Eva Branišová "> Souhrnná zpráva o stavu životního prostředí Evropy, SOER 2010 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/souhrnna-zprava-o-stavu-zivotniho-prostredi-evropy-soer-2010
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CENIA, česká informační agentura životního prostředí: Souhrnná zpráva o stavu životního prostředí Evropy, SOER 2010

7. prosince 2010 | CENIA, česká informační agentura životního prostředí
Autor: Eva Branišová, tel: 602 512 686, 267 225 340
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) jako instituce Evropské unie vydává v pětiletých intervalech publikaci European Environment State and Outlook Report (SOER), což je zpráva o stavu a výhledech životního prostředí v Evropě. Zpráva je určena pro politické činitele i veřejnost k získání informací o realizaci politiky životního prostředí Evropské unie i jednotlivých členských států, hodnotí, v jakých oblastech bylo dosaženo největšího pokroku, a také naopak na které problematické oblasti je třeba se zaměřit a dosáhnout v nich zlepšení.

Informace za Českou republiku zpracovává a dodává CENIA, česká informační agentura životního prostředí.

Publikace SOER 2010 byla 30. listopadu 2010 poprvé představena v bruselském sídle Evropského parlamentu, kde profesorka Jacqueline McGlade, výkonná ředitelka EEA, uvedla: "Spotřebováváme více přírodních zdrojů, než je environmentálně stabilní. To platí jak pro Evropu, tak pro celou planetu. Doposud nejviditelnější známkou nestability je změna klimatu, avšak řada celosvětových trendů ukazuje na budoucí nárůst systémového rizika pro ekosystémy. Povaha současné finanční krize by nás měla vést k zamyšlení."

Hlavní závěry a doporučení zprávy SOER 2010

* Změna klimatu: Evropská unie dosáhla pokroku v oblasti snižování emisí a zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů. Emise zemí EU27 byly v roce 2009 17 % pod úrovní roku 1990, a tedy velmi blízko unijnímu cíli snížit emise do roku 2020 o 20 %. Vývoj v rámci jednotlivých odvětví však vždy pozitivní není. Emise v dopravě v zemích EU27 vzrostly mezi lety 1990 a 2008 o 24 %.
* Adaptace na změnu klimatu: I když Evropa splní své cíle v oblasti snižování emisí a vedoucí světoví představitelé se na právě probíhající konferenci o změně klimatu v mexickém Cancúnu shodnou na ambiciózních opatřeních, Evropa se stále bude potřebovat přizpůsobovat probíhajícím a očekávaným dopadům změny klimatu. Angažovaná správa přírodního bohatství může pomoci se s těmito problémy vypořádat.
* Biologická rozmanitost, ekosystémy a lidské zdraví: Soustava chráněných území Natura 2000, která v současné době pokrývá přibližně 18 % rozlohy EU, pomáhá chránit ohrožené druhy a zachovávat zelená prostranství pro volný čas. Právní předpisy v oblasti kvality ovzduší a vody zmírnily zátěž pro biologickou rozmanitost a obyvatele. Kvůli stále intenzivnějšímu využívání půdy, ztrátě přírodních stanovišť a nadměrnému rybolovu se na druhou stranu nepodařilo dosáhnout cíle EU zastavit ztrátu biologické rozmanitosti do roku 2010.
* Integrovaná řešení s celosvětovou perspektivou: Poukázáním na souvislosti mezi jednotlivými otázkami nás zpráva SOER 2010 vyzývá k zesílení integrovaných akcí ve všech oblastech politik, které s těmito otázkami souvisejí, aby bylo dosaženo rychlejšího zlepšení s maximálním kombinovaným přínosem (např. bojem proti klimatické změně zároveň zlepšit kvalitu ovzduší).
* Účinné využívání zdrojů: Klíčovým faktorem pro využívání půdy je zabezpečení dodávek potravin, energie a vody. Poptávka po těchto komoditách, které si často co do využití půdy konkurují (např. potraviny, krmiva a paliva), totiž stále roste. Účetnictví a stanovování cen, která budou plně zohledňovat dopady způsobu využívání zdrojů, jsou hlavními nástroji pro zajištění přechodu podniků a spotřebitelů k ještě účinnějšímu využívání zdrojů.
* Občanská angažovanost: Politika sama o sobě nedokáže zastavit nebo zvrátit trendy, které v oblasti životního prostředí pozorujeme. Je zapotřebí, aby se zvýšil počet občanů, kteří budou odhodláni snížit svůj vliv na životní prostředí. Toho lze dosáhnout tak, že je zapojíme do sběru údajů a oslovíme prostřednictvím sociálních médií.

Zpráva SOER 2010 je v celém rozsahu publikována pouze elektronicky na www.eea.europa.eu/soer, ale v češtině je k dispozici tištěná dvěstěstránková syntéza, která je připravena tak, aby informace byly srozumitelné a dostupné široké veřejnosti. Distribuci českého souhrnu zajišťuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí, která je v České republice kontaktním místem pro EEA.
Eva Branišová, tel: 602 512 686, 267 225 340
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist