Miroslav Šuta "> REACH: Dají politici nejnebezpečnějším chemikáliím "zelenou"? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reach-daji-politici-nejnebezpecnejsim-chemikaliim-zelenou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STUŽ - Společnost pro trvale udržitelný život: REACH: Dají politici nejnebezpečnějším chemikáliím "zelenou"?

1. prosince 2006 | STUŽ - Společnost pro trvale udržitelný život
Autor: Miroslav Šuta, tel: 777 75 75 11
Evropské zdravotnické, ekologické, ženské a spotřebitelské organizace kritizují výsledky zákulisního jednání za zavřenými dveřmi mezi zástupci Evropského parlamentu a Rady EU o podobě směrnice o chemických látkách (REACH) (1). Pokud by byl REACH v této podobě schválen na plenárním zasedání parlamentu, znamenal by "zelenou" pro další zbytečnou výrobu a používání velmi nebezpečných chemikálií, za které je dostupná bezpečnější náhrada a které způsobují rakovinu, vrozené vývojové vady i další vážná onemocnění.

"Během nočního jednání za zavřenými dveřmi přistoupili zástupci Evropského parlamentu na návrh průmyslu, aby výroba a používání nejnebezpečnějších chemikálií i do budoucna získala v rámci REACH autorizaci, ačkoli je za ně dostupná bezpečnější náhrada. Měla by stačit deklarace chemického průmyslu o údajné ´adekvátní kontrole´ nejnebezpečnějších látek, díky níž údajně takové chemikálie nebudou ohrožovat zdraví lidí a životní prostředí. Jak ´adekvátní kontrola´ probíhá v praxi dokládají stovky vědeckých studií, které prokazující nekontrolovatelné šíření nebezpečných chemikálií, jež kontaminují dešťovou vodu, sedimenty řek a moří, volně žijící zvířata, ale i naše domovy a dokonce i v děloze matky se vyvíjející tělíčka doposud nenarozených děti", uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant STUŽ pro ekologické a zdravotní rizika.

Evropské nevládní organizace proto nadále vyzývají europoslance, aby svým hlasováním uzavřeli "díry" v REACH, které zatím umožňují zbytečné užívání mnoha velmi nebezpečných chemických látek, za které je ekonomicky dostupná bezpečnější alternativa. "Třeba v proceduře autorizace má být předkládán plán náhrady nejnebezpečnějších chemikálií jen tehdy, pokud sami výrobci nebo dovozci těchto látek identifikují bezpečnější náhradu. Ti však přirozeně nemají žádný zájem připravit sami sebe o zisk z obchodu se svým nebezpečným produktem. Tím by REACH jen povzbudil chemický průmysl v další výrobě velmi škodlivých chemikálií a k ignorování dostupných alternativ," varoval MUDr. Šuta.

Pro další informace:

MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant STUŽ pro ekologická a zdravotní rizika
e-mail: miroslav.suta@centrum.cz
telefon: 777 75 75 11
internet: http://raech.stuz.cz


Poznámka pro editory:

(1) Společné stanovisko nevládních organizací podpořilo European Environmental Bureau, Friends of the Earth Europe, WWF, Greenpeace, Health & Environment Alliance, Women in Europe for a Common Future, EuroCoop.
Miroslav Šuta, tel: 777 75 75 11
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist