Karolína Šůlová "> S počínající topnou sezonou se významně zvyšuje riziko znečištění ovzduší - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/s-pocinajici-topnou-sezonou-se-vyznamne-zvysuje-riziko-znecisteni-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: S počínající topnou sezonou se významně zvyšuje riziko znečištění ovzduší

30. listopadu 2006 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Významné a pravidelné překračování 24hodinového imisního limitu pro "prachové částice" PM10 hlásí v těchto dnech většina monitorovacích stanic v České republice. „Souvisí to také s počínající topnou sezonou, obáváme se, že znečištění ovzduší by letos mohlo být v zimním období stejně vysoké, jako v loňském roce,“ říká ředitel odboru ochrany ovzduší MŽP Jan Kužel.

Jemné prachové částice velikosti do 2,5 µm (PM2,5) a do 10 µm (PM10) jsou velkým problémem z hlediska lidského zdraví a do ovzduší se dostávají z velké části právě spalováním tuhých paliv i při vytápění domácností. V ovzduší mohou zůstat až několik týdnů zejména, panuje-li inverzní situace, a šířit se do velkých vzdáleností. Vdechováním pronikají do dolních cest dýchacích (PM10) nebo dokonce až do plicních sklípků (PM2,5). Váže se na ně řada látek, které jsou pro lidský organismus toxické – karcinogenní (například těžké kovy) nebo mutagenní (organické sloučeniny). Znečištění ovzduší prachovými částicemi vede ke zvyšování počtu astmatiků a vysokému riziku zhoršování jejich zdravotního stavu, dokonce i vyšší úmrtnosti populace. Ohroženou skupinou obyvatel jsou především děti a starší lidé s chronickými onemocněními dýchacího ústrojí.

„Právě nyní, v zimním období, se kumulují dva důležité negativní faktory, ovlivňující kvalitu ovzduší. K dopravě a energetice, které jsou celoročně významným zdrojem nejen oxidu uhličitého ale také jemného prachu a oxidů dusíku, přibývá právě vytápění domácností – především tuhými palivy,“ konstatuje Jan Kužel.

Zejména spalování nekvalitních tuhých paliv („ořech“, uhelné kaly, lignit) či dokonce ilegální a nezodpovědné pálení odpadků v lokálních topeništích (kamnech či kotlích) zvyšuje emise tuhých látek, oxidů síry, oxidů dusíku, oxidu uhelnatého nebo dioxinů. Pálení odpadu v domácnostech znamená zásadní zvýšení emisí organických sloučenin, těžkých kovů a dalších škodlivin, které jsou pro člověka nebezpečné a s kterými se lidský organismus většinou nedokáže vyrovnat.

Měřící stanice čistoty ovzduší z celé republiky hlásí významné překračování denních limitů [1]. Například včera, 29. listopadu 2006, byly environmentálními předpisy stanovené koncentrace PM10 překročeny ve všech krajích republiky, přičemž nejhorší situace byla v Moravskoslezském kraji, velmi špatná byla ale také ve středních Čechách, Ústeckém kraji či Praze [2].

Ministerstvo životního prostředí již na podzim letošního roku znovu otevřelo možnost žádat o dotace na instalaci technologií využívajících obnovitelné zdroje energie i k vytápění ze Státního fondu životního prostředí. Projekty na zlepšení ovzduší jsou také jednou z hlavních priorit Operačního programu Životní prostředí, který bude rozdělovat prostředky z fondů EU pro období let 2007 až 2013. Kvalita ovzduší je hodnocena jako jeden z největším problémů životního prostředí u nás i v pravidelné Zprávě o životním prostředím [3]. „Nakonec ale ta nejvyšší odpovědnost je na každém z nás, na tom uvědomit si, že máme svojí zodpovědnost k sobě i svým nejbližším.“


Poznámky:
[1] Údaje z měřících stanic lze sledovat na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, konkrétně na adrese http://www.chmi.cz/uoco/act/aim.
[2] Podle údajů Automatizovaného imisního monitoringu ČHMÚ byl povolený 24hodinový limit PM10 (50 µg/m3) 28. nebo 29. listopadu v hodinových koncentracích překročen na těchto místech:
Jihočeský kraj: Tábor
Jihomoravský kraj: Brno-střed, Brno-Tuřany, Mikulov, Znojmo – tedy všechny měřící stanice v kraji
Karlovarský kraj: Karlovy Vary
Královéhradecký kraj: Hradec Králové, Krkonoše-Rýchory
Liberecký kraj: Česká Lípa
Moravskoslezský kraj: Bohumín, Havířov, Karviná, Orlová, Ostrava-Fifejdy, Ostrava-Přívoz, Věřňovice – tedy všechny měřící stanice v kraji
Olomoucký kraj: Olomouc, Prostějov, Přerov
Pardubický kraj: Pardubice
Plzeňský kraj: Plzeň-Bory, Plzeň-střed
Praha: Karlín, Smíchov, Vršovice, Vysočany
Středočeský kraj: Beroun, Kladno-střed, Kladno-Švermov, Mladá Boleslav
Ústecký kraj: Děčín, Chomutov, Most, Teplice, Ústí nad Labem – tedy všechny měřící stanice v kraji
Vysočina: Třebíč
Zlínský kraj: Uherské Hradiště, Zlín – tedy obě měřící stanice v kraji
[3] K dispozici na http://www.env.cz/__C1256D3D006B1934.nsf/$pid/MZPESFH9GMZ4
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist