Radek Drahný "> Rýchory procházejí omlazením - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rychory-prochazeji-omlazenim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Rýchory procházejí omlazením

9. května 2016 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Zvuk motorových pil byl v posledních dnech slyšet u Rýchorské boudy. Dřevaři zde káceli vybrané smrky, které začaly ohrožovat prioritní druhově bohaté smilkové trávníky. Právě pro tyto louky jsou Rýchory tak cenným územím. Na Rýchorách však nedochází k vykácení všech stromů, ale jen některých solitérů, aby se podařilo uvolnit smilkové trávníky.

K podobným výřezům docházelo na Rýchorském plato v minulosti více méně pravidelně. Právě díky soustavné péči, lesníků a hospodářů je prostředí Rýchorského plata tak unikátní. Postupné zarůstání bez lidské péče by toto území pod horní hranicí lesa postupně pohltilo. Mezi raná sukcesní stadia patří zarůstání borůvkou a smrky. Stromy se s přibývajícím věkem stávají vyššími, hmotnatějšími a brání obhospodařování vzácných smilkových trávníků. Vznikající opad, zastínění, změny vláhových a živinových poměrů mění unikátní biotopy horských luk.

Podobné zásahy s obdobnými cíli jsme udělali před několika lety v klečových porostech poblíž Labské boudy. Tam kleč začala utlačovat jak jednotlivé druhy rostlin a živočichů, tak i celá jejich krkonošská společenstva. S odstupem několika let je vidět, že tehdejší zásahy byly úspěšné a prioritní druhy se opět vracejí na svá stanoviště. První fáze prořezávání končí v těchto dnech. Na podzim proběhne druhá obdobně rozsáhlá akce pro dosažení žádaného stavu.

Jak je již na rýchorských lukách zvykem, budeme moci v pokročilém létě sledovat hospodáře pana Šimůnka ze Sagasserových Bud, jak kosí trávu na seno, spolu se svými pracovníky seče pomocí křovinořezů náročnější terény v okolí vyhlídky a letos by za příhodných podmínek mohl zorganizovat pastvu několika krav na samotném platu. V pozdním podzimu bychom rádi louky pohnojili vyzrálým kompostem. Střídmé přihnojení podpoří květnaté druhy bylin a mírně omezí expandující trávu smilku tuhou.

Péče o rýchorské louky je součástí projektu LIFE CORCONTICA, který si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější horské louky. Vedle stanovišť luk a pastvin projekt podporuje i jednotlivé druhy – hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica), který se v současnosti vyskytuje pouze v Albeřicích, a rybku vranku obecnou (Cottus gobio), jejíž populace v krkonošských tocích stagnuje. LIFE CORCONTICA je realizován a spolufinancován třemi partnery – Správou KRNAP, Institutem aplikované ekologie DAPHNE a Ministerstvem životního prostředí ČR. Dárcem 75 % prostředků je Evropská komise v rámci programu LIFE+.

Více informací o projektu najdete na webových stránkách http://life.krnap.cz/ nebo na facebookovém profilu http://www.facebook.com/life.corcontica

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist