Tiskové zprávy
Arnika Ostrava: Spalování odpadů z lagun Ostramo může ohrozit životní prostředí v místech jejich likvidace
„Vadí nám hlavně to, že se proces likvidace lagun Ostramo neřešil komplexně, ale byl rozdělen do tří částí. Sanace lagun, výroba paliva z odpadů i jeho spalování měly být posouzeny v jednom materiálu. A na celý proces se mělo pohlížet jako na nakládání s nebezpečnými odpady,“ řekl starosta obce Dětmarovice Ing. Lumír Mžik. V místní elektrárně má skončit většina z více jak 120 tun tuhých odpadů z lagun. Z nich se smícháním s uhelným prachem vytvoří tzv. alternativní palivo TPS – NOLO 1. „Zkoušky na jeho spalování se dělaly jen pilotně, ne za běžného provozu. Vůbec se také neřešila logistika celého procesu, jak dostat palivo s odpady bezpečně do systému, kde shoří,“ upozornil Mžik, „Elektrárna Dětmarovice má velký regulační rozsah, kotle se často odpojují a znovu napojují. Když se kotel rozjíždí, nefunguje odsíření, které se zapne až při určité teplotě zplodin. Pokud se v té době bude topit tím alternativním palivem, dojde k zamoření ovzduší. Neřešily se také poruchové stavy, kdy se jede bez odsíření. Nikdo se také nezabýval skladováním paliva s příměsí odpadů. Bojíme se, že bude ležet na haldě někde u trati a kontaminovat dešťovou vodu.“
Obavy z nakládání s odpadem z lagun má i starosta městského obvodu Slezská Ostrava Ing. Antonín Maštalíř. Na území Heřmanic ve Slezské Ostravě vznikne meziskládka odpadů z lagun a zároveň tam budou odpady míchány s uhelným prachem. „Máme obavy, aby na území Heřmanic nevznikly další haldy zejména z kontaminovaného podloží lagun Ostramo,“ řekl Maštalíř.
Přílohy a poznámky:
(1) Dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí pro plochu na skladování paliva v Heřmanicích ještě nebyla zveřejněna. Viz: http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MSK1055.