Martin Mikeska "> Říman dá (trochu) více na energetickou modernizaci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/riman-da-trochu-vice-na-energetickou-modernizaci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Říman dá (trochu) více na energetickou modernizaci

16. srpna 2007 | Hnutí Duha
Autor: Martin Mikeska, tel: 603 780 670
Ale zároveň připomnělo, že i nadále jde o velmi málo peněz. Martin Říman na energetickou modernizaci české ekonomiky přiděluje dohromady něco málo přes 6 miliard korun. Přitom třeba za jedinou dálnici z Brna do České Třebové vláda plánuje utratit přes 33 miliard korun – tedy asi pětkrát více.

Římanův úřad během pouhých dvou měsíců dostal žádosti o podporu ve výši 10,5 miliard korun.

Hnutí DUHA podporuje rozhodnutí neinvestovat peníze z evropských fondů do větrných a slunečních (fotovoltaických) elektráren. K jejich podpoře totiž slouží zákon o obnovitelných zdrojích energie. Nové prostředky by měly být použity hlavně k podpoře lepší energetické efektivnosti a zeleného tepla – tedy především tepláren na biomasu nebo bioplynových stanic, argumentuje ekologická organizace.

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
“Zvýšení rozpočtu rozhodně vítáme. Každý stamilion navíc pomůže řadě užitečných projektů, které sníží znečištění i závislost na dovozu energie z ciziny. Ale pořád jde o směšně nízkou částku. Říman investuje do energetické modernizace celé české ekonomiky pětkrát méně peněz, než vláda chce dát na jednu jedinou dálnici mezi Brnem a Českou Třebovou. Souhlasíme také s nasměrováním peněz do energetické efektivnosti a obnovitelného tepla. Nemají totiž podporu odjinud. Větrné nebo solární elektrárny už podporuje zákon o obnovitelných zdrojích, takže by se financování dublovalo.“


Kontakt:
Martin Mikeska, Hnutí DUHA, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz


Poznámky:

• Česká republika spotřebuje na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu 1,8násobně více energie než státy EU-15. Příčinou je především zastaralý průmysl.

• Nevyužíváme drtivou většinu možností, které u nás mají obnovitelné zdroje energie. Větrné elektrárny, se kterými u nás lze reálně počítat během několika let, by snížily exhalace oxidu uhličitého o ekvivalent půl milionu osobních aut. Přitom asi 90 % potenciálu obnovitelných zdrojů u nás tvoří bioenergetika.

• Domácí obnovitelné zdroje nemohou pokrýt současnou českou spotřebu energie – ale to se od nich také neočekává. Nicméně během několika desetiletí jde i při opatrných odhadech počítat s více než polovinou poptávky po energii.

• Čistá energetika je high-tech odvětví, které se dramaticky mění. Technologický průlom a masová výroba rapidně zvyšují účinnost. Náklady na jednu kilowatthodinu z větru se za posledních 20 let propadly o více než 80 procent.
Martin Mikeska, tel: 603 780 670
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist