Helena Frantová "> Průvodce, výlety, mapy, tipy - Jan Hocek: Krkonoše - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pruvodce-vylety-mapy-tipy-jan-hocek-krkonose
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Euromedia Group: Průvodce, výlety, mapy, tipy - Jan Hocek: Krkonoše

13. března 2024 | Euromedia Group
Autor: Helena Frantová, tel: 602 658 926
Zkušený cestovatel Jan Hocek, autor dálkových tras Via Czechia, se tentokrát důkladněji zaměřil na Krkonoše.

Během mnoha návštěv našeho nejvyššího pohoří prošel bezpočet tras a prozkoumal i ty nejzapadlejší kouty, kde málokoho potkáte. Výsledkem je šikovný kapesní průvodce obsahující detailní popisy 26 jednodenních výletů různé obtížnosti a také jeden vícedenní přechod, celkem je popsáno 520 km tras.

Kromě kilometráže, popisu výletů a zajímavých míst najdete v každé kapitole mnoho praktických informací týkajících se logistiky, vhodnosti trasy pro kočárky a malé děti nebo možností občerstvení. Každý výlet pak doplňují nádherné fotografie, mapa, výškový profil, kilometráž s barvou turistické značky, po které trasa vede, a také osobní tipy autora.

Všechny trasy jsou k dispozici i online v aplikaci mapy.cz a najdete je na www.viaczechia.cz/pruvodce

Z předmluvy:
Krkonoše jsou pro velkou část Česka tak tradiční destinací, že si skoro neumíme představit člověka, který tu ještě nebyl, a někdy máme pocit, že už je přece celé známe.
A přece tomu tak není a i nejmodernější metody datových analýz ukazují, že podobné knížky jsou i v dnešní době víc než potřeba. Velká část návštěvníků zná z Krkonoš vlastně jen pár lokalit – Sněžku, pramen Labe, Pancavský vodopád a hřebenovou Cestu česko-polského přátelství. O spoustu kouzelných momentů, pohledů a výhledů, nádherných míst a zážitek Krkonoš bez stovek lidí kolem sebe tak přicházíme. A Jan Hocek má pro vás v této knížce spoustu dobrých tipů, jak poznat Krkonoše trochu jinak, než jak téměř každého „na první dobrou“ napadne.
Naprostá většina návštěvníků Krkonoš je z Prahy, středních Čech, Pardubického kraje a pochopitelně „místních“ krajů Libereckého a Královéhradeckého. Pro ostatní části země jsou, aspoň zatím, zdá se, Krkonoše spíš exotikou – a pokud se rozhodnou k nám vyrazit, bude se jim takový průvodce jen a jen hodit.
Tak vám přeju hodně štěstí, nezapomeňte na dobré plánování a výbavu, a hlavně nezapomínejte, že Krkonoše jsou opravdu hory, i když se občas jeví jako malé kopečky. Když je ale na jejich hřebenech tundra, naznačuje to, že drsné klima je tu doma. Tak na sebe dávejte pozor.
Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP

Ukázka z knihy:

Desatero pro pěší výlet v horách
1. Zvolte takový výlet, který odpovídá vašim schopnostem nebo schopnostem nejslabšího člena skupiny). Nepřeceňujte síly – je lepší si výlet v závěru prodloužit než sestupovat z hor za tmy.
2. Seznamte se předem s trasou výletu – kudy vede, zda jsou na trase některá komplikovaná místa nebo zda není trasa někde uzavřená. Uzavírky cest ukazuje například aplikace mapy.cz
3. Nabijte mobil a uložte do něj důležité kontakty. Číslo na horskou službu ČR je 1210, v Polsku 601 100 300. Stáhněte si aplikaci Záchranka a vezměte si příruční lékárničku.
4. Zkontrolujte předpověď počasí. Mějte na paměti, že v horách je předpověď často málo spolehlivá a skutečnost muže být horší, než jste čekali. Více než déšť muže být nebezpečná nízká teplota (vznik náledí), mlhy (bloudění) nebo vítr (hypotermie). V zasněžených horách zkontrolujte i lavinovou předpověď na stránkách horské služby.
5. Do hor vždy noste odpovídající oblečení a obutí, lehká větrovka by neměla chybět v žádném batohu, dále je dobré mít dle podmínek čepici, rukavice nebo pláštěnku. Vybavte se pitím a záložní stravou (energetická tyčinka apod.).
6. Mějte s sebou turistickou mapu nebo mobil se staženou mapovou aplikací.
7. Zejména do vyšších hor vyrážejte brzy ráno – dopoledne obvykle panuje stabilnější počasí, v létě odpoledne mohou přijít bouřky.
8. Nechoďte sami, a pokud už takto vyrážíte, sdělte partnerovi nebo kamarádům své plány.
9. Vždy mějte záložní plán – ústupové varianty pro případ komplikací (zranění, únava, změna počasí apod.).
10. Dodržujte pravidla chování v dané oblasti a seznamte se s návštěvním řádem NP. V klidovém území nechoďte mimo značené cesty, v zimě nevstupujte do lavinových oblastí.


Jan Hocek (*1970) je publicista, fotograf a cestovatel, majitel cestovní kanceláře VIP Holiday. Vystudoval biologii a sport na Karlově univerzitě v Praze, učil lyžování a kanoistiku na katedře sportů v přírodě FTVS UK, pracoval v největší české cestovní kanceláři zaměřené na dobrodružné zájezdy, kde připravoval a vedl řadu expedic do celého světa. Jako první průvodce na mořských kajacích v Česku vedl seakajakářské expedice na Aljašce, Novém Zélandu, v Kanadě a Patagonii. Jeho práce jej postupně zavedla na všechny kontinenty a zatím do přibližně osmdesáti zemí světa.
V nakladatelství Universum mu vyšlo již několik knih – Nejhezčí túry světa (2017), Nejkrásnější dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku (2019), 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku (2020) a dále pět titulů z edice Via Czechia: Severní stezka (2020), Jižní stezka (2020), Stezka středozemím (2022), Centrální stezka (2023) a Českomoravská stezka (2023).

Jan Hocek: Krkonoše, vydává nakladatelství Universum, 128 stran, doporučená cena 299 Kč

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist