https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/radimerske-motyli-kralovstvi.ochranci-prirody-zachranuji-biologicky-cenne-louky-u-radimere-a-ted-potrebuji-pomoc-verejnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Arion: Radiměřské Motýlí království. Ochránci přírody zachraňují biologicky cenné louky u Radiměře a teď potřebují pomoc veřejnosti

19. srpna 2020 | ZO ČSOP Arion
Autor: Mgr. Roman Kalous, tel: 604654499
Ochránci přírody zachraňují vzácné teplomilné stráně v Radiměři u Svitav. Nyní ale potřebují pomoc veřejnosti. Prostřednictvím crowdfundingové sbírky shromažďují finance na pořízení vybavení pro pastvu koz a ovcí. Cílem je obnovení obecní pastviny a ochrana lokality nejpřirozenějším možným způsobem.

Že se na česko-moravském pomezí nachází biologicky zajímavá místa, to není mezi biology a ochránci přírody žádným tajemstvím. Nepřístupná kopcovitá krajina do jisté míry unikla násilnému přetváření a intenzivnímu hospodaření v minulosti a lidé si zde dodnes udrželi blízký vztah ke své půdě a svědomitě na ní hospodaří. Nejinak je tomu v Radiměři u Svitav, kde díky hospodaření a zejména pastvě dodnes přežila řada vzácných druhů.

Když sem v roce poprvé přišli ochránci přírody ze spolku Arion, byli nadšeni – zjistili, že tu stále přežívá malá populace jednoho z našich nejvzácnějších denních motýlů, kriticky ohroženého a celoevropsky významného modráska černoskvrnného (Phengaris arion). S tímto vzácným krasavcem se můžeme setkat, kromě posledních míst česko-moravského pomezí, už jen na Valašsku a v několika vojenských újezdech. Zároveň si ale nebylo možné nevšimnout, jak místní staré obecní pastviny a sady, kde vzácný modrásek žije a které jsou pro něj životně důležité, zarůstají náletem a zanikají. To proto, že zde místní hospodáři nedávno přestali pást dobytek a kosit trávu. Pokud by louky zarostly zcela, vzácný motýl by zde jistojistě vyhynul. A s ním většina dalších vzácných motýlů, plazů, orchidejí, hořců a hořečků či taky třeba staré jalovce.

Ochranáři začali tím, že pilami a křovinořezy provedli doslova resuscitační zásah, díky kterému se příroda mohla znovu nadechnout a vzpamatovat se z období, kdy se o místní pastviny a sady nikdo nestaral. Dnes zde díky tomu najdeme druhově bohatou teplomilnou vegetaci a nespočet druhů hmyzu. Dále bude tento kousek unikátní přírody potřebovat už o něco jemnější péči. Ideálním způsobem údržby zdejších luk a pastvin je pastva. Konkrétně extenzivní pastva koz a ovcí, které se na těchto plochách v minulosti potulovaly a okusovaly vše, co jim přišlo do cesty. Držely tak na uzdě křoviny, které by jinak všechno pohltily.

Přišel čas se k tomuto způsobu hospodaření postupně vrátit. Lokalita je na to připravena a ovečkám se tu bude jistě líbit. Náklady na vybudování potřebného zázemí jdou ovšem do statisíců, což si tento malý spolek nemůže dovolit. Proto se ochránci přírody rozhodli spustit crowdfundingovou kampaň a nalézt dárce, kteří jim s ambiciózním plánem pomohou a získají za to zajímavé a originální dárky.

Poznámky:
[1] Stránky kampaně
https://www.pomahamprirode.cz/content/24-radimerske-motyli-kralovstvi
[2] Videospot ke kampani
https://www.youtube.com/watch?v=XZMdez46IEE

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist