Hana Kuncová "> Spolchemie má soustavné problémy s bezpečností svých provozů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolchemie-ma-soustavne-problemy-s-bezpecnosti-svych-provozu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Spolchemie má soustavné problémy s bezpečností svých provozů

3. listopadu 2004 | Arnika
Autor: Hana Kuncová, tel: 728 369 597
Spolchemie v Ústí nad Labem má neustálé problémy s bezpečností svých provozů a své okolí nedokáže ochránit před úniky toxických látek. Ze zprávy České inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyplývá, že k nedávným únikům oxidu sírového a chlorovodíku došlo při plánovaných údržbách a ze zcela banálních důvodů, kterým bylo možné snadno předejít. Při jedné havárii (30.9.2004) uniklo do ovzduší zhruba 60 kg oxidu sírového (1), podruhé (11.10.2004) cca 50 – 70 kg chlorovodíku (2).

„Příčinou obou havárií byla lidská nedůslednost a lajdáctví. Rozbor obou případů ukazuje, že Spolchemie není schopna zajistit základní bezpečnost svých provozů, svých pracovníků i svého okolí. Od továrny, která pracuje s toxickými látkami uprostřed stotisícového města, by člověk očekával poněkud jiný přístup,“ okomentovala výsledky šetření ČIŽP Mgr. Hana Kuncová z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Česká inspekce životního prostředí přišla na to, že 60 kilo chlorovodíku uniklo z továrny poté, co dělníci odešli domů od rozdělané práce. Tou byla komplikovaná výměna těsnění na potrubí olea (roztok oxidu sírového a kyseliny sírové). Když těsnění vyměnili a snažili se potrubí profouknout vzduchem, zjistili, že je neprůchodné. Nechali tedy další práce na druhý den a v 16.00 hodin odešli. O dvě a půl hodiny později byl ohlášen masivní únik bílé mlhy – oxidu sírového. Ze špatně vyměněného těsnění pod kohoutem vytékalo oleum, dělníci totiž nechali kohout otevřený.

Rovněž k úniku chlorovodíku došlo během plánované údržby – tentokrát při výměně části potrubí. Pracovníci externí společnosti DÍZA totiž začali na potrubí pracovat ještě v době, kdy se z něj vypouštěla koncentrovaná kyselina chlorovodíková (3). Po povolení příruby vyměňovaného kolena již nebylo možné její únik zastavit a do ovzduší se tak dostalo 50 až 70 kilogramů chlorovodíku.

„Je neuvěřitelné, že k únikům toxických látek dochází ve Spolchemii i při naprosto banálních opravách. Požadujeme proto, aby Spolchemie přepracovala bezpečnostní zprávu se zaměřením na veškeré nebezpečné látky a pravděpodobnost jejich úniku. Z toho by vyplynula přísnější kontrola a monitoring toxických látek a také jejich bezpečnější uskladnění. Rovněž požadujeme lepší informovanost obyvatel o všech únicích nebezpečných látek ze Spolchemie,“ dodala Kuncová.

Přílohy:
(1) Oxid sírový (SO3) – je to látka, která se v horních cestách dýchacích přemění na kyselinu sírovou, která způsobuje poleptání /Popálení sliznic v horních cestách dýchacích. Lidé, kteří byli vystaveni SO3 či kyselině sírové, mají problémy s dýcháním (důsledek poleptání sliznic) a hůře jsou odstraňovány mikroskopicky jemné vdechnuté částečky v jejich horních cestách dýchacích.
(2) Chlorovodík (plynný) – látka, která vzniká např. i během hoření některých plastů, zejména PVC. S vodou vytváří kyselinu chlorovodíkovou. Vystavení chlorovodíku způsobuje zrychlený dech, zúžení průdušinek, zmodrání kůže, hromadění tekutin v plicích a při extrémním vystavení může způsobit až smrt.
(3) Kyselina chlorovodíková (HCl) – způsobuje při styku s pokožkou či vdechnutí poleptání /Popálení kůže a sliznic dýchacího ústrojí./
Hana Kuncová, tel: 728 369 597
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist