Filip Šebek "> Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou v Etiopii je milníkem v budování geovědní infrastruktury - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/projekt-podporeny-ceskou-rozvojovou-agenturou-v-etiopii-je-milnikem-v-budovani-geovedni-infrastruktury-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou v Etiopii je milníkem v budování geovědní infrastruktury

11. června 2025 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
Etiopie, druhá nejlidnatější země subsaharské Afriky, čelí vážným environmentálním a socioekonomickým výzvám. Problémy spojené s intenzivním využíváním půdy či degradací přírodních zdrojů přímo ovlivňují především na venkově život desítek milionů lidí. V reakci na tyto výzvy podpořila ČRA dva klíčové projekty, které úspěšně realizovala Česká geologická služba ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy, společností SG Geotechnika, organizací All For Soil a několika etiopskými partnery. Geologická a hydrogeologická data zpracovaná v rámci projektu poskytnou českým firmám spolehlivý základ pro strategické rozhodování o investicích a podnikatelských aktivitách v Etiopii.

Projekty vedené prof. Kryštofem Vernerem spojily špičkový geovědní výzkum s praktickými výstupy. Hlavním cílem nebylo pouze získávání nových dat, ale také jejich přímé uplatnění při plánování udržitelného rozvoje a posilování odborných kapacit místních institucí. Čeští odborníci vytvořili unikátní mapové aplikace a následně pomáhali identifikovat oblasti ohrožené erozí, degradací půdy nebo nedostatkem vody a navrhli opatření ke zlepšení stavu krajiny a efektivnímu využívání životně důležitých přírodních zdrojů. Díky této kombinaci špičkové vědy a místní spolupráce získaly etiopské instituce nástroje, které mohou reálně přispět ke zlepšení životních podmínek obyvatel.

První projekt s názvem Kompilace geologické a hydrogeologické mapy Etiopie v měřítku 1 : 1 000 000, se zaměřil na vytvoření základní geovědní infrastruktury pro celou zemi. „Etiopie dlouhodobě postrádala moderní a ucelenou geologickou a hydrogeologickou mapu národního měřítka 1 : 1 000 000, což komplikovalo strategické plánování v oblastech infrastruktury, využívání a ochrany přírodních zdrojů, vodního hospodářství a analýzy geologických rizik, jako jsou sesuvy, zemětřesení či povodně,“ vysvětluje Kryštof Verner z České geologické služby a Přírodovědecké fakulty UK.

Mapové výstupy vznikly s využitím širokého spektra metod, od dálkového průzkumu Země, přes rozsáhlý terénní výzkum, až po laboratorní analýzy. Nedílnou součástí projektu bylo také posilování kapacit místních institucí a univerzit.

Díky tomuto projektu se Etiopie zařadila mezi málo afrických států, které disponují takto komplexním geovědním mapovým dílem, jehož výsledky jsou veřejně dostupné v interaktivní online podobě a efektivně tak slouží státní správě, univerzitám i soukromému sektoru. Významným výstupem je také rozsáhlá knižní publikace shrnující aktuální poznatky o geologii a hydrogeologii celé země.

„Projekt je milníkem v budování geovědní infrastruktury. Z těchto informací mohou efektivně těžit jak etiopské instituce a místní podnikatelé, tak i české firmy, které v Etiopii působí nebo plánují působit – například v oblastech stavebnictví, inženýrské geologie, geotechniky, hydrogeologie, energetiky, ochrany půdy, vodohospodářství nebo těžby nerostných surovin. Český soukromý sektor má tak díky přímé realizaci projektů přístup k informacím a kontaktům, které mohou výrazně usnadnit realizaci konkrétních zakázek a navazovat úzká partnerství na poli byznysu v Etiopii,“ říká Michal Minčev, ředitel České rozvojové agentury.

Geologická a hydrogeologická data zpracovaná v rámci projektu umožní českým firmám předběžně identifikovat ložiska nerostných surovin, vyhodnotit strategická území pro investice ve stavebnictví a energetice, lokalizovat zdroje podzemní vody nebo plánovat zemědělské a infrastrukturní podnikatelské projekty s ohledem na místní geologické, hydrologické a hydrogeologické podmínky. Díky jednotnému mapovému zpracování celého území Etiopie mohou firmy efektivněji plánovat průzkum, eliminovat rizika a náklady, a zároveň jednat s místními partnery na základě přesných a ověřených dat.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist