Petr Kopáček "> Protipovodňové cvičení VLTAVA a LABE 2007 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/protipovodnove-cviceni-vltava-a-labe-2007
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

HZS ČR: Protipovodňové cvičení VLTAVA a LABE 2007

3. září 2007 | HZS ČR
Autor: Petr Kopáček
Po pěti letech od katastrofálních povodní si ČR ověří připravenost. Do cvičení bude zapojeno 135 obcí, 7 krajů a více než 1 000 osob

Ve dnech 5. – 7. září se uskuteční rozsáhlé protipovodňové cvičení VLTAVA a LABE 2007, které připravilo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, Českým hydrometeorologickým ústavem a dalšími institucemi zodpovědnými za povodňovou ochranu. Přibližně 10 let od povodní v roce 1997 a pět let od podobně katastrofálních událostí v roce 2002 si tak Česká republika ověří, jak je připravena na možnost příchodu povodní velkého rozsahu.

Výchozí námět cvičení: Kvůli dlouhotrvajícím dešťům zejména v horských oblastech
(až 140 mm během 24 hodin) došlo k výraznému vzestupu hladin vodních toků v povodích řek Vltava, Labe a Ohře. Na některých úsecích vodní toky dosáhly úrovně stoleté vody. Rozsáhlé povodně zasáhly území celkem 6 krajů a hl. m. Prahy. Opatření na ochranu lidí a majetku před vodním živlem musely podniknout všechny odpovědné orgány – obce, kraje a centrální správní úřady ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému (hasiči, policie, armáda). Situace je natolik vážná, že MV - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR zahájilo tzv. ústřední koordinaci záchranných a likvidačních prací. Povodňová opatření koordinuje Ústřední povodňová komise (ÚPK) a premiér po zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) rozhodne o vyhlášení nouzového stavu v zasažených krajích.

Toto třídenní cvičení má komunikačně štábní charakter, jeho cílem tak je především metodicky procvičit činnost a vzájemnou komunikaci povodňových orgánů a orgánů krizového řízení během povodní velkého rozsahu. Cvičení Vltava a Labe 2007 se bude odehrávat na území celkem 6 krajů a hl. m. Prahy v povodích Vltavy, Labe a Ohře a cvičit budou povodňové orgány celkem 135 obcí, z toho 32 obcí s rozšířenou působností (ORP).

Kromě „postižených“ obcí, krajských úřadů a Ministerstva vnitra, které celé cvičení řídí, jsou do cvičení zapojeny také všechny centrální úřady odpovědné za povodňovou ochranu: Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo obrany, Správa státních hmotných rezerv, Český hydrometeorologický ústav. Cvičení se účastní i složky IZS (hasiči, policie, armáda) v jednotlivých krajích, státní podniky Povodí Vltavy, Povodí Labe, Povodí Ohře a Zemědělská a vodohospodářská správa.

Do cvičení bude zapojeno více než 1 000 osob na centrální úrovni, v krajích i jednotlivých obcích. Počtem zúčastněných institucí a zapojených orgánů patří cvičení VLTAVA a LABE 2007, jehož rozsah v zásadě kopíruje povodně v roce 2002, k vůbec největším cvičením svého druhu v historii České republiky.

Vzhledem ke štábnímu charakteru by cvičení VLTAVA a LABE 2007 nemělo nějak narušit běžný život občanů.

„Během cvičení nebudou vyjíždět záchranáři do terénu, s praktickými ukázkami se v rámci cvičení nepočítá. Štábní formu cvičení jsme zvolili proto, že hasiči a další složky integrovaného záchranného systému již za poslední léta nasbírali bohaté zkušenosti se zásahy na živelní pohromy související s vodou. Ověřili jsme si, že to zvládat umíme. Smysl cvičení je jiný. Musíme se ujistit, že všichni – od úrovně obce, přes obec s rozšířenou působností a kraj až po centrální orgány typu ČHMÚ – vědí, co mají během podobných rozsáhlých povodní dělat, znají připravenou dokumentaci, vědí, jak mají spolupracovat s ostatními a jak mohou využívat pomoci např. složek IZS. Musíme si také ověřit, zda stávající povodňové, havarijní nebo krizové plány jsou použitelné a zda nepotřebují třeba doplnit,“ vysvětluje náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR plk. Ing. Václav Muchna, který bude celé cvičení řídit.

„V rámci cvičení prověříme efektivnost přenosu informací v rámci řízení ochrany před povodněmi, neboť právě dostupnost informací a jejich rychlý přenos a vyhodnocení byly ve všech předchozích velkých povodních rizikovým a slabým místem. Ministerstvo životního prostředí prověří na vybraných povodňových komisích i zkušební provoz digitálního povodňového plánu a povodňového informačního systému,“ doplňuje ředitel Odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí RNDr. Jan Hodovský.

Během cvičení se budou v obcích procvičovat nejrůznější scénáře, které byly voleny dle místních podmínek a pravděpodobnosti, s jakou by takové situaci musely obce při povodni čelit. Povodňové orgány a krizové štáby tak budou simulovat činnosti při následujících scénářích: evakuace obyvatelstva, výstavba mobilních ochranných hrází, odčerpávání vody ze zatopeného území, řešení ekologické havárie, vyžádání pomoci od Armády ČR pro záchranné a povodňové práce, vyžádání pomoci od Armády ČR pro posílení pořádkové policie při plnění úkolů Policie ČR, vyžádání pomoci (vrtulník) a další nasazení techniky (např. ochrana mostů před plovoucími předměty), řešení dopravy na uzavírkách silnic, řešení provizorního přemostění vodních toků po ústupu vody, vyhlášení stavu nebezpečí (kraj Jihočeský, kraj Královéhradecký), humanitární pomoc postiženému obyvatelstvu, nouzové zásobování pitnou vodou, veterinární nebo hygienická opatření na území po ústupu vody atd.

Významnou roli při cvičení má Český hydrometeorologický ústav, který bude v průběhu cvičení několikrát denně vydávat informační zprávy s meteorologickou a hydrologickou situací včetně předpokladu dalších srážkových úhrnů a předpovědi průtoků ve vybraných hlásných předpovědních profilech. „Český hydrometeorologický ústav bude během cvičení vůbec poprvé provozovat cvičnou webovou stránku. Na ní budou v průběhu cvičení třikrát denně zveřejňovány fiktivní hydrometeorologické situace a průtoky na vybraných profilech,“ upozorňuje ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ing. Ivan Obrusník.

Cvičení VLTAVA a LABE 2007 lze považovat za jedno z vyvrcholení přípravy starostů obcí v oblasti ochrany před povodněmi. V roce 2007 zorganizoval Hasičský záchranný sbor ČR pro starosty a zastupitele všech obcí školení o činnosti povodňových orgánů, orgánů krizového řízení a složek integrovaného záchranného systému při povodních. V květnu letošního roku byla na brněnském výstavišti k vidění moderní technika Hasičského záchranného sboru ČR a Správy státních hmotných rezerv a za pořadatelství České protipovodňové asociace a Veletrhů Brno a.s. tam proběhly ukázky protipovodňových opatření, což posloužilo jako praktické doplnění školení představitelů obcí.

Tyto aktivity jsou zároveň součástí celostátního projektu „Ochrana před povodněmi,“ jehož cílem je systematická příprava v oblasti ochrany před povodněmi a který vyvrcholí v době předsednictví České republiky v Evropské unii v roce 2009.

„Ochrana obyvatel před povodněmi je pro nás velmi důležitá a děláme maximum pro to abychom byli na případné povodně připraveni,“ dodává ke cvičení ředitel Odboru státní správy ve vodním hospodářství a správy povodí Ministerstva zemědělství
Ing. Daniel Pokorný. „Snažíme se o komplexnost, šetrnost a efektivitu protipovodňových opatření a jsem přesvědčen, že se nám daří tyto zásady naplňovat,“ vysvětluje Ing. Pokorný. Na protipovodňová opatření má Ministerstvo zemědělství pro léta 2007– 2012 připraveno přes 14 miliard Kč.

Aktuální informace o cvičení VLTAVA a LABE 2007 jsou zveřejňovány na http://www.mvcr.cz/udalosti/2007/vltavaalabe.html

www.chmi.cz/hydro/ohp/VL2007/index.htm - cvičný web ČHMÚ

www.krizove-rizeni.cz - dokumenty ke cvičení VLTAVA a LABE 2007 a obecně o
povodňové problematice

Ukázky a akce pro média:
6. 9. 10:00, Beroun, zasedání povodňové komise města a ORP,
10:30, praktická ukázka automatického systému vyrozumívání ohrožených obyvatel, praktická ukázka činnosti hasičů a protipovodňové ochrany objektů, prohlídka evakuačního střediska (kontaktní osoba: Jitka Soukupová, tel: 602 346 108)
6.9. tisková konference v Hradci Králové po vyhlášení stavu nebezpečí pro kraj
7.9. 10:00 (předběžně) – tiskový brífink po zasedání Ústředního krizového štábu, MV - GŘ HZS ČR (Kloknerova 26): výsledky zasedání, hodnocení cvičení

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist