Karolína Šůová "> Soutok: Státní lesníci se dohodli s ochranou přírody na dalším hospodaření. Změní se způsob obnovy porostů na tomto cenném území - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/soutok-statni-lesnici-se-dohodli-s-ochranou-prirody-na-dalsim-hospodareni.zmeni-se-zpusob-obnovy-porostu-na-tomto-cennem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Soutok: Státní lesníci se dohodli s ochranou přírody na dalším hospodaření. Změní se způsob obnovy porostů na tomto cenném území

27. listopadu 2020 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůová, tel: 724 102 406
Na tom, jak budou Lesy ČR hospodařit v letech 2020 až 2029 v evropsky významné lokalitě Soutok – Podluží, se po mnoha letech diskusí shodli zástupci podniku a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Jednání uzavřeli 24. listopadu společnou dohodou. Ta se promítne do lesního hospodářského plánu, podle kterého se bude v tomto období hospodařit.

„Naše závěry jsou kompromisem postupu, který zohledňuje přírodní podmínky místa, legislativu i praktické lesnické možnosti,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Zdejší luhy patří k mimořádným přírodním oblastem s nejvyšší biodiverzitou v zemi. Část této evropsky významné lokality je vyhlášena jako ptačí oblast Soutok-Tvrdonicko. Hnízdí zde řada druhů dravců, mezi jinými například orel královský. Dnešní krajinu ovlivnili lichtenštejnští lesníci, kteří v lesích pěstovali zejména duby letní. Jejich odolné a kvalitní dřevo se využívá především v nábytkářství, při výrobě sudů a dříve bylo i základem staveb na místech s vysokou hladinou spodní vody, jako například u Janova hradu nebo Minaretu v areálu lednického zámku. Lesy ČR se nyní dohodly s AOPK ČR na způsobu obnovy porostů. Velmi staré lesy s vysokým zastoupením dubu letního lesníci přednostně prosvětlí a v následující přirozené obnově podpoří opět dub letní. Zbývající zralé porosty se do roku 2029 obnovovat nebudou. Lesní hospodářský plán prvně směřuje k nepasečnému hospodaření.

„Dohodnutý systém obnovy porostů skýtá naději, že péče o evropsky významné lokality i existující a navrhovaná maloplošná chráněná území uchová zdejší jedinečnou přírodní rozmanitost i do budoucna. Jednání byla složitá, ale korektní“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. V případě, že se dohodnuté zásady promítnou do lesních hospodářských plánů, nemělo by jejich schválení nic bránit.

„Hospodaříme v souladu s platnou legislativou a upravený lesní hospodářský plán předložíme Krajskému úřadu Jihomoravského kraje ke schválení pouze s kladným stanoviskem Agentury,“ dodal Vojáček, podle něhož se tak uzavřela zásadní kapitola odborných jednání.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist