https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/s-mladaty-pustiku-spadl-strom
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Rokycany: S mláďaty puštíků spadl strom

17. června 2010 | ZO ČSOP Rokycany
Na nedostatek práce si v těchto dnech rozhodně nemohou stěžovat rokycanští ochránci přírody. Je doba mláďat a tak není divu, že jich v rokycanském záchranném centru neustále přibývá. A nejinak tomu není ani v ostatních záchranných stanicích, tak např. v pražských Jinonicích, které patří k nejstarším zařízením svého druhu u nás, denně přijímají kolem dvaceti mláďat nejrůznějších druhů.

I v rokycanské záchranné stanici můžete nyní spatřit druhy, které se tu objevují jen zřídka. Velkou pozornost návštěvníků poutají mladí jezevci, lišky či sele divokého prasete. Spatřit zde však můžete i celkem „ obyčejné „ druhy, se kterými mají rokycanští ochránci přírody bohaté zkušeností. Mezi ně v současné době patří dvě mláďata puštíka obecného, se kterými se na Berounsku při vichřici zřítil strom. Ptáci naštěstí byli včas nalezeni a předáni do záchranného zařízení v centru Rokycan, které kromě prohlídky zařízení nabízí i celou řadu propagačních materiálů představující ochranářskou činnost. Zájemci si mohou v rámci podpory tohoto ojedinělého zařízení na Rokycansku zakoupit trička, polokošile, mikiny, vesty, ale i pexesa, hrnečky, tužky a další zajímavé a potřebné věci.

Puštík obecný s rozpětím kolem 100 centimetrů osidluje kulturní krajinu, přičemž v některých oblastech dává přednost parkům a okrajům měst před souvislými lesy. Je to pták s noční aktivitou, který se živí především hraboši. V zimě při nedostatku hrabošů může lovit i drobné ptáky. Hnízdění probíhá v dutinách stromů nebo milovníky přírody vyvěšených budkách. Samička snáší ve dvoudenních intervalech 3 až 5 vajec, na nichž sedí 28 až 30 dnů. Městští puštíci hnízdí často již začátkem března a mláďata zhruba po měsíci opouštějí hnízdní dutinu. I přes poměrně dobrou obratnost mláďat se občas tito jedinci dostávají do záchranných stanic, neboť je lidé při procházce parkem najdou a chtějí pomoci. Pokud však mládě není zraněné, je dobré je dát na větev stromu, kde je rodiče naleznou a nakrmí a postupně dojde k osamostatnění. Naši puštíci ještě nějakou dobu stráví ve stanici, naučí se létat i lovit a budou vypuštěni zpět do přírody.

Rokycanská záchranná stanice každoročně přijme kolem 300 až 350 exemplářů nejrůznějších živočišných druhů, z nichž převažují ptáci. Z nich jsou nejčastěji nalezeni a předáváni dravci, sovy a velcí ptáci – především labutě, volavky či čápi. Ze savců pak převažují zajíci, kuny, srnčata a v podzimním období ježci. V poslední době přibývá i případů, kdy ochránci přírody řeší úniky exotických druhů – zejména papoušků a hadů. I v těchto případech se snažíme pomoci. Vzhledem k tomu, že finanční nároky neustále vzrůstají, obracíme se na Vás se žádostí o pomoc. Máte-li alespoň trochu možnost a chuť pomoci, odešlete dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zašlete finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01. Pomůžete tak zkvalitnit činnost naší záchranné stanice živočichů, která své aktivity realizuje na území Berounska, Hořovicka a Rokycanska. Kromě záchrany volně žijících živočichů se věnujeme i ekologické výchově veřejnosti a aktivitám s dětmi a mládeží, pro které v současné době intenzivně připravujeme přírodovědné soustředění o letních prázdninách, které je již v pořadí patnácté.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist