https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prumysl-oslavuje-zeleny-zakon
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Průmysl oslavuje zelený zákon

23. listopadu 2011 | Hnutí Duha
Britské průmyslové podniky samy přesvědčovaly premiéra Blaira, aby jeho vláda výrazně snížila exhalace a závislost země na fosilních palivech. Na konferenci, která se koná v Poslanecké sněmovně, to řekla Sandrine Dixson-Declève, ředitelka vlivné platformy velkých evropských firem.

Politici, špičkoví experti, byznysmeni, právníci z českých univerzit i zástupci nevládních organizací [1] dnes v Poslanecké sněmovně začali debatovat o návrhu klíčového nového zákona, který by stanovil, jakým tempem země sníží závislost na uhlí, ropě či plynu a potažmo exhalace skleníkových plynů.

Mezinárodní konferenci uspořádalo Hnutí DUHA ve spolupráci s Britským velvyslanectvím a Ekologickým právním servisem [2].

Členka britského parlamentu Bryony Worthington na ní představila obdobnou legislativu, která rozhýbala investice do moderních čistých technologií ve Velké Británii.

Zákon vznikl v roce 2008 poté, co se na něm shodla vláda s opozicí a podpořily jej Konfederace britského průmyslu i odbory a velké rozvojové organizace.

Na konferenci vystoupili také expremiér Vladimír Špidla, šéf daňového oddělení PricewaterhouseCoopers pro střední Evropu Martin Scott nebo ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Záštitu nad konferencí převzal poslanecký Výbor pro životní prostředí. Konferenci zahájil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Hnutí DUHA obdobný zákon prosazuje svou iniciativou Velká výzva [3]. Do debaty ekologická organizace vstoupila s návrhem, který říká, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně. Zákon rozhýbe investice do zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo lepší recyklace odpadu. Na návrhu zákona podle úspěšného britského vzoru spolupracují rovněž experti Ekologického právního servisu [4].

Podobné návrhy už projednávají parlamenty či vlády v Irsku, Finsku, Belgii, Slovinsku, Dánsku a jinde.

Sian MacLeod, velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, řekla:
„Jsem velmi potěšena, že jsme měli možnost prezentovat tento progresivní britský zákon členům českého Parlamentu i širší veřejnosti. Britská vláda chce prostřednictvím budování nízkouhlíkové ekonomiky přinést prospěch příštím generacím. Nové zelenější technologie nám pomohou k udržitelnější budoucnosti, k ochraně životního prostředí a k podpoře ekonomické prosperity. V těchto snahách hraje důležitou roli právě příslušný legislativní nástroj, který se soustředí na dlouhodobé výhody pro firmy i celou společnost.“

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Podobný zákon podle úspěšného britského vzoru by měla mít také Česká republika. Rozhýbe chytré inovace a nová odvětví, takže posílí ekonomiku a srazí účty za energii i naši závislost na dovozu drahých paliv."

Jan Šrytr, právník EPS, řekl:
„Základním přínosem navrhovaného zákona je to, že nabízí dlouhodobý výhled, a tedy určitou jistotu, vývoje státní politiky v oblasti snižování emisí a podpory přechodu na čistou efektivní ekonomiku. Zároveň přitom vládě nesvazuje ruce tím, že by dlouhodobě dopředu stanovoval konkrétní opatření, jak se k těmto cílům přiblížit. Přítomní experti ukázali, že toto na první pohled netradiční právní řešení může být funkční a přínosné i v českých podmínkách.“


Kontakty:

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 604 202 470,
email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, telefon 723 559 495,
email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Šimral, Britské velvyslanectví v Praze, telefon 602 285 988,
email Jan.Simral@fco.gov.uk
Jan Šrytr, EPS, telefon 775 154 087, email jan.srytr@eps.cz


Poznámky:

[1] Profily všech vystupujících jsou ke stažení zde: www.velkavyzva.cz/profily_konference.pdf

[2] Program konference je ke stažení zde: www.velkavyzva.cz/program_konference.pdf

[3] Více na www.velkavyzva.cz

Zákon podporují vládní Věci veřejné a opoziční ČSSD, padesátka firem, české humanitární organizace i řada osobností v čele s Václavem Havlem. Podle nezávislého průzkumu veřejného mínění by obdobné opatření uvítalo 66 % obyvatel Česka (www.hnutiduha.cz/pics/factum_invenio_pruzkum_zakon.pdf). Na poslance a poslankyně se s žádostí o jeho přijetí již obrátilo více než 22 000 lidí.

[4] Bližší informace o navrhovaném českém zákoně a iniciativě Velká výzva: www.velkavyzva.cz/pics/Velka_vyzva_brozura.pdf

Z dalšího obsahu konference:

Zástupkyně rakouského ministerstva životního prostředí Gertraud Wollansky připomenula přijetí podobného zákona v Rakousku přesně před měsícem.

Ředitelka platformy velkých evropských firem Sandrine Dixson-Decleve a Martin Scott z PricewaterhouseCoopers popsali, jak takový zákon dá firmám potřebnou jistotu pro investice do nových technologií a efektivity, a ušetří tak na účtech za energii.

Bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla přiblížil sociální aspekty chytré energetiky.

Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek připomněl riziko dopadů změn podnebí na chudé v rozvojových zemích, a tedy i nutnost snižování skleníkových emisí v průmyslových zemích – včetně České republiky.

Britští i čeští právní experti debatovali o legislativních aspektech přijetí zákona v České republice na základě zhodnocení britského zákona a obsáhlé analýzy české legislativy.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist