https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ropaka-muze-ziskat-urednik-krajskeho-uradu-v-ostrave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Ropáka může získat úředník krajského úřadu v Ostravě

25. dubna 2017 | Děti Země
Důvodem je nezákonné povolení škodlivého zásahu MÚK Nošovice Jan Filgasem

Titul Ropák 2016 může za Moravskoslezský kraj získat vedoucí oddělení ochrany přírody na krajském úřadě v Ostravě Jan Filgas za povolení škodlivého zásahu do biotopů více než tří desítek zvláště chráněných druhů živočichů výstavbou obrovské křižovatky Nošovice u Frýdku-Místku na dálnici D48.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Jak Filgas je podepsaný pod rozhodnutím krajského úřadu z dubna 2016, které povolilo výjimku ze zákona ke škodlivému zásahu, které ale na základě odvolání dvou spolků Ministerstvo životního prostředí v říjnu zrušilo, neboť nebylo mj. doloženo, zda křižovatku Nošovice nelze umístit mimo regionální migrační koridor a významný krajinný prvek,“ upřesnil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Spolky v řízení přitom hlavně kritizují její nelogické umístění přímo v cenném území biokoridoru, ačkoliv ji lze posunout blíže k Frýdku-Místku. MŽP se navíc nelíbilo, že navrhovaná zmírňující opatření nejsou řádně odůvodněná, neboť nebylo jasné, zda vhodné náhradní biotopy vůbec existují. Řízení začalo v září 2015.

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Filgase mj. i generální ředitelé Povodí Vltavy a Moravy, jeden starosta, dva úředníci dvou krajských úřadů a čtyři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za místní rozvoj Karla Šlechtová, za dopravu Dan Ťok a za zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL. Letos tak v anketě chybějí politici z ČSSD a z ODS, kteří jsou téměř každým rokem nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 108 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.


Partneři anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno, Ekologický institut Veronica, Nadace Veronica, Denikreferendum.cz a časopis Sedmá generace.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist