Jiří Řehounek "> Sokoli opět zahnízdili v Teplických skalách - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sokoli-opet-zahnizdili-v-teplickych-skalach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Sokoli opět zahnízdili v Teplických skalách

27. dubna 2006 | Děti Země
Autor: Jiří Řehounek
Skalnatá území Broumovska vždy patřila mezi nejvýznamnější hnízdiště sokola stěhovavého (Falco peregrinus) v České republice. Ve 40. až 50. letech minulého století zdejší populace čítala okolo 4 až 6 hnízdících párů. Přímým pronásledováním ze strany člověka a důsledkem používání nešetrných chemických přípravků v zemědělství (např. DDT) druh během krátkého období vymizel nejenom z Broumovské vrchoviny, ale i z velké části evropského areálu rozšíření. Po roce 1970 se tak na našem území objevoval pouze sporadicky a hnízdiště zůstala na dlouhou dobu opuštěná.

Koncem devadesátých let se na Broumovsku začali vzácně objevovat sokoli z divoké populace a v roce 2000 úspěšně zahnízdil první pár. Do současnosti se za období 6 let podařilo doložit celkem 9 případů hnízdění, z toho 5 úspěšných, ze kterých vyletělo celkem 11 mláďat. Vzhledem k početnosti a pozitivnímu trendu vývoje populace v Broumovské vrchovině se kriticky ohrožený sokol stěhovavý stal jedním z předmětů ochrany nedávno vyhlášené Ptačí oblasti Broumovsko, která je součástí evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.

V roce 2005, po více než padesáti letech, zahnízdili sokoli také ve skalním masívu Chrámových stěn v Teplických skalách, které patří mezi jeho historická hnízdiště. Díky přímé ostraze hnízda a klidovému režimu na lokalitě pár v tomto turisticky exponovaném místě úspěšně vyhnízdil a odchoval 3 mláďata. Silným stativovým dalekohledem se ornitologům podařilo odečíst značení ptáků, a tak dnes víme, že samice je původem ze Saska a samec ze severních Čech. V letošním roce se pravděpodobně stejný pár opět na atraktivní skalní stěnu vrátil. V současnosti samice, střídavě se samcem, sedí na vejcích v hnízdě v těsné blízkosti turistické stezky.

Podobně jako v loňském roce byl v této lokalitě zaveden takový prohlídkový režim na turistickém okruhu, který zajistí klid po dobu hnízdění. Ostrahu hnízda zajišťuje Správa CHKO Broumovsko ve spolupráci s ornitology a dobrovolníky z organizace KODAS. Jedním z důvodů ostrahy hnízd je zabránění případnému vykradení hnízda nelegálními obchodníky se zvířaty. Největším nebezpečím pro snůšky a sokolí mláďata je však přítomnost lidí v blízkosti hnízda. Je-li samice rušena, opouští na delší dobu hnízdní dutinu. V případě chladného počasí tak může dojít k zastydnutí vajec nebo podchlazení a úhynu malých mláďat. Hnízdo navíc zůstává nechráněno proti predátorům, kteří mohou zničit snůšku anebo ukořistit mláďata. Za slunečného počasí naopak hrozí dehydratace mláďat, pokud je vyrušená samice nemůže účinně stínit.

Turisté mohou i nadále obdivovat většinu skalních útvarů a navštívit vyhlídkový okruh vedoucí přes divoké skalní plošiny s vyhlídkami na skalnaté Anenské a Teplické údolí a dále projít po opravené kamenné cestě do Vlčí rokle. Koncem června bude plně zprůchodněn i úsek okolo Chrámových stěn, kde v případě úspěšného vyhnízdění bude možné mladé sokoly i s rodiči s trochou štěstí zahlédnout. V loňském roce se to podařilo několika stovkám návštěvníků. Další mohli i s odborným výkladem sledovat ostatní dravé ptáky, kteří lokalitu Chrámových stěn využívají k hnízdění anebo zde krouží ve vzdušných proudech.

V letošním roce by Správa CHKO Broumovsko ráda rozšířila možnosti odborného výkladu a pozorování s pomocí kvalitní optiky pro všechny milovníky přírody, kteří se rozhodnou při své návštěvě Broumovska zavítat i do Teplických skal. V případě úspěšného hnízdění bude nejvíce k vidění v červnu, kdy jsou dorůstající mláďata intenzivně krmena, vylétají z hnízda a učí se létat a lovit.

Na závěr chceme velmi poděkovat všem návštěvníkům skal, že respektováním opatření ochrany přírody napomohou k úspěšnému vyhnízdění jednoho z přibližně dvaceti párů sokolů stěhovavých, které v současnosti hnízdí na území České republiky

Tisková zpráva ze dne 20. dubna 2006
Ing. Petr Kuna, Správa CHKO Broumovsko

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist