Jan Dvořák "> Reakce na článek Jihočeského kraje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-na-clanek-jihoceskeho-kraje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Reakce na článek Jihočeského kraje

23. července 2019 | Správa NP Šumava
Autor: Jan Dvořák, tel: 731 530 509
19.07.2019 vyšel na www portálu Jihočeského kraje článek s názvem Kůrovec se šíří i za hranice. Zasahujte, žádají Němci a Rakušané (https://www.kraj-jihocesky.cz/kurovec-se-siri-i-za-hranice-zasahujte-zadaji-nemci-rakusane). A zde je naše reakce na něj:

Především považuje Správa NP Šumava za podivné, že paní hejtmanka nepřizvala do pracovní skupiny žádného zástupce Správy NP Šumava, ani MŽP, ale ani Národního parku Bavorský les. Nejsou v ní ani zástupci bavorských státních lesů. A to už proběhla dvě zasedání pracovní skupiny. Dělá to dojem, že v pracovní skupině nejde o řešení problémů, ale o halasné označování „viníka". Dnes je ale každému zřejmé, že za kůrovcovou kalamitu v Jihočeském kraji nemůže Národní park Šumava, ale sucho a neschopnost vlastníků lesů a dodavatelských firem reagovat na rychlé změny ekosystémů.

Zcela se ohrazujeme proti tvrzení paní hejtmanky, že Národní park Šumava odmítá jakýkoli zásah proti kůrovci. Správa NP zasahuje proti kůrovci na třech čtvrtinách svého území! A Radvanovický hřbet, který je vidět ze silnice na Strážný, patří k té jedné čtvrtině, kde se zásahy neprovádějí. Nejde o území nepřístupné a doporučujeme každému, aby toto místo navštívil. Uvidí pod odumírajícími smrky nový smíšený les, uvidí smrky, které přežily gradaci a společně s buky jedlemi tvoří nosnou kostru budoucího přírodního lesa. Uvidí ale také paseky, které kolem tohoto chrámu přírody způsobujeme těžbou kůrovcem napadených smrků ve smrčinách obklopujících toto krásné území.

Je nutno zdůraznit, že v Radě NP Šumava dohodnutá zonace neznamená automatické rozšíření bezzásahových zón. Naopak! Zonace je navržena tak, aby na dalších 15 let konzervovala současné rozložení způsobu hospodaření s tím, že zajistí dostatečné ochranné pásmo na okrajích NP, které by trvale zabránilo šíření kůrovce z NP Šumava do okolí. Paní hejtmanka svým bojem proti zonaci jen komplikuje včasné naplnění této ideje. A ano, Správa NP Šumava myslí na 70 až 100 let dopředu. A proto postupuje v přípravě zonace rozvážně a pomalými a nerizikovými kroky. Boj proti gradaci kůrovce dnes probíhá jinde než na Šumavě.

A všichni jsme svědky jeho „úspěšnosti".

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist