demokracie je lepší, bohatší a spravedlivější Česko. Programové priority, na kterých se dnes stranické týmy shodly, budou rozpracovány do podoby věcných záměrů zákonů. V příštích měsících je osobnosti strany představí veřejnosti.

„Atmosféra debat byla věcná a konstruktivní. Ukazuje se, že o myšlenky Sociální demokracie je zájem mezi řadou mladých lidí. Ti se dnes setkali se zkušenějšími kolegy a vzájemně si předali různé úhly pohledu. Právě mezigenerační komunikace je klíčovým přínosem podobných akcí. Jsem přesvědčen, že jsem dnes viděl řadu budoucích skvělých politiků,“ uzavírá programovou konferenci Michal Šmarda.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist