RNDr. Jindřich Petrlík "> Spalování odpadů z lagun Ostramo může ohrozit životní prostředí v místech jejich likvidace - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spalovani-odpadu-z-lagun-ostramo-muze-ohrozit-zivotni-prostredi-v-mistech-jejich-likvidace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika Ostrava: Spalování odpadů z lagun Ostramo může ohrozit životní prostředí v místech jejich likvidace

15. července 2008 | Arnika Ostrava
Autor: RNDr. Jindřich Petrlík, tel: 603 582 984
Připravovaná likvidace lagun Ostramo v ostravské čtvrti Fifejdy v blízkosti centra města nebyla posouzena komplexně ve všech jejích stádiích. Zejména nebyl posouzen dopad na obyvatele a životní prostředí v okolí závodů, kde má probíhat spalování odpadů z lagun. „Vůbec neproběhlo posouzení vlivů spalování odpadů z ostravských lagun na životní prostředí v místech, kde je plánováno, a to je chyba. Nebyl zveřejněn ani konečný a úplný seznam zařízení, kde by se měly odpady z lagun spalovat. Ministerstvo průmyslu a obchodu prosazuje, aby se směsi vyrobené z kalů z lagun nepovažovaly za odpady. Zařízení jako dětmarovická elektrárna by tak nemusela plnit předpisy platné pro spalování odpadů a nebyla by zaručena ochrana zdraví a životního prostředí v okolí těchto provozů. Směs vyrobená z kalů v lagunách by měla být i při spalování považována za odpad,“ shrnul základní výhrady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady. Dosud také nebyly posouzeny vlivy transportu a skladování odpadů na životní prostředí (1).

„Vadí nám hlavně to, že se proces likvidace lagun Ostramo neřešil komplexně, ale byl rozdělen do tří částí. Sanace lagun, výroba paliva z odpadů i jeho spalování měly být posouzeny v jednom materiálu. A na celý proces se mělo pohlížet jako na nakládání s nebezpečnými odpady,“ řekl starosta obce Dětmarovice Ing. Lumír Mžik. V místní elektrárně má skončit většina z více jak 120 tun tuhých odpadů z lagun. Z nich se smícháním s uhelným prachem vytvoří tzv. alternativní palivo TPS – NOLO 1. „Zkoušky na jeho spalování se dělaly jen pilotně, ne za běžného provozu. Vůbec se také neřešila logistika celého procesu, jak dostat palivo s odpady bezpečně do systému, kde shoří,“ upozornil Mžik, „Elektrárna Dětmarovice má velký regulační rozsah, kotle se často odpojují a znovu napojují. Když se kotel rozjíždí, nefunguje odsíření, které se zapne až při určité teplotě zplodin. Pokud se v té době bude topit tím alternativním palivem, dojde k zamoření ovzduší. Neřešily se také poruchové stavy, kdy se jede bez odsíření. Nikdo se také nezabýval skladováním paliva s příměsí odpadů. Bojíme se, že bude ležet na haldě někde u trati a kontaminovat dešťovou vodu.“

Obavy z nakládání s odpadem z lagun má i starosta městského obvodu Slezská Ostrava Ing. Antonín Maštalíř. Na území Heřmanic ve Slezské Ostravě vznikne meziskládka odpadů z lagun a zároveň tam budou odpady míchány s uhelným prachem. „Máme obavy, aby na území Heřmanic nevznikly další haldy zejména z kontaminovaného podloží lagun Ostramo,“ řekl Maštalíř.

Přílohy a poznámky:

(1) Dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí pro plochu na skladování paliva v Heřmanicích ještě nebyla zveřejněna. Viz: http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MSK1055.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist