Radek Drahný "> Správa KRNAP se připojuje k Roku biodiverzity - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sprava-krnap-se-pripojuje-k-roku-biodiverzity
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Správa KRNAP se připojuje k Roku biodiverzity

19. ledna 2010 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Správa KRNAP se svými aktivitami v roce 2010 připojuje k Mezinárodnímu roku biologické rozmanitosti (dále jen Rok biodiverzity), kterým rok 2010 vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Jedním ze základních cílů je zvýšit informovanost a veřejné povědomí o významu přírodní rozmanitosti pro kvalitu a udržitelnost života na Zemi a zastavit či alespoň zpomalit tak celosvětový úbytek druhů.

Krkonošský národní park patří k územím s bohatou rozmanitostí živočišných i rostlinných druhů, stejně jako různých typů ekosystémů a přírodních stanovišť a zachovalou kulturní krajinou. To je dáno historickým a kulturním vývojem posledních několika set let a systémem ochrany přírody a krajiny posledních desetiletí. „Je třeba zdůraznit, že jen díky cílené ochraně ohrožených druhů a jejich biotopů se zatím daří zachovat druhovou pestrost v jejím více méně původním rozsahu, a to přesto, že jsou Krkonoše jedním z turisticky nejvytíženějších území České republiky,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Dlouhodobě se snažíme podporovat péči o květnaté horské louky – například dotacemi pro soukromé zemědělce, kterým jsme přidělili desítky milionů korun. O správnosti a efektivnosti investovaných prostředků svědčí návrat řady zákonem chráněných druhů rostlin, jako například zvonku krkonošského nebo různých jestřábníků, na lokality, ze kterých byly tyto byliny vytlačeny. V Krkonoších byl loni po mnoha desetiletích zaznamenán i rys ostrovid, například v okolí Harrachova sledujeme pravidelně výskyt vydry říční. Připravujeme projekty, které krkonošské přírodě pomáhají. Jedním z nich je projekt mapování a likvidace invazivních druhů rostlin. Právě ty jsou totiž značnou hrozbou pro druhovou rozmanitost. Souvislé porosty šťovíku alpského nebo břehy potoků a řek zaplevelené různými druhy křídlatek jsou tikající bombou. Stejně tak se snažíme postupně měnit druhovou skladbu krkonošských lesů, aby byly zdravější a stabilnější. Smrkové monokultury jsou již minulostí. Do porostů vracíme jedle, buky a javory. Naše současné hospodaření v krkonošských lesích je tak ekologicky šetrné, že si zasloužilo certifikát FSC (Forest Stewardship Council), udělený v roce 2009,“ popsal naše snahy o zachování biodiverzity v Krkonoších ředitel Hřebačka.

Kromě konkrétních projektů se k Roku biodiverzity připojíme i řadou akcí, které pořádáme pro školy i veřejnost. Tematicky zaměřený program tak uslyší například návštěvníci tradičního jarního Vítání ptačího zpěvu stejně jako děti při programovém vyučování na téma Myslivost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist