Jarmila Krebsová "> Reakce na článek v HN ze dne 29. října 2010 „Prunéřov – Drobil jde na ruku ČEZ“ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-na-clanek-v-hn-ze-dne-29-rijna-2010-prunerov-drobil-jde-na-ruku-cez
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Reakce na článek v HN ze dne 29. října 2010 „Prunéřov – Drobil jde na ruku ČEZ“

29. října 2010 | MŽP ČR
Autor: Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
V článku HN ze dne 29. října 2010 s názvem „Prunéřov – Drobil jde na ruku ČEZ“ redaktorka Hana Škodová jednostranně popisuje kompenzační opatření ke komplexní obnově elektrárny Prunéřov II, která byla stanovena v podmínkách pro udělení souhlasného stanoviska EIA.

Od roku 2009 Ekologický právní servis a Greenpeace roztáčí diskuzi kolem rekonstrukce elektrárny Prunéřov II s tím, že technické parametry neodpovídají dokumentu BREF pro velké spalovací zdroje, ve kterém je doporučena 42% čistá účinnost bloku. Pro tento účel představitelé Greenpeace Česká republika začali argumentovat, že navržený projekt rekonstrukce vyprodukuje o 12 mil. tun emisí CO2 za dobu 25 let více než blok se 42% účinností. Nakonec studie DNV prokázala, že rozdíl emisí CO2 za dobu životnosti elektrárenských bloků nebude 12 mil. tun, ale 5,13 mil. tun.

K ukončení provozu elektrárny Prunéřov I Ekologický právní servis argumentuje internetovými stránkami společnosti ČEZ, na kterých je zveřejněno mimo jiné, že elektrárna Prunéřov I bude odstavena z provozu od roku 2016. Ministerstvo při návrhu kompenzačního opatření obdrželo od ČEZ strategii provozu uhelných elektráren z roku 2008, ve které je uvedeno, že provoz elektrárny Prunéřov I se plánuje do roku 2023 za předpokladu splnění zpřísněných emisních limitů po roce 2016.

Je s podivem, že ekologové argumentují s provozem elektrárny Prunéřov I po roce 2015 až nyní, když v dokumentaci záměru „Komplexní obnova elektrárny Prunéřov II 3x 250 MWe“ je uvedeno, že provoz elektrárny Prunéřov I bude po komplexní obnově Prunéřova II s ročním využitím 2 800 hodin.

V tiskové zprávě EPS chybí relevantní argumenty, které by dokladovaly, že Ministerstvo životního prostředí posuzovalo návrh kompenzačních opatření bez znalosti dlouhodobých plánů společnosti ČEZ a vývoje evropské legislativy v oblasti ochrany ovzduší. Naopak při ověřování kompenzačního návrhu, ministerstvo podrobně analyzovalo všechny dostupné dokumenty, které byly předloženy navrhovatelem. Emise byly přepočteny v návaznosti na deklarovanou kvalitu hnědého uhlí na lomu Libouš.

Ministerstvo životního prostředí jednoznačně odmítá tvrzení právníka Jana Šrytra, že je vstřícné vůči společnosti ČEZ. V analýzách emisí zpracovaných ministerstvem jednoznačně vyplývá, že v lokalitě Prunéřova dojde ke snížení emisí znečišťujících látek a CO2.
Jarmila Krebsová, tel: 267 122 417
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist