https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/snih-pod-okny-cez-zcernal-kvuli-prunerovu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EPS, Greenpeace ČR a sdružení Chomutov - pod pokličkou ČEZ: Sníh pod okny ČEZ zčernal. Kvůli Prunéřovu

Zaměstnancům společnosti ČEZ se z jejich hlavního sídla v Duhové ulici v Praze naskytl nezvyklý pohled: 19 lidí pod jejich okny začalo barvit tající sníh načerno, vztyčilo kouřící komín a rozvinulo transparent s nápisem "Nešetřete na zdraví Severočechů!". To vše kvůli plánům firmy na plánovanou přestavbu její největší hnědouhelné elektrárny v Prunéřově. Členové chomutovského sdružení Chomutov - pod pokličkou ČEZ tak chtěli s pomocí Greenpeace a Ekologického právního servisu srozumitelným způsobem sdělit vedení firmy, že odmítají její plány na prodloužení provozu elektrárny na dalších 25 let s využitím zastaralé a neúčinné technologie.

Elektrárna Prunéřov je největším českým zdrojem emisí jak skleníkového plynu oxidu uhličitého, tak zdraví škodlivých oxidů síry a oxidů dusíku (1). Pokud ČEZ z ekonomických důvodů odmítá zvýšit účinnost elektrárny o dalších 10 % a snížit tak znečištění, znamená to mimo jiné, že chce ušetřit na zdraví místních lidí (2). Členové chomutovského sdružení, Greenpeace i Ekologický právní servis doufají, že ministerstvo životního prostředí vydá v nejbližších dnech k záměru na přestavbu a prodloužení provozu elektrárny negativní stanovisko.

Markéta Plechatá ze zmíněného chomutovského sdružení dnes uvedla: "ČEZ přece nemůže ohrožovat naše zdraví jen proto, aby ušetřil. Existují jen dvě přijatelné možnosti: buď firma použije v Prunéřově stejně kvalitní technologii, jako staví v nedalekých Ledvicích, nebo elektrárnu co nejrychleji uzavře." *Použití "ledvické" technologie v Prunéřově by (ve srovnání s přestavbou podle plánů ČEZu) snížilo emise oxidu uhličitého o půl miliónu tun ročně (tedy dvojnásobek emisí všech osobních aut v Karlovarském kraji). Ekvivalentně by se snížilo i znečištění oxidy dusíku a oxidy síry.

Okres Chomutov, ve kterém elektrárna Prunéřov leží, je mj. v důsledku jejího provozu dlouhodobě postižen nejvyššími koncentracemi oxidů síry v Čechách. Možná i proto podepsaly téměř tři tisíce lidí žijících v okolí elektrárny petici "Nechceme šrot v Prunéřově!" (3). Z loňského průzkumu veřejného mínění společnosti Factum Invenio vyplývá, že takřka dvě třetiny lidí si přejí, aby ČEZ při obnově hnědouhelné elektrárny Prunéřov II použil nejlepší dostupnou technologii, a to i za cenu vyšších nákladů (4).

Jan Rovenský z Greenpeace dnes uvedl:*" ČEZ se zjevně rozhodl udělat si ze Severočechů rukojmí. Už od podzimu hrozí ministerstvu životního prostředí, že pokud nedá k polovičaté modernizaci elektrárny souhlas, nesníží emise vůbec a bude elektrárnu dál provozovat v podobě z osmdesátých let minulého století. Pevně doufáme, že pan ministr podobnému vydírání neustoupí."

Zamýšlené přestavbě Prunéřova se v posledních dnech začaly věnovat zahraniční média a referovaly o ní např. New Your Times, International Herald Tribune, Reuters, Telegraph či Gazeta Wyborzca, (5) K případu se tento týden vyjádřil i renomovaný britský právník Peter Roderick, spoluředitel organizace Climate Justice, který jasně potvrdil názor českých
nevládních organizací: podle něj je v Prunéřově vyloučeno použít jiné než nejlepší dostupné technologie stanovené normami EU pro nové zařízení, tj. s čistou účinností nad 42 %. (6)

Právník EPS Jiří Nezhyba k tomu dodává: "Martin Roman by si měl uvědomit, že tvrdým prosazováním zastaralé neúčinné technologie při obnově Prunéřova ohrožuje nejen místní lidi a obyvatele rozvojových zemích postižených změnami klimatu, ale i mezinárodní dobré jméno své firmy, které se prezentuje jako společensky odpovědná. Její dosavadní přístup v kauze
Prunéřov však na odpovědnost vůbec neukazuje."

Dodatek:
Tiskový mluvčí ČEZ: v Prunéřově účinnější technologii instalovat lze
Praha, 20. ledna 2010, 13:30

Na dnešní akci před hlavním sídlem společnosti ČEZ v Praze přiznal její tiskový mluvčí Ladislav Kříž, že instalovat kvalitnější a účinnější technologii v Prunéřově je technicky možné.

Podle Kříže by si použití nejlepší dostupné technologie (tedy stejné, jako ČEZ staví v Ledvicích) vyžádalo doplnění záložní kotelny, která by zajišťovala dodávku tepla v případě výpadku hlavního bloku elektrárny. Zároveň tvrdí, že toto řešení by bylo dražší.

Tímto se jednak potvrzují argumenty ekologických sdružení, které se nehodlají smířit s tím, že ČEZ v Prunéřově hodlá šetřit na zdraví Severočechů polovičatou modernizací elektrárny. Vedle toho tímto svým tvrzením mluvčí popřel dosavadní argumenty ČEZ, že v Prunéřově z technologického hlediska účinnější než navrhovanou technologii použít nelze. ČEZ však odmítá své ekonomické studie k projektu komukoliv, včetně orgánů státní správy, poskytnout. Z uvedeného důvodu není možné tvrzení ČEZ o nerentabilnosti využití účinnější technologie v Prunéřově jakkoliv ověřit.

Mimo uvedené tiskový mluvčí ČEZ opětovně potvrdil, že rozhodnutí Ministerstva životního prostředí k projektu v Prunéřově bude firma respektovat a v případě negativního stanoviska nebude dále svůj projekt prosazovat.


Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
Tel: +420 723 623 238, e-mail: jan.rovensky@cz.greenpeace.org

Jiří Nezhyba, právník programu GARDE Ekologického právního servisu
Tel: +420 775 154 073, e-mail: jiri.nezhyba@eps.cz

Markéta Plechatá, členka petičního výboru "Nechceme šrot v Prunéřově a mluvčí sdružení "Chomutov - pod pokličkou ČEZ
Tel: +420 606 400 036, E-mail: cvppc@seznam.cz


Poznámky:

(1) Prunéřov byl v roce 2008:
- největším českým zdrojem emisí oxidu uhličitého (9,21 miliónů tun, tedy o málo méně, než všechna česká osobní auta dohromady),
- největším českým zdrojem emisí oxidů síry (15 400 tun) a oxidů dusíku (16 700 tun),
- druhým největším českým zdrojem emisí polétavého prachu (640 tun).
(Pramen: Integrovaný registr znečištění, http://www.irz.cz/vyhledavani-v-registru. Jde o agregované údaje za celou elektrárnu Prunéřov - údaje pouze pro Prunéřov II evidovány nejsou).

(2) ČEZ je nejbohatší česká firma, v roce 2008 vydělal 47,4 miliard Kč, tedy téměř pětkrát více, než byl rozpočet celého Ústeckého kraje. Přesto umístění nejlepší dostupné technologie v Prunéřově odmítá z ekonomických důvodů. ČEZ ale buď neví, kolik by na použití horší technologie ušetřil, nebo v této otázce médiím poskytuje nepravdivé informace. Uvedenou částku vyčíslují představitelé firmy jednou na 5 miliard, podruhé na 10 miliard, potřetí pak tvrdí, že žádnou ekonomickou analýzu nemají. Viz společnou tiskovou zprávu GP a EPS *"ČEZ chce v Prunéřově ušetřit na zdraví Severočechů. Sám ale přesně neví kolik." ( http://www.pohodacez.cz/press/cez-chce-v-prunerove-usetrit-na-zdravi-severocechu-sam-ale-presne-nevi-kolik-56(2) Viz zde: http://tomcat.cenia.cz/eia/download.jsp?view=eia_cr&id=MZP221&file=dokumentaceDOC

(3) Plný text petice si můžete přečíst zde:
http://www.pohodacez.cz/zapojtese/petice nebo v příloze této tiskové zprávy.

(4) Viz tiskovou zprávu EPS "ČEZ by měl v elektrárně Prunéřov II použít nejlepší dostupnou technologii, i kdyby to mělo stát víc peněz, myslí si lidé." (http://www.pohodacez.cz/press/cez-by-mel-v-elektrarne-prunerov-ii-pouzit-nejlepsi-dostupnou-technologii-i-kdyby-to-melo-stat-vic-penez-mysli-si-lide-40
).

(5) Články o Prunéřovu v zahraničním tisku naleznete např. zde:
New York Times
http://www.nytimes.com/2010/01/19/business/global/19power.html
<http://www.nytimes.com/reuters/2010/01/12/world/international-uk-czech-coal-micronesia.html>
http://www.nytimes.com/reuters/2010/01/12/world/international-uk-czech-coal-micronesia.html
International Herald Tribune
http://www.wbcsd.org/plugins/DocSearch/details.asp?type=DocDet&ObjectId=MzcxNzU
Daily Telegraph
http://blogs.telegraph.co.uk/news/geoffreylean/100022198/small-pacific-island-nation-takes-climate-action-against-its-neighbour-in-europe/
Gazeta Wyborcza
http://wyborcza.pl/1,75477,7454586,Czesi_topia_Mikronezje.html

(6) Stanovisko britského právníka Petera Rodericka lze stáhnout z webové
stránky kampaně zde:
http://www.pohodacez.cz/_files/file/opinion_BAT_Prunerov+%20CV.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist