https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rys-za-vasim-plotem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Calla: Rys za vaším plotem?

15. února 2011 | Calla
Po staletích pronásledování se do naší krajiny začínají vracet vlci, rysi a medvědi. Mohou žít s námi? A dokážeme my žít s nimi? To bude tématem přednášky a besedy s Kateřinou Ulmanovou z Hnutí DUHA, která se uskuteční ve čtvrtek 17. února od 18 hodin v českobudějovické galerii Měsíc ve dne, Nová ulice č. 3. Akci z cyklu Zelené čtvrtky pořádá sdružení Calla ve spolupráci se společností Rosa.

Velké šelmy nejsou jen ceněným klenotem naší přírody. Zároveň plní nezastupitelnou úlohu v lesním ekosystému. Pomáhají totiž regulovat spárkatou zvěř a udržovat rozumný počet kusů. Pro růst zdravého lesa je přírodní rovnováha životně důležitá. Po vyhubení vlků a rysů došlo k přemnožení jelenů a srnců, kteří nadměrně spásají mladé stromky.

Návrat dravců proto patří mezi podmínky obnovy našich lesů. Některé šelmy se skutečně postupně vracejí. Rys už dokázal zabydlet Šumavu a široké okolí i některá další pohoří. Vlci a medvědi přecházejí ze Slovenska do hlubokých beskydských lesů.

V cestě jim ovšem stojí lovci, kteří ohrožená zvířata nemilosrdně střílí:
• Odhaduje se, že za posledních dvacet let bylo u nás celkem ilegálně odstřeleno nejméně 500 rysů. Ze čtrnácti zvířat označených na Šumavě vysílačkou kvůli sledování pytlačící myslivci pravděpodobně zabili už sedm.
• Populace rysů na jihozápadě Čech byla v polovině devadesátých let odhadována na 120 kusů. Při posledním sčítání vědci nalezli pouze do 80 zvířat.
• Pytláci ohrožují také malou skupinku vlků v Beskydech.
• V anonymním průzkumu Akademie věd z oslovených 204 myslivců na Šumavě, v severních Čechách a Jeseníkách dvacet přiznalo, že zastřelilo rysa, z toho tři ulovili více než jedno zvíře.
Kateřina Ulmanová z Hnutí DUHA k problematice řekla: „Ačkoliv je Evropa hodně zalidněný kontinent, velké šelmy dokázaly, že zde dovedou žít. Stovky až tisíce vlků žijí i v relativně hustě obydlených státech, jako je Itálie nebo Španělsko, dokonce i v německé Lužici žijí tři až čtyři smečky, více než v našich Beskydech. Je tedy nyní na nás, zda šelmám umožníme život i přesto, že nemusí být vždy bezkonfliktními sousedy. O lepší osvětu, informovanost a ochranu usilují i naše projekty v Beskydech a na Šumavě.“

Další informace mohou poskytnout:
Edvard Sequens, Calla – tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Kateřina Ulmanová, Hnutí DUHA – tel.: 605 066 898, e-mail: katerina.ulmanova@hnutiduha.cz

Beseda se koná v rámci sítě Krasec za finanční podpory Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a Jihočeského kraje.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist