Jan Piňos "> Sblížení: Čestní hosté dnes na Šumavě otevřeli výstavu o vztahu velkých šelem, obyvatel i návštěvníků - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sblizeni-cestni-hoste-dnes-na-sumave-otevreli-vystavu-o-vztahu-velkych-selem-obyvatel-i-navstevniku-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Sblížení: Čestní hosté dnes na Šumavě otevřeli výstavu o vztahu velkých šelem, obyvatel i návštěvníků

11. května 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Dnešní vernisáží otevřelo Muzeum Šumavy v Kašperských Horách brány unikátní výstavě "Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy" věnované návratu velkých šelem na Šumavu a soužití lidí s nimi. Připravilo ji Hnutí DUHA ve spolupráci s Muzeem Šumavy a Správou národního parku Šumava. Výstava bude otevřena minimálně do konce října [1].

Vernisáže se zúčastnila řada osobností nejen z regionu, například starosta Kašperských Hor a předseda Svazu obcí Národního parku Šumava Petr Málek, ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený, ředitelka Muzea Šumavy Zdeňka Řezníčková, programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh, autoři výstavy Josefa Volfová a Luděk Toman či herečka a patronka šelem Jenovéfa Boková.

Návštěvníci se mohou těšit na rozsáhlou a kvalitní fotodokumentaci téměř půlstoletí dlouhého příběhu návratu velkých šelem na Šumavu. Díky ukázkám techniky i nových technologií pro monitoring vzácných zvířat nahlédnou "pod ruku" výzkumníkům, kteří se již 25 let zabývají jejich sledováním. Mapové infografiky ukážou, jak se rysi šířili v Pošumaví a představí zajímavé životními příběhy proslulých rysích tuláků, kteří se léta pohybují na české-bavorsko-rakouském pomezí. Expozice přibližuje i aktuální stav velkých šelem a kočky divoké v České republice i jejich další osud v naší přírodě.

Na přípravě výstavy se podílely desítky ochranářů, zoologů, lesníků, myslivců a fotografů z ČR, Bavorska a Rakouska. Výstava tak nejen přibližuje místním lidem a návštěvníkům skrytý život rysů a vlků, ale sbližuje také aktéry návratu šelem a místní obyvatele. Ukazuje i důležitost mezinárodní spolupráce při ochraně a monitoringu těchto krásných, vzácných a užitečných zvířat.

Aktuálně se v jihozápadních Čechách a v navazující části Bavorska a Rakouska objevuje zhruba 60-80 rysů. Není to dostatečný počet, který by zajišťoval dlouhodobé přežití této šelmy v srdci Evropy. Poslední roky populace šumavského rysa stagnuje a chybí její propojení s Karpaty a Alpami, kde žijí další rysi. Na vině je především pytláctví a stale častější střety na silnicích. Jen v uplynulém roce z těchto dvou příčin v ČR prokazatelně uhynulo osm rysů [2] a dva vlci. V loňském roce se do šumavské přírody vrátila take vlčí smečka. V celé republice se objevují další čtyři až pět smeček - v Ralsku, na Šluknovsku, v Krušných horách a Beskydech [3].

Autoři výstavy, Josefa Volfová a Luděk Toman, se při její přípravě vydali zpátky v čase za původem šumavského rysa. Od pamětníků a z archivů získali dosud nepublikovanou dokumentaci Projektu Lynx. Díky němu bylo v letech 1982 - 1989 do šumavské přírody vypuštěno 17 rysů ze slovenských hor. Návštěvníci budou moci shlédnout fotografickou dokumentaci této historie, dobové dokumenty, korespondenci i vzpomínky tehdejších aktérů.

Výstava obsahuje i medailonky osobností, kteří se o návrat šelem zasloužili. Především se jedná o největšího znalce rysů Ludvíka Kunce [4], nadšeného a charismatického šumavského ochranáře Ladislava Vodáka, Elišku Novákovou, Pavla Trpáka či Štefana Zatrocha. Výstavou chceme poděkovat jim i všem dalším, kteří se dodnes podílejí na ochraně cenných šelem i odkazu zmíněných osobností a není jim lhostejná budoucnost přírodního bohatství v srdci Evropy.

Velký dík patří také téměř tisícovce individuálních dárců Hnutí DUHA, kteří umožnili uskutečnění výstavy. Vyjádřili tak svůj postoj k návratu velkých šelem do naší krajiny. V době, kdy se neblaze otevírá otázka regulace počtu vlků a dalších divokých zvířat, je tato podpora jasným signálem.

Josefa Volfová, expertka na ochranu velkých šelem Hnutí DUHA a spoluautorka výstavy, řekla:
"Zvu šumavské obyvatele i návštěvníky do Kašperských Hor na výstavu, která dokumentuje pozoruhodný a napínavý příběh návratu vzácných divokých šelem do šumavské přírody. Trvá už desítky let, ale jeho budoucnost je nejistá. Výstava otevřená do konce října obsahuje kvalitní fotografie i historické dokumenty, ukázky technik i nových technologií pro sledování šelem i zdokumentované příběhy slavných rysích tuláků na česko-rakousko-bavorském pomezí a další pozoruhodné exponáty."

"Výstava přispěje k lepšímu pochopení a sblížení lidí s těmito krásnými zvířaty. Jako vrcholoví predátoři mají velké šelmy v přírodě nezastupitelnou, velmi užitečnou roli. K životu nepotřebují nic jiného než náš respekt a ochotu sdílet s nimi společný životní prostor. Ráda bych velmi poděkovala všem, kteří nám pomohli s uskutečněním výstavy. Pro ochranu rysa a dalších druhů velkých šelem je třeba široká spolupráce na mezinárodní úrovni. Silná podpora lidí pro ochranu šelem, díky níž výstava vznikla, je jasným signálem politikům pro bezpodmínečné a přísné hájení vzácných divokých zvířat. "

Pavel Hubený, ředitel Správy Národního parku Šumava, řekl:
"Velké šelmy, jako rys, vlk nebo medvěd, byly po tisíce let součástí naší krajiny a našich životů. Obdivovali jsme je, obávali jsme se jich a dokázaly nám způsobit řadu problémů. Žili jsme ale po jejich boku a mohli jsme spolu existovat. Když ale člověk vymyslel nástroje, jak tato zvířata vyhubit, vytěsnit je z míst, která chtěl obdělávat, udělal to. To ale změnilo krajinu a naše životy po mnoho generací. Teď se tyto šelmy vracejí - obdivujeme je, obáváme se jich, a máme ještě více nástrojů, kterými je můžeme opět vyhubit, vytěsnit je z míst, která jsme si podmanili. Doufám, že tato historie se nebude opakovat, už jen proto, že o těchto zvířatech víme o dost víc než před 150 lety. Vymysleli jsme opatření, která dokáží zmírňovat problémy v soužití s šelmami a zároveň tu máme prostor, který s námi, lidmi mohou sdílet. Jen ten strach u mnohých zbytečně zůstává, ale jsem přesvědčený, že aktivity, jako právě tato výstava, jej dokážou zahnat."

Zděňka Řezníčková, ředitelka Muzea Šumavy, řekla:
"S přírodou a její ochranou i výstavami k popularizaci naší práce máme v muzeu dlouholeté zkušenosti. Přírodovědné oddělení muzea jich uskutečnilo celou řadu, včetně série náročných výstav s živými exponáty. Poslední výstava s přírodovědnou tématikou, nazvaná Velké šelmy Šumavy a Beskyd, byla věnována panu Ludvíku Kuncovi, který před lety s řadou nadšenců stál u zrodu unikátního projektu reintrodukce rysa na Šumavě. Nebylo to snadné, a tak velké poděkování a uznání si zaslouží jak ti, kteří se na návratu rysa na Šumavu podíleli, tak i lidé, kteří dnes zahajovanou výstavu připravili. Návštěvníci budou překvapeni množstvím informací, které zde najdou. Věřím, že výstava možná trochu změní i jejich pohled na návrat velkých šelem do naší přírody."

Jenovéfa Boková, herečka a patronka šelem, řekla:
"Šelmy, jako jsou právě rysi a vlci, jsou naprosto obdivuhodná zvířata, která si zaslouží náš respekt a prostor, kde by mohla mít svůj domov. Jsem moc vděčná všem nadšencům, kteří před lety přišli s vizí, že jedním z těch domovů by mohla být Šumava. Pro sblížení mezi obyvateli i návštěvníky Šumavy a šelmami je přínosné sdílení informací a zapojení veřejnosti. K tomu bych i já chtěla přispět a na výstavu i Šumavu budu lidi aktivně zvát."


Kontakty:
Josefa Volfová, ochrana velkých šelem Hnutí DUHA a spoluautorka výstavy, 775 734 434 josefa.volfova@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.hnutiduha.cz/akce/sblizeni-lide-velke-selmy-sumavy
[2] Více zde http://www.selmy.cz/clanky/osudy-sumavskych-rysu/
[3] http://www.nm.cz/publikace/abstract.php?table=tabPublikaceArchiv&id=5115
[4] Více o životě a tvorbě Ludvíka Kunce https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludv%C3%ADk_Kunc

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist