https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/setkani-s-prirodou-karlovarska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les: Setkání s přírodou Karlovarska

V prvním příspěvku hydrobioložka Ivana Vejříková poodhalí vývoj rybích společenstev v jezeře Medard. Každoroční ichtyologický průzkum prováděný Akademií věd ČR na základě smlouvy se Sokolovskou uhelnou odkrývá, jak se daří rybím obyvatelům v jezeře vzniklém po rekultivaci hnědouhelného lomu. Z podvodního světa přeskočíme na souš. Vít Tejrovský nám představí tajemného lesního tvora, jež se po velmi dlouhém období v našem regionu opět začíná objevovat, kočku divokou. Zatím ji u nás kromě fotopastí nikdo v přírodě neviděl. Jaký je vlastně způsob jejího života a chování? Je možné, že se ve zdejším kraji usadí trvale? Nejen do problematiky vod se vrátíme při přednášce o záchraně chráněných perlorodek na Lužním potoce, jež probíhá již mnoho let. O aktuálních zkušenostech s měnícími se přírodními i hydrologickými podmínkami na Ašsku při její záchraně se s vámi podělí Kateřina Urbánková ze Správy CHKO Slavkovský les a dodává: “Jak se mění zdejší podmínky, posouvají se i naše poznatky o perlorodce a jejím životním prostředí a tomu přizpůsobujeme také péči a záchranný program o tento jedinečný druh.”
Po krátké přestávce vás Martin Chochel z Krajského úřadu Karlovarského kraje seznámí s nově vyhlášenými chráněnými lokalitami a říká: “Chráněná území rostou jak houby po dešti, ale kde jsou tato cenná místa, ví zatím jen zasvěcení.” Možná je po přednášce najdete i vy. Velmi aktuální problematiku v ochraně přírody bude rozebírat příspěvek Tomáše Fialy o invazivních kůrovcích. Globální obchod a oteplování totiž přináší další nové hmyzí hrozby pro naše lesní porosty. Poslední příspěvek Petra Krásy a Jany Jiskrové, profesionálních ochránců přírody ze Správy CHKO Slavkovský les, nás přenese zpět k tématu vody. Dvě pískovny v Sokolovské pánvi totiž procházejí kolapsem populací obojživelníků. Kudy vede cesta ke stabilizaci tohoto prostředí? Jaká opatření jsou pravděpodobně potřeba a jaká se již dělají? To vše vám prozradí naši přednášející.
Vstup na akci je zdarma. Na setkání s vámi se těší organizátoři akce AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Muzeum Karlovy Vary a Krajská knihovna Karlovy Vary.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist