Radek Drahný "> Rok Harrachů začal v Krkonoších, tento týden se symbolicky uzavírá - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rok-harrachu-zacal-v-krkonosich-tento-tyden-se-symbolicky-uzavira
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Rok Harrachů začal v Krkonoších, tento týden se symbolicky uzavírá

11. prosince 2023 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Letošní Rok Harrachů začal 26. ledna v nejstarší stále existující sklárně v Evropě, někdejší hraběcí harrachovské sklárně na Novém Světě v Harrachově a tento týden se symbolicky uzavře. V Národním muzeu bude zítra po letech čekání slavnostně odhalena busta Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha podle návrhu sochaře Bohumila Kafky z roku 1910. Zítřek, 12. prosinec, je úmrtním dnem hraběte Jana (+1909) a na jeho počest se v 15:00 rozezní zvony na řadě míst České republiky. Letošní Rok Harrachů symbolicky uzavřou vánoční prohlídky zámku Hrádek u Nechanic, které končí tuto neděli 17. prosince. V Krkonoších s připomínáním dědictví Harrachů ale nekončíme.

V úterý 12. 12. se v 15:00 rozezní na počest českého vlastence, mecenáše, hospodáře a milovníka Krkonoš Jana Nepomuka Františka hraběte z Harrachu zvony ve zvonici u pražského chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, v kostele sv. Vavřince v Jilemnici i ve Vrchlabí, sv. Petra ve Špindlerově Mlýně, sv. Josefa v Dolním Dvoře, sv. Kateřiny v Mladých Bukách, sv. Jakuba Většího v Poniklé, sv. Václava v Harrachově, sv. Michaela v Rokytnici nad Jizerou, sv. Prokopa v Jablonci nad Jizerou, sv. Mikuláše v Horní Branné, Povýšení sv. Kříže v Kuníně a zvonici zámku Hrádek u Nechanic.

V 18:00 se pak v Panteonu historické budovy Národního muzea na pražském Václavském náměstí koná slavnostní odhalení busty Jana Nepomuka Františka Harracha, jejíž návrh připravil sochař Bohumil Kafka již krátce po skonu hraběte Jana, ovšem k její realizaci dochází až nyní, po téměř 113 letech, péčí Společnosti Národního muzea a Národního muzea. Harrachova busta bude umístěna do poloviny ledna 2024 v Panteonu, následně bude přesunuta nad slavnostní interiérové schodiště historické budovy muzea mezi ostatní busty osobností, jež se o Národní muzeum zasloužily.

Rok Harrachů připravil jako součást dlouhodobého cyklu Po stopách šlechtických rodů Národní památkový ústav. Protože stopa a dědictví tohoto starého českého šlechtického rodu je klíčové pro Krkonoše a, konec konců, i pro Krkonošský národní park, nezůstali jsme celý rok stranou ani my. V Krkonošském muzeu v Jilemnici proběhla série osmi tematických přednášek, kterých se zúčastnilo celkem více než 800 lidí, připravili jsme, spolu s Městem Jilemnice a Spolkem železniční historie Martinice v Krkonoších v polovině června celodenní slavnost a muzejní noc s tématem rodu Harrachů, při níž byla zároveň otevřena výstava Ve znamení tří pštrosích per. Nechyběla i řada dalších akcí jako představení nové knihy a koncert.

V Krkonoších si ale hraběte Jana budeme připomínat i v roce 2024, kdy slavíme 120 let od vyhlášení první přírodní rezervace v našich nejvyšších horách, kterou vyhlásil právě Jan Nepomuk hrabě Harrach v roce 1904 na Strmé stráni v Labském dole.

Další informace o průběhu letošního roku Harrachů najdete na sociálních sítích pod hashtagem #RokHarrachu, případně #VznesenostZavazuje.


Další informace o aktuálním dění v Krkonošských muzeích Správy KRNAP najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/krkonosskemuzeum

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist