https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-predsedkyne-vyboru-pro-zivotni-prostredi-dany-balcarove-na-vyroky-ministra-richarda-brabce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Reakce předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dany Balcarové na výroky ministra Richarda Brabce

16. února 2018 | Pirátská strana
Autor: Dana Balcarová
Mrzí mě, že ministr Richard Brabec (ANO) označil mé kroky v oblasti novely zákona o ochraně ovzduší za populistické. Pana ministra jsem informovala o svých pozměňovacích návrzích ještě před zveřejněním materiálu a žádám jej o schůzku od doby, kdy jsem ve své funkci předsedkyně výboru pro životní prostředí, ovšem zatím marně. Ve své včerejší reakci pro média ministr Brabec uvádí některé zavádějící informace, které bych ráda uvedla na pravou míru.

Pan ministr se v reakci mimo jiné zmínil, že prachové mikročástice s navázanými karcinogeny pochází hlavně z dopravy a lokálního vytápění. Není tomu tak, uhelné elektrárny vypouštějí primárně sice jen 7 % celkových zdrojů prachu, ale z vypouštěných druhotných látek se sekundárně vytváří mnohem více nebezpečného poletavého prachu. Je třeba snižovat zároveň emise z lokálních topenišť i z dopravy, ale není možné redukovat opatření jen na tyto zdroje. Pan ministr Brabec by měl hájit životní prostředí, nikoliv velký průmysl.

V předvolebním programu Pirátů jsme se postavili za pokračování kotlíkových dotacích. V nich samozřejmě vidíme pozitivní prvek, zdaleka však není dostačující v celkovém kontextu. Myslíme si, že pravomoc rozhodovat o tom, co se má na území obcí spalovat, obcím jednoznačně patří.

O dopadech našich návrhů na cenu energie jsme samozřejmě uvažovali. Protože se však návrh vztahuje na elektrárny, nikoliv teplárny, nepředpokládáme vliv na cenu elektřiny. Cena silové elektřiny se tvoří na trhu a tento návrh ji nemá šanci ovlivnit. Krom toho je třeba v rámci nákladů zmínit i 51 miliard Kč, které stojí poškozené zdraví, pracovní neschopnost, poškozená úroda a další položky, které každoročně zaplatí nejenom stát, ale i firmy a občané. Právě kvůli znečištění uhelnými elektrárnami.
Dana Balcarová tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist