https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/projekt-upravy-parku-na-kampe
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Klub za starou Prahu: Projekt úpravy parku na Kampě

31. ledna 2003 | Klub za starou Prahu
V loňském roce byl vypracován projekt na úpravu parku na Kampě. Veřejnost se přitom o celé akci dozvěděla až ve fázi, kdy měl projekt územní rozhodnutí a byla zpracovávána dokumentace ke stavebnímu povolení. Předložený projekt přitom vykazuje velké množství sporných míst. Přípravě projektu nepředcházela veřejná diskuse a pro území nebyly zpracovány ani promyšlené regulační podmínky. Z tohoto důvodu vydává Klub Za starou Prahu toto stanovisko a zároveň výzvu k urychlené nápravě nešťastné situace.
--------------------------------------------------------------------------------

Stávající charakter území, odhlédneme-li od účinku povodně, nemůžeme považovat za uspokojivý. Park na Kampě vznikl násilným sloučením několika šlechtických zahrad v období protektorátu, kdy zde bylo zřízeno cvičiště pro německou mládež. Poslední historické dělící zdi byly zbořeny v poválečném období, kdy byla Kampa změněna na všelidový park. Zcela se tím setřel nejen historický ráz místa, ale i jeho logické uspořádání. To, co dnes vnímáme jako celistvou plochu, byly původně jednotlivé zahrady, které se rozprostíraly mezi Čertovkou a uličkou U Sovových mlýnů, ze které zůstal krátký úsek při Sovových mlýnech. Tato ulička tvořila komunikační páteř ostrova a dělila jej na dva přirozené celky - soubor uzavřených zahrad na většině plochy ostrova a malou Odkolkovu zahradu při řece.

Předložený projekt tento historický stav bohužel ignoruje, a to i přes to, že obnova historické struktury ostrova (uzavíratelný celek zahrad na většině plochy ostrova, průchozí ulička U Sovových mlýnů a malý parčík v místě Odkolkovské zahrady) by nejlépe a za nejmenších finančních nákladů vyhověla jak nárokům důstojné rehabilitace parku, tak požadavkům na uzavíratelnost a tedy lepší údržbu parku. Zároveň by byla zachována možnost celonočního průchodu ostrovem, která je vzhledem k jediné alternativě - tedy ulici Karmelitské - pro místní obyvatele nutná. Projekt místo toho konzervuje torzální stav, který vznikl utilitárním zbořením dělících zdí, a doplňuje jej dalšími nahodilými ahistorickými prvky, jako je brána v uličce u Sovových mlýnů či brána a náměstí u sochy Dobrovského.

Umístění zmíněných bran je nelogické a jejich detailní řešení nepříliš zdařilé. Navržený dlážděný prostor u sochy Dobrovského není přechodem mezi náměstím a parkem, ale cizorodým prvkem. Návrh přesunutí a změny orientace sochy (která se dnes nikoli náhodou obrací k východu) nemá opodstatnění; socha byla navíc vytvořena pro intimní park a ne pro veřejný prostor náměstí. Za mimořádně nešťastnou pak považujeme ideu celonočního zavírání celého parku bez možnosti průchodu a přístupu k řece. S politováním dále konsta-tujeme, že problematická rampa na Malostranském nábřeží v projektových výkresech stále zůstává, ačkoli starosta Městské části Praha 1 ing. Jan Bürgermeister v létě loňského roku při osobním jednání s Klubem potvrdil, že k její výstavbě nedojde.

Klub Za starou Prahu se domnívá, že není jiná možnost, než projekt jako celek odmítnout a následně vypsat na základě připomínek odborné veřejnosti i občanů veřejnou soutěž na finální řešení parku na Kampě. V podmínkách soutěže přitom musí být zohledněn historický vývoj parku a jeho logická struktura, jejíž osou je ulička U Sovových mlýnů; její obnova je podle našeho názoru nezbytná, přitom otázka, zda mají být obnoveny obě zdi uličky a v jaké podobě, může být předmětem další diskuse. Stejně tak nelze opomíjet návaznost na protipovodňovou ochranu, jejíž stopa je mimochodem vedena právě v místě historické zdi bývalé uličky U Sovových mlýnů.

Vzhledem k tomu, že problematický projekt je v poslední fázi řízení pro vydání stavebního povolení, nelze celou věc odkládat. Vyzýváme proto všechny příslušné orgány památkové péče a Městské části Praha 1, aby předložený projekt odmítli a neprodleně zahájili veřejnou diskusi, na jejímž konci bude zdárná rehabilitace jednoho z nejkrásnějších míst historického jádra Prahy.

V Praze dne 14. 1. 2003



PhDr. Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu Za starou Prahu

Richard Biegel, jednatel Klubu Za starou Prahu


--------------------------------------------------------------------------------

Na vědomí:

Ing. Vladimír Vihan, starosta MČ Praha 1
Ak. arch. Jaromíra Eismannová, vedoucí odboru územního rozvoje MČ Praha 1
Odbor výstavby MČ Praha 1
Národní památkový ústav - pracoviště Praha
Odbor památkové péče Magistrátu hlav. města Prahy
Vybraní zastupitelé MČ Praha 1
Denní tisk



Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist