https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ptaci-rok-v-labskych-piskovcich-cap-cerny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa CHKO Labské pískovce: Ptačí rok v Labských pískovcích - čáp černý

V rámci cyklu Ptačí rok v Labských pískovcích, připraveného k oslavě desátého vyročí vzniku ptačí oblasti Labské pískovce, přinášíme další zajímavé informace o významném zástupci ptačí říše.

Čáp černý patří mezi silně ohrožené druhy v České republice.

Jedná se stěhovavého ptáka, který se na sklonku léta vydává na cestu do zimovišť mezi jižním okrajem Sahary a rovníkem. Sledování čápů označených satelitními a pozemními vysílači, které řadu let probíhalo v rámci projektu Africká odysea, ukázalo, že směřují buď západní cestou přes Gibraltar do západní Afriky, anebo východní cestou přes Balkán do střední a východní Afriky. Mláďata přitom létají do zimovišť nezávisle na rodičích a také dospělí ptáci, kteří spolu hnízdili, mohou zcela rozdílnými cestami směřovat do různých míst. Za den čápi obvykle uletí 100 až 300 kilometrů, dokáží však překonat i vzdálenost téměř 500 kilometrů. Svým zimovištím jsou věrni a vracejí se každý rok na stejné místo.

Na území národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce hnízdí v současné době asi deset párů černých čápů. Ještě před pár lety to však byla sotva polovina. Správa CHKO a národního parku se snaží připravit čápům a dalším ohroženým ptákům podmínky pro úspěšné hnízdění. Lokality, kde hnízdí, je nutné uzavřít pro veřejnost, dokud ptáci nevyvedou mladé. Právě zajištění klidu je nezbytně nutné. S příchodem návštěvníků a zvýšením ruchu mimo značené cesty by ptáci mohli hnízda opustit a nechat zastydnout vajíčka či hladem uhynout mláďata. Většinou se však neuzavírá žádná turistická trasa, jedná se obvykle o odlehlejší místa. Při hnízdění na skalách je též nutné výjimečně uzavřít i určitou skálu pro horolezce. Děkujeme jim tímto za jejich respekt, pochopení a také pomoc při monitoringu hnízd. Čáp černý si totiž v této oblasti staví mnohem častěji skalní hnízda. Na jedno hnízdo stromové zde připadají dokonce dvě hnízda skalní.

Pokud čápa černého spatříte, jistě jej bezpečně poznáte. Hlavu, krk a celou svrchní stranu těla má leskle černé a při pohledu zblízka tahle čerň hraje duhovými odlesky. Zespodu je bílý a nohy, zobák a kůži v okolí očí má výrazně červené.

Jeho neoblíbenější pochoutkou jsou ryby.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist