https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pustik-belavy-vypusteni-mladat-v-roce-2009
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Puštík bělavý – vypuštění mláďat v roce 2009

31. srpna 2009 | Správa NP Šumava
Puštík bělavý (Strix uralensis) patří mezi největší sovy žijící na našem území. Hnízdním prostředím puštíka bělavého jsou převážně smíšené a listnaté lesy pralesovitého charakteru v nadmořských výškách s optimem v 700 - 900 m n. m. v blízkosti otevřených ploch, kde se nachází dostatečná potravní nabídku.

I při své velikosti se tento druh živí převážně drobnými savci, ptáky, obojživelníky a hmyzem. Šumava byla pro tento druh sovy jediným domovem na území Čech a Moravy až do konce 19. století.

Z důvodů kombinací negativních vlivů, z nichž se za hlavní považuje ztráta vhodných biotopů (ubývání listnatých a smíšených porostů pralesovitého charakteru) vlivem lesnického hospodaření a pronásledování lovem došlo koncem 19. století k ubývání tohoto druhu z Šumavských hvozdů. Od 30. let do začátku 70.let 20. století je považován na území Šumavy za vyhynulý druh a protože nebylo hnízdění tohoto druhu prokázáno ani jinde na území Čech a Moravy, tímto puštík bělavý vymizel z celého území bývalé ČSR kromě Slovenska, kde se nacházela a nachází silná a stabilní populace.

Během 70. let 20. století zahájil NP Bavorský les reintrodukční program spočívající v umělém odchování mláďat a jejich vypouštění do volné přírody. Od 80. let 20. století je puštík bělavý pozorován i na české straně Šumavy.

Od roku 1991 byl reintrodukční projekt puštíka bělavého zahájen i na území NP Šumava První hnízdění ve volné přírodě na Šumavě bylo prokázáno v roce 1998, následovalo prokázání dalších hnízdění v letech 1999, 2001, 2003, 2004 a 2006. Hlavními hnízdními lokalitami je okolí Volar a okolí Rejštejna.
Od roku 1995 vypouštění zoologové Správy NP a CHKO Šumava každý rok několik mladých jedinců puštíka bělavého z aklimatizačních voliér do volné přírody Šumavy.

„V roce 2009 byli vypuštěni 4 mláďata puštíka bělavého ze dvou aklimatizačních voliér;" říká Tomáš Lorenc, ornitolog Správy. „Do roku 2009 bylo celkem vypuštěno 103 mláďat a současný odhad velikosti volně žijící populace puštíka bělavého na Šumavě je cca 15-20 párů;" doplňuje.

Lze konstatovat, že se jedná o úspěšný reintrodukční program, který pomohl navrátit do šumavské přírody původní druh této sovy. Realizace takto rozsáhlého a dlouhotrvajícího projektu by nebyla možná bez spolupráce většího množství lidí a institucí. Hlavními koordinátory projektu jsou Bohuslav Kloubec z CHKO Třeboňsko, Luděk Bufka a nyní Tomáš Lorenc ve spolupráci s Územními pracovišti z CHKO a NP Šumava spolupracující s českými zoologickými zahradami: Ivan Kubát a Jitka Králíčková ze ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou - koordinátor chovu v zoologických zahradách, dále ZOO Děčín, ZOOpark Chomutov, ZOO Praha, Záchranná stanice Pavlov, Přírodovědná stanice při Domě dětí a mládeže Horažďovice, ZOO Bojnice. Dále spolupracujeme s ZO ČSOP Plzeňsko, s NP Bavorský les a ornitology z dalších evropských zemí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist