Tiskové zprávy
Arnika - Program Toxické látky a odpady: Spolana Neratovice nechce dodržet harmonogram pro náhradu rtuti
8. února 2010 | Arnika - Program Toxické látky a odpady
Sdružení Arnika nesouhlasí se změnou integrovaného povolení, kterou požaduje Spolana Neratovice pro svoji výrobu chloru, ve které stále ještě používá pro zdraví a životní prostředí nebezpečnou rtuť. Pouhé čtyři dny předtím, než měla chemička předložit studii náhrady rtuti ve svém provozu bezpečnější technologií (1) pro posouzení vlivů na životní prostředí (tzv. oznámení), požádala o odklad tohoto termínu o tři měsíce.
„Změnou povolení by byl narušen harmonogram pro přechod na nejlepší dostupnou technologii výroby chloru, který má vést ke konečné náhradě rtuti při výrobě chloru do roku 2014 a který je pevnou součástí povolení. Spolana navíc nedodržela podmínku, podle níž měla o každém kroku uvedeného harmonogramu Arniku jako účastníka řízení informovat. Spolana oznámení dosud nepředložila a nedodržuje tak platné integrované povolení, což by mělo vést k sankcím ze strany České inspekce životního prostředí,“ vysvětlila postup Arniky její mluvčí Zora Kasiková.
Kromě zásadního nesouhlasu s posunutím termínů pro konverzi výroby chloru amalgámovou elektrolýzou na technologii bezpečnější pro životní prostředí bude Arnika navíc v rámci změny integrovaného povolení požadovat zpřísnění podmínek pro nakládání s odpady v chemičce. Měření přítomnosti dioxinů v jednom z typů odpadů totiž ukázalo, že množství těchto nebezpečných látek dosáhlo meze, od které je třeba s odpady nakládat dle speciálních pravidel a nelze je například bez dalšího zabezpečení jen uložit na skládce nebezpečných odpadů. Z protokolu k analýze odpadu provedené přímo Spolanou vyplynulo, že obsah dioxinů v něm byl 15 ng I-TEQ/g sušiny, čímž je dosažen limit pro dioxiny stanovený Nařízením Evropského parlamentu o perzistentních organických látkách (2),“ upozornil RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady. „Žádáme proto, aby byly do integrovaného povolení zahrnuty i podmínky pro nakládání s uvedeným odpadem, a současně požadujeme, aby Spolana na projednání změny integrovaného povolení předložila výsledek měření plynných emisí dioxinů z úpravy odpadů z výroby chloru za pomocí rtuti, a to včetně roční bilance úniků těchto látek,“ zdůraznil Jindřich Petrlík.
Arnika před rokem zveřejnila výsledky analýz přítomnosti rtuti v tělech ryb z několika lokalit, mimo jiné i z Labe v Obříství, tedy pod Spolanou Neratovice. Výsledky tehdy ukázaly, že ze zkoumaných lokalit se nejvyšší koncentrace rtuti nacházejí právě v rybách z Labe, odkud pocházely také jediné dva vzorky ryb překračující hygienický limit 0,5 mg rtuti/kg (3).
„Oddalování náhrady technologie používající rtuť má za následek jen další zhoršování životního prostředí v blízkém i vzdálenějším okolí chemičky, neboť rtuť patří mezi látky, jež se v přírodě i v tělech živých organismů kumulují. Musíme mít na paměti, že na konci potravního řetězce je člověk,“ podotkl Petrlík.
Problematice neratovické chemičky, jež je největší továrnou u nás vyrábějící louh, chlor a produkty z něj, se Arnika věnuje dlouhodobě v rámci svého programu Toxické látky a odpady. Spolana Neratovice často figuruje v žebříčcích zpracovávaných Arnikou na základě dat z Integrovaného registru znečišťování. Důvodem bývají mimo jiné právě emise rtuti, vypouštěné do ovzduší, do povrchových vod a předávané dál v odpadech.
Integrované povolení vydal Spolaně Krajský úřad Středočeského kraje v roce 2007. Podle tehdejšího rozhodnutí má chemička ukončit provoz amalgámové technologie, kterou používá k výrobě chloru, do konce roku 2014. Sdružení Arnika se v rámci řízení o integrovaném povolení sice nepodařilo prosadit jako konečný termín pro náhradu rtuti v neratovickém provozu rok 2010, prosadilo ale do podmínek právě přesný harmonogram jednotlivých kroků k ukončení provozu amalgámové elektrolýzy.
Poznámky a další informace:
(1) O výrobě chloru a jednotlivých typech technologií podrobnosti zde:
http://www.bezjedu.arnika.org/horka-mista/ustinadlabem/postupy-vyroby-chloru
(2) Arnika vychází z měření přítomnosti perzistentních organických látek, konkrétně dioxinů (PCDD/F) v odpadu katalogové číslo 06 13 02, jehož výsledky byly předloženy Spolanou ve zprávě o plnění IPPC pro provoz výroby chloru. Dle protokolu z analýzy tohoto odpadu vyplynulo, že obsah dioxinů v něm byl 15 ng I-TEQ/g sušiny. Tím je naplněn limit 15 ppb pro PCDD/F stanovený v příloze č. IV Nařízení EP a Rady (ES) č. 850/2004 ze dne
29. dubna 2004 o perzistentních organických znečišťujících látkách a o změně směrnice 79/117/EHS a s odpadem by mělo být nakládáno v souladu s tímto právním předpisem.
Dioxiny (PCDD/PCDF)
Pod zažitým zkráceným termínem dioxiny se skrývají dvě rozsáhlé skupiny chemických látek: polychlorované dibenzo-p-dioxiny (PCDD) a polychlorované dibenzofurany (PCDF). Jsou to v různé míře chlorované tricyklické aromatické uhlovodíky. Jejich přítomnost v životním prostředí je vzhledem k velmi vysoké toxicitě některých představitelů této skupiny látek považována za významný ekologický problém.
Více zde: http://www.toxik.arnika.org/chemicke-latky/dioxiny-pcdd-pcdf
(3) Viz tiskovou zprávu Arniky z 10. února 2010:
http://www.bezjedu.arnika.org/horka-mista/spolana/tiskove-zpravy/rtut-v-rybach-vzbuzuje-celosvetove-obavy
Stránky horkého místa „Spolana Neratovice“: http://www.bezjedu.arnika.org/horka-mista/spolana
Proces EIA: http://www.eia.arnika.org
Finančně podpořeno z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v České republice.
Příloha: Nesouhlasné stanovisko Arniky
Krajský úřad Středočeského kraje
odbor životního prostředí a zemědělství
Zborovská 11
150 21 Praha 5
V Praze, 3. února 2010
Věc: Žádost o změnu integrovaného povolení pro zařízení „Výroby chloru a louhu sodného amalgámovou elektrolýzou“ Spolany, a.s. Neratovice
Dne 4. ledna 2010 nám byla doručena žádost o změnu integrovaného povolení pro zařízení „Výroby chloru a louhu sodného amalgámovou elektrolýzou“ Spolany, a.s. Neratovice. Požadovaná změna se týká především posunu v termínu pro předložení oznámení EIA, a to o 3 měsíce, tedy do února tohoto roku. S navrženou změnou
z á s a d n ě n e s o u h l a s í m e ,
a to z níže uvedených důvodů.
V souladu s integrovaným povolením, který Spolaně Neratovice vydal Krajský úřad Středočeského kraje v roce 2007, mělo být toto oznámení předloženo do listopadu 2009 a současně má Spolana o veškerých krocích dle harmonogramu uvedeného v povolení informovat sdružení Arnika – program Toxické látky a odpady a to písemně.
Domníváme se, že se toto ustanovení vztahuje také na plánovaný odklad dodržení termínů. Žádné písemné vyrozumění v tomto smyslu jsme od Spolany neobdrželi, ale především považujeme za nestandardní žádat o odklad lhůty čtyři dny před jejím vypršením.
Odklad lhůty a nyní již evidentní zdržení ohrožují dodržení termínu přechodu na nejlepší dostupnou technologii při výrobě chloru ve Spolaně Neratovice, což považujeme za nepřípustné a odporující smyslu zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění.
Z dat v Integrovaném registru znečišťování vyplývá zátěž, kterou Spolana Neratovice představuje zejména, pokud se jedná o úniky či k přenosy rtuti. Ta se uvolňuje do ovzduší, do povrchových vod a opouští Spolanu také v odpadech. Celkově tak přispívá k nárůstu zatížení okolí podniku rtutí.
Současně v této souvislosti upozorňujeme na fakt vyplývající z měření přítomnosti perzistentních organických látek, konkrétně dioxinů (PCDD/F) v odpadu katologové číslo 06 13 02, jehož výsledky byly předloženy Spolanou ve zprávě o plnění IPPC pro provoz výroby chloru. Dle protokolu z analýzy tohoto odpadu vyplynulo, že obsah dioxinů v něm byl 15 ng I-TEQ/g sušiny. Tím je naplněn limit 15 ppb pro PCDD/F stanovený v příloze č. IV Nařízení
EP a Rady (ES) č. 850/2004 ze dne 29. dubna 2004 o perzistentních organických znečišťujících látkách a o změně směrnice 79/117/EHS a s odpadem by mělo být nakládáno v souladu s tímto právním předpisem. Žádáme, aby podmínky nakládání s tímto odpadem byly zapracovány do integrovaného povolení. Současně žádáme, aby na projednání změny integrovaného povolení Spolana předložila výsledek jednorázového měření plynných emisí PCDD/F z výduchu 035, a to včetně roční bilance PCDD/F založené na tomto měření.
S pozdravem
RNDr. Jindřich Petrlík,
vedoucí sdružení Arnika – programu Toxické látky a odpady
„Změnou povolení by byl narušen harmonogram pro přechod na nejlepší dostupnou technologii výroby chloru, který má vést ke konečné náhradě rtuti při výrobě chloru do roku 2014 a který je pevnou součástí povolení. Spolana navíc nedodržela podmínku, podle níž měla o každém kroku uvedeného harmonogramu Arniku jako účastníka řízení informovat. Spolana oznámení dosud nepředložila a nedodržuje tak platné integrované povolení, což by mělo vést k sankcím ze strany České inspekce životního prostředí,“ vysvětlila postup Arniky její mluvčí Zora Kasiková.
Kromě zásadního nesouhlasu s posunutím termínů pro konverzi výroby chloru amalgámovou elektrolýzou na technologii bezpečnější pro životní prostředí bude Arnika navíc v rámci změny integrovaného povolení požadovat zpřísnění podmínek pro nakládání s odpady v chemičce. Měření přítomnosti dioxinů v jednom z typů odpadů totiž ukázalo, že množství těchto nebezpečných látek dosáhlo meze, od které je třeba s odpady nakládat dle speciálních pravidel a nelze je například bez dalšího zabezpečení jen uložit na skládce nebezpečných odpadů. Z protokolu k analýze odpadu provedené přímo Spolanou vyplynulo, že obsah dioxinů v něm byl 15 ng I-TEQ/g sušiny, čímž je dosažen limit pro dioxiny stanovený Nařízením Evropského parlamentu o perzistentních organických látkách (2),“ upozornil RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady. „Žádáme proto, aby byly do integrovaného povolení zahrnuty i podmínky pro nakládání s uvedeným odpadem, a současně požadujeme, aby Spolana na projednání změny integrovaného povolení předložila výsledek měření plynných emisí dioxinů z úpravy odpadů z výroby chloru za pomocí rtuti, a to včetně roční bilance úniků těchto látek,“ zdůraznil Jindřich Petrlík.
Arnika před rokem zveřejnila výsledky analýz přítomnosti rtuti v tělech ryb z několika lokalit, mimo jiné i z Labe v Obříství, tedy pod Spolanou Neratovice. Výsledky tehdy ukázaly, že ze zkoumaných lokalit se nejvyšší koncentrace rtuti nacházejí právě v rybách z Labe, odkud pocházely také jediné dva vzorky ryb překračující hygienický limit 0,5 mg rtuti/kg (3).
„Oddalování náhrady technologie používající rtuť má za následek jen další zhoršování životního prostředí v blízkém i vzdálenějším okolí chemičky, neboť rtuť patří mezi látky, jež se v přírodě i v tělech živých organismů kumulují. Musíme mít na paměti, že na konci potravního řetězce je člověk,“ podotkl Petrlík.
Problematice neratovické chemičky, jež je největší továrnou u nás vyrábějící louh, chlor a produkty z něj, se Arnika věnuje dlouhodobě v rámci svého programu Toxické látky a odpady. Spolana Neratovice často figuruje v žebříčcích zpracovávaných Arnikou na základě dat z Integrovaného registru znečišťování. Důvodem bývají mimo jiné právě emise rtuti, vypouštěné do ovzduší, do povrchových vod a předávané dál v odpadech.
Integrované povolení vydal Spolaně Krajský úřad Středočeského kraje v roce 2007. Podle tehdejšího rozhodnutí má chemička ukončit provoz amalgámové technologie, kterou používá k výrobě chloru, do konce roku 2014. Sdružení Arnika se v rámci řízení o integrovaném povolení sice nepodařilo prosadit jako konečný termín pro náhradu rtuti v neratovickém provozu rok 2010, prosadilo ale do podmínek právě přesný harmonogram jednotlivých kroků k ukončení provozu amalgámové elektrolýzy.
Poznámky a další informace:
(1) O výrobě chloru a jednotlivých typech technologií podrobnosti zde:
http://www.bezjedu.arnika.org/horka-mista/ustinadlabem/postupy-vyroby-chloru
(2) Arnika vychází z měření přítomnosti perzistentních organických látek, konkrétně dioxinů (PCDD/F) v odpadu katalogové číslo 06 13 02, jehož výsledky byly předloženy Spolanou ve zprávě o plnění IPPC pro provoz výroby chloru. Dle protokolu z analýzy tohoto odpadu vyplynulo, že obsah dioxinů v něm byl 15 ng I-TEQ/g sušiny. Tím je naplněn limit 15 ppb pro PCDD/F stanovený v příloze č. IV Nařízení EP a Rady (ES) č. 850/2004 ze dne
29. dubna 2004 o perzistentních organických znečišťujících látkách a o změně směrnice 79/117/EHS a s odpadem by mělo být nakládáno v souladu s tímto právním předpisem.
Dioxiny (PCDD/PCDF)
Pod zažitým zkráceným termínem dioxiny se skrývají dvě rozsáhlé skupiny chemických látek: polychlorované dibenzo-p-dioxiny (PCDD) a polychlorované dibenzofurany (PCDF). Jsou to v různé míře chlorované tricyklické aromatické uhlovodíky. Jejich přítomnost v životním prostředí je vzhledem k velmi vysoké toxicitě některých představitelů této skupiny látek považována za významný ekologický problém.
Více zde: http://www.toxik.arnika.org/chemicke-latky/dioxiny-pcdd-pcdf
(3) Viz tiskovou zprávu Arniky z 10. února 2010:
http://www.bezjedu.arnika.org/horka-mista/spolana/tiskove-zpravy/rtut-v-rybach-vzbuzuje-celosvetove-obavy
Stránky horkého místa „Spolana Neratovice“: http://www.bezjedu.arnika.org/horka-mista/spolana
Proces EIA: http://www.eia.arnika.org
Finančně podpořeno z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v České republice.
Příloha: Nesouhlasné stanovisko Arniky
Krajský úřad Středočeského kraje
odbor životního prostředí a zemědělství
Zborovská 11
150 21 Praha 5
V Praze, 3. února 2010
Věc: Žádost o změnu integrovaného povolení pro zařízení „Výroby chloru a louhu sodného amalgámovou elektrolýzou“ Spolany, a.s. Neratovice
Dne 4. ledna 2010 nám byla doručena žádost o změnu integrovaného povolení pro zařízení „Výroby chloru a louhu sodného amalgámovou elektrolýzou“ Spolany, a.s. Neratovice. Požadovaná změna se týká především posunu v termínu pro předložení oznámení EIA, a to o 3 měsíce, tedy do února tohoto roku. S navrženou změnou
z á s a d n ě n e s o u h l a s í m e ,
a to z níže uvedených důvodů.
V souladu s integrovaným povolením, který Spolaně Neratovice vydal Krajský úřad Středočeského kraje v roce 2007, mělo být toto oznámení předloženo do listopadu 2009 a současně má Spolana o veškerých krocích dle harmonogramu uvedeného v povolení informovat sdružení Arnika – program Toxické látky a odpady a to písemně.
Domníváme se, že se toto ustanovení vztahuje také na plánovaný odklad dodržení termínů. Žádné písemné vyrozumění v tomto smyslu jsme od Spolany neobdrželi, ale především považujeme za nestandardní žádat o odklad lhůty čtyři dny před jejím vypršením.
Odklad lhůty a nyní již evidentní zdržení ohrožují dodržení termínu přechodu na nejlepší dostupnou technologii při výrobě chloru ve Spolaně Neratovice, což považujeme za nepřípustné a odporující smyslu zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění.
Z dat v Integrovaném registru znečišťování vyplývá zátěž, kterou Spolana Neratovice představuje zejména, pokud se jedná o úniky či k přenosy rtuti. Ta se uvolňuje do ovzduší, do povrchových vod a opouští Spolanu také v odpadech. Celkově tak přispívá k nárůstu zatížení okolí podniku rtutí.
Současně v této souvislosti upozorňujeme na fakt vyplývající z měření přítomnosti perzistentních organických látek, konkrétně dioxinů (PCDD/F) v odpadu katologové číslo 06 13 02, jehož výsledky byly předloženy Spolanou ve zprávě o plnění IPPC pro provoz výroby chloru. Dle protokolu z analýzy tohoto odpadu vyplynulo, že obsah dioxinů v něm byl 15 ng I-TEQ/g sušiny. Tím je naplněn limit 15 ppb pro PCDD/F stanovený v příloze č. IV Nařízení
EP a Rady (ES) č. 850/2004 ze dne 29. dubna 2004 o perzistentních organických znečišťujících látkách a o změně směrnice 79/117/EHS a s odpadem by mělo být nakládáno v souladu s tímto právním předpisem. Žádáme, aby podmínky nakládání s tímto odpadem byly zapracovány do integrovaného povolení. Současně žádáme, aby na projednání změny integrovaného povolení Spolana předložila výsledek jednorázového měření plynných emisí PCDD/F z výduchu 035, a to včetně roční bilance PCDD/F založené na tomto měření.
S pozdravem
RNDr. Jindřich Petrlík,
vedoucí sdružení Arnika – programu Toxické látky a odpady
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk