https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rakousko-a-ceska-republika-souhlasi-ze-budou-spolupracovat-v-boji-proti-zmene-podnebi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Rakousko a Česká republika souhlasí, že budou spolupracovat v boji proti změně podnebí

5. dubna 2002 | MŽP ČR
Česká republika a Rakousko chtějí ještě těsněji spolupracovat v boji proti změně podnebí. Memorandum v tomto smyslu bylo včera ve čtvrtek ve Vídni podepsáno ministry životního prostředí obou států, panem Milošem Kužvartem a panem Wilhelmem Moltererem. Tato spolupráce se zaměří především na „společné realizace“, jak jsou stanoveny v Kjótském protokolu. Tento mechanismus předpokládá, že jeden stát může podporovat projekty, které omezují emise plynů působících skleníkový jev, v jiném státě.

Česká republika ratifikovala Kjótský protokol již v roce 2001. Rakouský parlament schválil ratifikaci dne 21. března 2002. Toto včera podepsané memorandum představuje významný krok k uskutečnění Kjótského protokolu. Prioritními oblastmi pro spolupráci budou využití obnovitelných zdrojů energie, zlepšování energetické účinnosti, jakož i rekultivační opatření a využití energie ze skládek odpadu.
„Společná realizace“ tak, jak je definována v Kjótském protokolu, zabezpečuje realizaci společných projektů na ochranu podnebí investora a hostitelské země, která povede k omezení emisí plynů působících skleníkový jev v hostitelské zemi. Za investice do projektů na omezení emisí v České republice může Rakousko získat poukázky na objem emisí, které si může započíst do svého cílového objemu emisí stanoveného v Kjótském protokolu. Rakousko musí do období 2008-12 snížit své emise plynů působících skleníkový jev o 13 procent ve srovnání s obdobím 1990/1995. Cílová hodnota snížení emisí České republiky určená Kjótským protokolem je minus 8 procent.
Jak pro Rakousko, tak pro Českou republiku je včerejší memorandum první dvoustrannou dohodou svého druhu. Rakouský program „společné realizace“ a „Mechanismus čistého rozvoje“ (projekty na ochranu podnebí s rozvojovými zeměmi) se v současné době rozpracovávají v rámci národní strategie na ochranu podnebí a jsou zamýšleny jako doplněk k domácím opatřením na ochranu podnebí. V České republice je rovněž rozpracováván první soubor směrnic pro projekty společné realizace. Takovéto projekty usnadňují omezování plynů působících skleníkový jev s účelně vyloženými náklady ve státech, kde je značný potenciál pro omezování emisí, ale kde chybějí nezbytné investiční prostředky.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist