https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/revitalizace-povodi-olse
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SILVER B.C.: Revitalizace povodí Olše

22. listopadu 2010 | SILVER B.C.
Budování prvních domovních přípojek začalo již na podzim letošního roku.

Projekt Revitalizace povodí Olše, který ve třech partnerských městech a pěti obcích buduje síť kanalizace a čistíren odpadních vod, čeká posledních několik měsíců stavby. Občané v Těrlicku, Českém Těšíně, Třinci, Vendryni, Bystřici, Návsí, Jablunkově a Mostech u Jablunkova již mají zpracované projekty na vybudování domovních přípojek nebo je již mohou začít zpracovávat. S jejich stavbou se tak v některých obcích již začalo na podzim letošního roku. Projekt, jehož výsledkem bude výrazné zlepšení životního prostředí v povodí řeky Olše, umožní napojení 16 270 obyvatel na kanalizaci.
Připojovat jednotlivé domy a objekty bude možné až po kolaudaci stavby. Součástí výstavby kanalizačních stok je i vyvedení odboček veřejné části kanalizace, na které budou napojeny domovní přípojky. Aby si občané mohli začít zpracovávat projekty přípojek, bude jim na příslušných obecních/městských úřadech podána informace o konkrétním umístění odbočky. První přípojky mohou občané začít budovat na konci října a v listopadu letošního roku, většina přípojek se pak začne stavět na jaře. „Projekty na soukromé přípojky jsou již zpracované, nyní řešíme jen stavební povolení,“ uvedl Ing. Milan Procházka, starosta obce Mosty u Jablunkova, která stejně jako město Český Těšín hradí náklady na výstavbu domovních přípojek z rozpočtu obce/města.

I další ze tří měst a pěti obcí Slezského vodohospodářského svazku se snaží svým obyvatelům připojení, které může být pro některé obyvatele finančně nákladné, usnadnit. V Třinci si tak například občané na vybudování přípojky mohli půjčit. „Město nabízelo půjčky z Fondu rozvoje bydlení až do výše 30 tisíc. Dále jsme ke všem přípojkám rodinných domů nechali vypracovat projektovou dokumentaci a vyřídili stavební povolení. Snažíme se, aby bylo napojení na kanalizaci pro občany co nejjednodušší,“ uvedla starostka Třince RNDr. Věra Palkovská. V Třinci by se obyvatelé měli napojit do dubna 2011.

Vedení členských obcí a měst očekávají, že připojování obyvatel bude probíhat bez větších problémů. „Většina občanů na připojení ke kanalizaci přímo čeká. V průběhu výstavby nám chodily požadavky na vyvedení odboček denně,“ podotkl místostarosta Těrlicka Ing. Miroslav Fojtík. I ve všech dalších obcích je kanalizace přijímána velmi pozitivně. Přesto už dnes starostové řeší, jak se vypořádat s občany, kteří připojení odmítnou. „Počkáme rok, zda si to nerozmyslí, když uvidí, že si většina sousedů bude přípojky budovat. Pokud ne, budeme muset uplatňovat sankce podle zákona o hospodaření s odpadními vodami,“ řekl starosta Bystřice Ladislav Olšar.

Obyvatelé povodí Olše si od nové kanalizace slibují především zlepšení životního prostředí. To přispěje mimo jiné k rozvoji turismu v tomto beskydském regionu. Po čtyřiceti letech tak bude například odkanalizován levý břeh Těrlické přehrady, což mnohonásobně zlepší kvalitu vody v nádrži.

Situace v jednotlivých obcích:

Jak na stavbu:
Majitelé domů ve třech městech a pěti obcích mají tři možnosti, jak se na novou síť kanalizace napojit:
Přípojka od domu se napojuje na parcelní šachtu, která končí na hranici pozemku:
Připojovací potrubí od domu k šachtě se tak považuje za vnitřní kanalizaci.
Není potřebný žádný doklad nebo povolení stavebního úřadu.
Doporučuje se konzultovat technické řešení napojení s odborníkem (stavbařem) a ověřit si, zda v místě plánované stavby nejsou umístěny podzemní inženýrské sítě.
2. Přípojka od domu, která se buď napojuje na potrubí veřejné kanalizace, nebo přímo na její hlavní šachtu, je kratší než 50 m:
Nutný územní souhlas příslušného stavebního úřadu, potřeba zajistit dokumentaci stavebního záměru (umístění přípojky, technické řešení a technický popis).
Pokud část přípojky leží na cizím pozemku, musí být k oznámení o stavebním záměru dodán doklad o jiném věcném právu (např. smlouva o zřízení věcného břemene).
Potřebná jsou také stanoviska správců existujících inženýrských sítí v místě stavby přípojky.
Nutný souhlas se stavbou od vlastníků sousedních pozemků.
3. Přípojka od domu, která se buď napojuje na potrubí veřejné kanalizace, nebo přímo na její hlavní šachtu, je delší než 50 m:
Nutný územní souhlas místního příslušného stavebního úřadu včetně náležitostí z bodu 2.
Majitel domu musí požádat o souhlas stavebního úřadu formulářem „Ohlášení stavby“ s projektovou dokumentací stavby, která však nemusí být zpracována autorizovanou osobou.
Nutné vědět:
Kanalizační přípojky slouží pouze k odvádění splaškových vod (z WC, umývadel, praček, myček nádobí atd.), nesmí do nich být napojeny dešťové ani jiné srážkové vody (tj. svody dešťových vod ze střech, ze zpevněných ploch kolem objektů, z drenáží apod.).
Pro uložení kanalizačního potrubí bude nezbytné provést výkop rýhy hloubky min. 900 mm
Pro kanalizační přípojku je nezbytné použít vodotěsné PVC hrdlové potrubí s těsněním gumovými kroužky profilu DN 150 mm.
U přípojek musí být podélný sklon potrubí min 2 %, to je 2 cm na 1 bm délky potrubí.
Před záhozem musí být potrubí zkontrolováno zástupcem obce/města nebo budoucím provozovatelem kanalizace.
Zásyp potrubí se provádí do úrovně cca 100 mm nad horní okraj potrubí, a to hutněným pískem, štěrkopískem nebo výkopovou zeminou bez větších kamenů.
Splaškové vody musí být do kanalizace odvedeny přímo, tedy bez jakékoliv akumulace v jímkách (tj. mimo žumpu či septik).
Vlastníkem přípojky je osoba, která na své náklady přípojku pořídila (vlastník rodinného domu, objektu).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist