Tiskové zprávy
Oživení: Schvalování dopravních investic v ČR je formalita
Tak je možné shrnout dnes zveřejněné pokračování analýzy výstavby a financování dopravní infrastruktury v ČR, která vznikla v rámci společného projektu cenadalnic.cz nevládních organizací Oživení a Ekologický právní servis.
“Od prvního odhadu, na jehož základě byly stavby schváleny, až k dnešnímu stavu se náklady na výstavbu dálnice D11 úseku Libice nad Cidlinou – Chýšť zvýšily o více než 60%, náklady na poslední úsek dálnice D8 pak o 133%. Všechna ekonomická hodnocení plánovaných investic vycházejí z prvních odhadů a jsou tudíž zcela mimo realitu. Navrhujeme, aby se investiční záměry jednotlivých akcí povinně aktualizovaly včetně nového výpočtu ekonomického hodnocení vždy, když se odhadovaná cena zvýší o 15%,” říká Martin Kameník z Oživení, spoluautor analýzy.
Tím by se zvýšila věrohodnost podkladů, na jejichž základě poslanci schvalují rozpočet SFDI. Zkvalitnění a zpřehlednění rozpočtu SFDI je vůbec podstatnou podmínkou toho, aby se poslanci konečně začali věnovat racionální debatě o významných dopravních investicích, místo aby se při schvalování rozpočtu SFDI starali pouze o to, jak ještě ukrojit kousek pro svůj region. “Kdyby se poslanci při schvalování rozpočtu SFDI věnovali něčemu jinému než porcování dopravního medvěda, mohli by si všimnout, že se v rozpočtu zbytečně blokují miliardy na stavby, které ještě nejsou připravené, na neopodstatněně vysoké rezervy, nebo že 16% (7 mld.) rozpočtu SFDI na letošní rok tvoří blíže nespecifikované, tzv. globální položky. Z těchto zcela neadresných a netransparentních peněz financuje ŘSD také projektovou přípravu zatím neschválených staveb, čímž předbíhá rozhodnutím o volbě trasy a toto rozhodnutí předem svévolně formuje. Navrhujeme omezit globální položky na maximální výši 3% rozpočtu a zveřejňovat jejich využití tak podrobně, jak je například zveřejňováno financování výstavby cyklostezek,” říká Tomáš Kramár z Oživení.
Analýza, která je k dispozici na www.cenadalnic.cz, odhaluje slabiny i v kontrolním mechanismu SFDI, který opět funguje velmi formálním způsobem, a dochází ke stejnému závěru jako v předešlé analýze, že je potřeba uzákonit vyšší pravomoci a kompetence Nejvyššího kontrolního úřadu.
Martin Kameník, Oživení, tel.: 776 230 779, martin.kamenik@oziveni.cz
Tomáš Kramár, Oživení, tel.: 724 207 527, tomas.kramar@oziveni.cz
Pavel Doucha, Ekologický právní servis, tel.: 608 873 437, pavel.doucha@eps.cz
Zpracování analýzy bylo podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního me- chanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a grantem Nadace Open Society Fund Praha.
Oživení, Pelléova 7, 160 00 Praha 6, tel. 257 531 983, fax. 257 532 369
e-mail: oziveni@oziveni.cz; www.oziveni.cz, www.bezkorupce.cz
Ekologický právní servis, Převrátilská 330, 390 01 Tábor, tel. 381 253 904
email: tabor@eps.cz, www.eps.cz, www.hluk.eps.cz