Zuzana Sommerová "> Šéf regionálního centra Rosatomu pro Střední Evropu promluvil o historii a perspektivách česko-ruské spolupráce v jaderné sféře - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sef-regionalniho-centra-rosatomu-pro-stredni-evropu-promluvil-o-historii-a-perspektivach-cesko-ruske-spoluprace-v-jaderne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ROSATOM: Šéf regionálního centra Rosatomu pro Střední Evropu promluvil o historii a perspektivách česko-ruské spolupráce v jaderné sféře

18. května 2016 | ROSATOM
Autor: Zuzana Sommerová
Ve svém proslovu V. Titov podrobně objasnil historii spolupráce mezi Českem a Ruskem v oblasti mírového využití atomu, která započala v dubnu roku 1955 podepsáním "Dohody o pomoci při rozvoji výzkumu ve fyzice atomového jádra a při využití atomové energie pro potřeby národního hospodářství". Československý jaderný program zahrnoval výstavbu reaktorů VVER-440 v JE Jaslovských Bohunicích, Dukovanech a Mochovcích, a také dvou reaktorů VVER-1000 v JE Temelín.
Díky výstavbě JE s reaktory VVER vzniklo v České republice unikátní strojírenské odvětví, které se nachází na popřední pozici v světovém jaderném průmyslu.
"Zkušenosti získané při výstavbě českých a slovenských JE v současnosti využívají české společnosti při účasti na projektech Rosatomu po celém světě. Staly se našimi tradičními, spolehlivými dodavateli. Společnosti Vítkovice, MSA, Mostro, ZPA Pečky a Arako dodaly zařízení pro Kalininskou JE, byly mezi dodavateli Rostovské JE a v rámci výstavby indické JE Kundankulam realizovaly české společnosti kontrakty ve výši přibližně miliardy korun. Češi pracují také na výstavbě jedné ze světově nejmodernějších jaderních elektráren generace 3+ - Novovoroněžské JE-2, jejíž spuštění bylo zahájeno v březnu tohoto roku, účastní se projektů reaktorů na bázi rychlých neutronů, dodávají armaturu a čerpací agregáty pro různé systémy čtvrtého energobloku Bělojarské JE," řekl V. Titov.
Poukázal také na účast českých inženýringových společností na projektech Rosatomu: hodnocení systémů bezpečnosti pro finskou JE Hanhikivi-1 uskutečňují experti z UJV Řež. Společnosti EGP Invest vypracovala projekt strojovny pro výzkumný reaktor na bázi rychlých neutronů MBIR.
"Rádi vidíme české dodavatele jak v současných, tak i v nových projektech. V současnosti máme uzavřené smlouvy na výstavbu 43 energobloků: 9 bloků v Rusku a 34 v zahraničí, včetně zemí Evropy, Blízkého Východu a Jihovýchodní Asie. Portfólio zahraničních zakázek společnosti na období 10 let převyšuje 110 mld. dolarů. Naše projekty představují pro české společnosti skvělou příležitost k využití jejich znalostí a technologií," zdůraznil V. Titov.

Řečník upozornil na to, že potenciál a pracovní zkušenosti s technologií VVER po celém světě, které nasbíraly české společnosti, umožňují maximalizaci úrovně lokalizace při výstavbě nových bloků podle ruského designu v České republice. Připomenul, že v rámci účasti v tendru na dobudování JE Temelín nabízelo česko-ruské Konsorcium 70% podíl českých společností na účasti v projektu.

Ve svém vystoupení se V. Titov dotkl také dodávek jaderného paliva. V současnosti zajišťuje společnost TVEL jaderné palivo pro všechny jaderné reaktory v JE Temelín a Dukovany, a také pro výzkumný reaktor v UJV Řež. Zdůraznil, že dodávky se realizují na základě veřejných tendrů, ve kterých zvítězila akciová společnost TVEL, a že v dlouhé historii spolupráce nebylo ani jedno přerušení dodávek.

Akce věnovaná 60 letům existence jaderného průmyslu v Česku zahrnovala také oslavu jubilea společnosti Škoda JS a zahájení expozice "Jaderné dny" na výstavišti Techmania.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist