Kateřina Procházková "> Rok od krajských voleb: Co se lidovcům povedlo změnit? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rok-od-krajskych-voleb-co-se-lidovcum-povedlo-zmenit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Rok od krajských voleb: Co se lidovcům povedlo změnit?

30. prosince 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
V loňském roce proběhly volby do krajských zastupitelstev. Celkem 67 lidoveckých politiků dostalo od voličů důvěru, kterou uvádějí v praxi. Povedlo se podpořit projekty na zadržování vody, nakoupit modernější vlaky nebo zahájit výstavbu nových zdravotnických zařízení.

Je to již více než rok, co se vedení Jihomoravského kraje ujal lidovecký hejtman Jan Grolich. Za tuto dobu se mu podařilo získat větší podporu pro kulturu a skauty nebo pečovat o majetek kraje. Hlavním tématem se ale stala pandemie covid-19. ,,Otevřeli jsme spolu s Brnem velkokapacitní očkovací centrum na Výstavišti a pak ve všech okresech. Vyslali jsme očkovací týmy do domovů seniorů. Bojovali jsme za to, aby mohli očkovat praktici. Vlna odezněla. Tohle kolo jsme zvládli. Napořád ale vyhráno nebylo a teď zažíváme další kolo,” uvedl lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Kromě covidu bylo třeba řešit i běžnou agendu. ,Jako kraj jsme začali konečně normálně komunikovat s lidmi o tom, co děláme. Navýšili jsme podporu na zadržování vody v krajině. Máme nachystaná místa pro 800 mokřadů a tůní, propojujeme vodárenské soustavy, posunuje se transformace sociálních služeb, podporujeme paliativní péči. Dotáhli jsme jako jeden z prvních krajů nákup vlastních vlaků,“ dodal Grolich.

V Olomouckém kraji se řešil boj s chudobou a sociálním vyloučením, podařilo se zachránit úrodnou půdu u Hněvotína, zajistit výrazně více peněz na podporu inovací nebo také zapojit širokou veřejnost do debaty o budoucnosti kultury, kreativity a památkové péče. ,,Mezi naše další úspěchy lze zařadit boj proti kanálu Dunaj-Odra-Labe, mapování možné výstavby přírodě blízkých malých vodních nádrží pro zadržování vody v krajině nebo také podporu společensky odpovědných firem. Spoustu práce odvedli Ivo Slavotínek v sociální oblasti, Aleš Jakubec ve školství, Jan Žůrek v kultuře, Marian Jurečka ve finančním výboru nebo Daniel Řezníček v komisi životního prostředí,” popsal náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jan Šafařík.

Královéhradecký kraj již několik let vyhlašuje program zadržování vody v krajině, nezapomíná na financování rozvoje nemocnic, otevřel nový most v Údolí hrochů v ZOO Dvůr Králové. Lidovcům se navíc podařilo přesvědčit vedení kraje o důležitosti v pokračování grantového programu pro místní části měst. Problémem ale i nadále byli vlci, kteří ohrožovali místní stáda. Z krajského rozpočtu se ale lidovcům podařilo vyčlenit částku, která chovatelům pomůže s výstavbou plotů. „V srpnu letošního roku přestal stát chovatelům kompenzovat náklady na ochranu stád před vlky a nový dotační program začne fungovat pravděpodobně až v prvním čtvrtletí příštího roku. Královéhradecký kraj proto vyčlenil tři miliony korun, aby chovatelům kompenzoval náklady na budování pasivní ochrany proti vlkům. Nyní vyplatíme dvěma žadatelům částku 515 tisíc korun,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Bělobrádek.

V Moravskoslezském kraji se podařilo rekonstruovat domov důchodců v Karviné a odvést velký kus práce především v oblasti kultury a dotačních investic. ,,Mezi hlavní úspěchy řadím zajištění nekrácení dotací a úpravu smluv pro příjemce kulturních dotací, kteří museli svou činnost omezit kvůli opatřením proti covid-19, dále jsme prosadili navýšení dotací v oblasti kultury a památkové péče, pro rok 2022 a plánujeme nyní dotace přes 126 mil. korun. Na jaře jsme navíc otevřeli zrekonstruované zahrady zámku v Bruntále, také jsme veřejnosti zpřístupnili nové unikátní muzeum Tatra trucks v Kopřivnici,“ uvedl Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro oblast kultury a památkové péče s tím, že těmito kroky jeho práce nekončí a je potřeba dotáhnout nové projekty a investice v kraji.

Roman Línek, zkušený krajský politik a náměstek hejtmana v Pardubickém kraji pamatoval především na udržení a realizaci všech plánovaných investic. ,,I v nepříznivé ekonomické situaci se podařilo udržet všechny připravené investice. Ty největší jsou ve zdravotnictví a v dopravě. Dokončuje se stavba Centrálního urgentního příjmu v Ústí nad Orlicí, zprovozněna byla nová budova psychiatrie v Pardubické nemocnici, staví se nové sídlo Nemocnice následné péče v Moravské Třebové a letos začala výstavba Centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici, což je největší stavba v historii kraje,” popsal Línek. Dále pokračují dvě velké rekonstrukce v oblasti kultury, a díky iniciativě Línka navíc pod dohledem předních českých architektů.

Karlovarský kraj je výjimečný především svou bohatou kulturní rozmanitostí, čehož si jsou lidovečtí politici dobře vědomi. ,,Za první rok působení v Radě Karlovarského kraje se mi podařilo prosadit navýšení rozpočtu v odboru kultury a památkové péče pro příspěvkové organizace, zejména v akviziční činnosti a oblasti archeologie, dále zvýšení rozpočtu dotačního titulu Obnova kulturních památek v roce 2020 - 12 milionů a do roku 2021 - 12, 5 milionů. V návrhu rozpočtu na rok 2022 na 14 milionů, plus 6 milionů ze zůstatku hospodaření za rok 2021 - tedy celkem 20 mil.,” řekla členka Rady Karlovarského kraje Oľga Haláková.

Dotační tituly Fondu Vysočina pro rok 2022 pak představil kraj 16. prosince. ,,Do rozpočtu následujícího roku se podařilo navýšit investice FONDU VYSOČINY, ze kterého mohou obce, organizace, firmy a občané čerpat finanční prostředky na různé projekty potřebné pro občany našeho kraje. Za důležité považuji také rekonstrukci silnici II. třídy v Jemnici, zprovoznění nového mostu u Dvorců, podporu nemocnic, sociálních služeb, dopravy a školství, které čerpají nejvíce prostředků z rozpočtu Kraje Vysočina,” napsal krajský zastupitel za Vysočinu a starosta Oslavice Pavel Janoušek.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist